Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Proiect SE cu tubul GU50


Postări Recomandate

Vizitator viobio
"Victor"

......................................................................

Cei mai tepari din toata Europa sunt italienii ...

..........................................................................

.

.....................................................

Nici pe departe...........e o jignire gratuita si fara nici o logica,sa acuzi o natiune aiurea,nu ma asteptam Victor din partea ta la o asemenea atitudine...ai o bila neagra din partea mea :84

Off topic

Sunt tepari, o sa scriu o cronica de vacanta ,despre cum am petrecut pe aici,nu vreau sa mai aud de cit de civilizati sunt italienii,daca mai aud italieni din Rominia ca se lauda ce bine si frumos este la ei si ce popor naspa suntem noi,il calc in picioare.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 288
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Vizitator viobio
"Victor"

......................................................................

Cei mai tepari din toata Europa sunt italienii ...

..........................................................................

.

.....................................................

Nici pe departe...........e o jignire gratuita si fara nici o logica,sa acuzi o natiune aiurea,nu ma asteptam Victor din partea ta la o asemenea atitudine...ai o bila neagra din partea mea :84

Off topic

Sunt tepari, o sa scriu o cronica de vacanta ,despre cum am petrecut pe aici,nu vreau sa mai aud de cit de civilizati sunt italienii,daca mai aud italieni din Rominia ca se lauda ce bine si frumos este la ei si ce popor naspa suntem noi,il calc in picioare.

Link spre comentariu

Caracteristicile de transfer 6j4p avute în vedere grafic http://data.zuoshi.com/audiodata/cn/sg/6J4P-2.png (aşa cum am precizat în pagina anterioară).

Dupa ce am realizat modele SPICE pentru TOATE! tipurile de 6J4(P),bineinteles si cel chinezesc am reusit sa fac o simulare schemei propuse de dl.Vali,prima schema fiind cea "gresita",valorile din catodul tubului 6J4P (CHINA) fiind cu un ordin de marime mai mici,insa rezultatele pana la urma fiind uluitoare.Semnalul pe grila G1 GU50 fiind asimetric foarte bine ales in asa fel incat semnalul pe sarcina la puterea de 8W fiind absolut simetric iar THD il puteti vedea in imagini,iar Ra=3250 ohmi,adica cel impus in schema. Rezultatele sunt mai jos.
Link spre comentariu

Încă o dată fac plecăciune în faţa domnului Lăzăroiu care dă dovada amabilităţi fără margini/limită.

 

Acum dacă revenim la "oile noastre" constatam că se pot face evaluări(chiar dacă unii ca adigh nu acceptă ).

 

Aşa cum reiese din simulare putem spune că a apărut prima schemă cu gu-50 în configuraţie single-ended ce posibil se poate încadra în norma hi-fi dacă va beneficia de un OT pe măsură(marca Lăzăroiu sau altă marcă...).

 

În ciuda faptului că a fost batjocorit în numeroase rânduri (gu-50...)-Victor a "mirosit" corect dintotdeauna potenţialul de care dispune gu-50 ca tub final (bine implementat) în audiofrecvenţă.Am putea putem spune că aproape orice tub final indiferent de domeniul frecvenţă din destinaţia iniţială poate lucra bine mersi în audiofrecvenţă ca tub final(chiar dacă "gurile rele" proclamă altceva...) trebuie doar să fim capabili să asigurăm atacul necesar.

 

Daca analizam răspunsul armonic aproape incredibil download/file.php?id=47484&mode=view constatăm ca fundamentala este îmbogăţită cu un timbru scurt reprezentat de armonica a doua respectiv armonica a treia după care se intră în "marea linişti" interesant nu ?!.

 

Posibil să merite "transpusă pe pânză" această schemă(gu-50-se) download/file.php?id=47480&mode=view :rade: ,pardon în practică(cu rezultatele simulări anexate la dosar).

 

În concluzie: - "al dracu" procentul ăsta THD 1% estimat (rezultat şi în procesul de simulare).

 

Fac un apel: -Nu mai blamaţi tubul gu-50 sau alte tuburi similare !.

 

PS.aştept în continuare poate domnul adigh are amabilitatea să supună şi el o schemă procesului de simulare.

Link spre comentariu

Da, imi place aceasta schema iar raspunsul armonic este excelent, ar fi interesant de vazut intr-o simulare cum se comporta acesta fara reactie negativa globala ci doar locala, ca in schema Valderama :da

Link spre comentariu

Am reacţie negativă globală(2k2/1nf) download/file.php?id=47427&mode=view chiar mai strânsă..., bine schiţele mele probabil sunt reprezentate mai ciudat...

 

Lăzăroiu a slăbit un pic nivelul de reacţie(negativă globală) introdus 5k6/1nF din considerente de sensibilitate la intrare(şi tot a rămas "în picioare" estimarea 1%) ,dacă revenim la 2k2/1nf thd mai scade uşor...nu e cazul să revenim păstrăm sensibilitatea la intrare din simulare "se pupă" mai bine procentul thd aşa.

Link spre comentariu

...si acum varianta cu 10mA in anodul tubului de atac 6J4P-CHINA,tot ce se schimba ,pastrand valorile recomandate este Ra pentru tubul final GU50 pentru a obtine un semnal simetric pe sarcina,adica Ra=5000ohmi,in aceasta varianta si sensibilitatea pe intrarea intregului amplificator este ceva mai buna,adica 0,5V~ pentru Ps=8W.

Link spre comentariu

Modelul generat(6j4p) ţine un pas proporţional cu modelul din pdf(6j4p) chiar dacă nu avem o reprezentare bună în modelul pdf grafic(în zona cu pricina).

 

Aşa cum vezi dvb Lăzăroiu şi-a adus contribuţia sa 5k (foarte importantă de altfel în situaţia dată) astfel încât thd rămâne "sub control" 1%(în simulare) se remarcă doar o diferenţă în spectrul armonic pentru cele două situaţii distincte.

 

Dacă Lăzăroiu mai are răbdare cu noi ne poate simula şi situaţia opţională 440k anod-anod(6j4/gu50) pentru ambele situatii să vedem dacă influenţează cumva spectrul armonic(sau thd).

 

Nu puterea utilă în sarcină ne interesează dvb acum(schema furnizează putere utilă în sarcină mai mare...16W şi peste) ,ne interesează thd 1% de aici am plecat.

Link spre comentariu

Consideră şi tu că schemele(valderama & lăzăroiu) sunt capabile de +3db putere utilă în sarcină sinus nelimitat(adică 16W/sinus nelimitat) avem "bariera pusă" pentru thd 1% şi urmarim sincron eventual răspunsului armonic.Am apreciat/stabilit de comun acord(valderama & lăzăroiu) în situaţia reală(semnal muzical)că vârfurile pot atinge frecvent +3db.

Link spre comentariu

Modelul generat(6j4p) ţine un pas proporţional cu modelul din pdf(6j4p) chiar dacă nu avem o reprezentare bună în modelul pdf grafic(în zona cu pricina).

 

Aşa cum vezi dvb Lăzăroiu şi-a adus contribuţia sa 5k (foarte importantă de altfel în situaţia dată) astfel încât thd rămâne "sub control" 1%(în simulare) se remarcă doar o diferenţă în spectrul armonic pentru cele două situaţii distincte.

 

Dacă Lăzăroiu mai are răbdare cu noi ne poate simula şi situaţia opţională 440k anod-anod(6j4/gu50) pentru ambele situatii să vedem dacă influenţează cumva spectrul armonic(sau thd).

 

Nu puterea utilă în sarcină ne interesează dvb acum(schema furnizează putere utilă în sarcină mai mare...16W şi peste) ,ne interesează thd 1% de aici am plecat.

Cu reactia Chade (anod-anod) cu 220K+220K,doar pentru varianta SE GU50 VALDERAMA I (prima varianta),pastrand nivelul semnalului la intrare,dar Ps<8W (Ps=6W) THD si FFT il vedeti mai jos...

************************************************************************************************

 

P.S Dorin,o sa incerc zilele astea o configuratie propusa de tine,ar fi bine sa schitezi ceva rapid daca ai timp,mai ales in ceea ce priveste traful interstage,daca nu,o sa gandesc eu ceva...,multumesc.

Link spre comentariu

1. Putem vedea modelele grafiec ale lui GU50, 6J4P si EF80 dupa care s-a facut simularea ? Pe scheme apar inexactitati prea mari pentru niste calcule facute cu calculatorul.

 

2. Simularea nu confirma estimarea/ghicirea lui valderama. Pentru a pune in evidenta gradul de compensare a distorsiunilor trebuie simulat fara reactii negative. Reactiile negative ascund gradul de compensare nu o arata. Nu se mai stie cit se datoareazza compensarilor si cit reactiilor negative. Orice amplificator care nu ajunge la limitare si nu e din cale afara de prost, cu o reactie negativa suficienta ajunge la 1% distorsiuni. De fapt poti regla cit vrei. Daca vrei sa obtii 1,4% atunci atit obtii, daca vrei 0,7% atunci atit obtii. De fapt rezultatul obtinut e atit de aproape de 1% (1,027%) incit ma gindesc daca nu cumva a fost ajustata la simulare schema ca sa se ajunga la ce spusese valderama.

 

3. Estimarea lui valderama nu e o estimare cinstita pentru ca stia raspunsul dinainte. Nu se intilneste prima oare cu GU50. E ca si cind ai estima ca se poate face un amplificator cu 300B iar distorsiunile vor fi sub 0,5%. Evident ca asa va fi dar nu e o estimare adevarata. Se cam stie ca acolo e. O estimare adevarata e sa primesti unul sau mai multe grafice cu drepte de sarcina nu neaparat recomandate in audio dar numai bune pentru testat estimatorii si a demasca estimatori falsi (ghicitorii). Daca vor reusi sa estimeze corect abia atunci e OK.

@valderama, daca vrei pot sa-ti pregatesc 2-3 grafice. Inclusiv cu GU50.

Link spre comentariu

1. ...@valderama, daca vrei pot sa-ti pregatesc 2-3 grafice. Inclusiv cu GU50.

Mai bine "dormi" în continuare ,faci valuri inutil (te împachetez în "grafice gu-50") ,pune o schemă dacă eşti în stare să vedem.Schemele postate de mine aici se pot proba practic şi teoretic(grafic cât cuprinde 1200/1000).Nu ştiu ce vrei măi adigh ?!(expimate clar într-o schemă) până acum ai dat decât vânturi(treci la lucruri mai concrete dacă poţi).De ce vrei tu adigh să umpli de "jeg"-off topic subiectul iniţiat de tepesa ?!(vino cu ceva concret).Aşa cum vezi eu lăzăroiu victor încercam să ajutăm iniţiatorul subiectului.
Link spre comentariu

Cu multumirile de rigoare celor implicati aici, se pare ca ne apropiem de solutia finala.As avea doar citeva intrebari. Cit de acurate or fi datele 6J4 chinezesc cu variantele lui fata de 6J4P sovietic, la fel cu variantele sale, poate si cu EF94.Cond de la intrare nu e cam mare la 1uF?Cit de critica e valoarea cond din reactie?Se pot stabiliza tensiunile din grila 2 a GU50 si din anodul 6J4?Cu cit poate diferi tens anodica pentru GU50? Am doua trafo de iesire de 3,5kohmi/8 ohmi si 12 cm patrati sectiunea miezului, se pot folosi fara mari modificari?

Link spre comentariu

Mai bine "dormi" în continuare ,faci valuri inutil (te împachetez în "grafice gu-50") ,pune o schemă dacă eşti în stare să vedem.Schemele postate de mine aici se pot proba practic şi teoretic(grafic cât cuprinde 1200/1000).Nu ştiu ce vrei măi adigh ?!(expimate clar într-o schemă) până acum ai dat decât vânturi(treci la lucruri mai concrete dacă poţi).De ce vrei tu adigh să umpli de "jeg"-off topic subiectul iniţiat de tepesa ?!(vino cu ceva concret)..

valderama,Demult nu te-ai mai dat in stamba si credeam ca te-ai cumintit. Cita vreme disputa o avem la nivel de argumente tehnice e OK. Crezi ca e nevoie de asemena cuvinte murdare ? Ti-am pus o intrebare concreta, daca sti sa calculezi distorsiunile. Din moment ce nu stii sa calculezi atunci ... Uite un grafic concret al lui GU50. Poti spune ce distorsiuni va scoate tubul singur, fara driver, la putere maxima ?Asta e o estimare cinstita, nu sa estimezi ceva ce ai mai vazut, masurat sau testat si sti raspunsul dinainte dar o faci pe estimatorul.Se putea si ceva mai greu dar nu am vrut sa te solicit prea tare. E o dreapta de sarcina de test, nu neaparat recomandabila in audio, da pina la urma si acesteia i se poate gasi antidotul.
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări