Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Indicator nivel de tensiune cu 2 led-uri


Postări Recomandate

Acum 7 ore, ionutdragos a spus:

nu a mers pt că pe pinul de referință aveam  doar 2.3 V. Rezistente puțin deviate, toleranța etc.

Aiurea! N-are nici in clin, nici in maneca. In mod clar nu intelegi functionarea lui TL431 in circuit. Este folosit ca simplu comparator. Denumirea de "Zenner" e un abuz de limbaj. TL431 e un stabilizator derivatie cu referinta interna, amplificator de eroare, element regulator de putere ... E o mica uzina acolo. A-l reduce la un simplu zenner e o erezie tolerata 😉

 

Tensiunea pe pinul Ref nu trebuie si nici nu are cum sa fie 2.5V stabil in aplicatia ta. Este mai mica de 2.5V la alimentare de 14V si peste 2.5V la alimentare de 28V. Asta e tot spilul ca sa comute ledurile ferm. Mai exact, V_pin_ref = Vcc*R5/(R5+R6)=Vcc*1/(1+R6/R5). Dupa cum se observa, tensiunea aplicata pe pinul Ref depinde doar de raportul rezistentelor R6/R5. Exista o varietate de combinatii de rezistente care fac montajul functional atata timp cat raportul R6/R5 este aproximativ constant. La egalitatea tensiunii V_pin_ref cu pragul intern de 2.5V se produce comutarea iesirii.

 

In cazul schemei propuse de mine, rezulta.

Vcc=14V ; V_pin_ref = 14*5.6/(5.6+33) = 2.03V

Vcc=28V; V_pin_ref = 4.06V (dublul anterioarei)

Vcc=17.3V; V_pin_ref = 2.5098V, adica exact pragul de comutare.

 

Cam asa arata tensiunea pe pinul Ref in functie de tensiunea de alimentare Vcc:

comp_TL431_ref.thumb.png.e5609cb688043549bbb4957fed3d5914.png

 

Tensiunea pe pinul Ref este 2.5V (+/- toleranta) numai in functionare in bucla inchisa; nu este cazul aici. In schema de fata TL431 este folosit in configuratie de comparator si egalitatea V_pin_ref = 2.5V nu mai poate fi mentinuta riguros. Si de fapt nici nu este necesar. Si aici e un mic abuz de limbaj. Pinul Ref al integratului este intrarea neinversoare a amplificatorului de eroare (vezi figura 9-1 din foaia de catalog). Referinta pr. zisa este conectata la intrarea inversoare si nu este accesibila la exterior.

 

In fine ... Intentionam sa nu mai intervin pe topic. E prea mult talmes-balmes, motiv pentru care esti suspectat ca faci misto. Eu te cred ca nu faci misto, dar faci tot felul de teste sterile, la intamplare sau cu efecte pirotehnice, fara niciun rationament in spate, fara sa urmaresti un fir logic si normal ca unii useri devin iritati.

 

De exemplu:

La 18.05.2024 la 15:37, ionutdragos a spus:

eu am făcut experiențe de 2 zile cu tot felul de valori rezistente și am reușit să găuresc un tranzistor....

Pai "tot felul de valori rezistente" duc la rezultatele constatate. Valorile alea au un scop, nu se pun la intamplare. Tot felul de valori duc la tot felul de gaureli si nefunctionari.


Inca ceva. Stingerea ledului trebuie asigurata prin curent zero din functionarea circuitului, nu prin "curentul e mic si nu se prea vede".

 

Poate mai intervin doar sa fac montajul practic si sa iti arat ca merge asa cum arata in simularea schemei mele.

Editat de cirip
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 98
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

@ionutdragos

 

Uite aici si un film cu circuitul propus de mine in exercitiul functiunii. Merge de paraie. A durat mai mult sa gasesc piesele decat sa le lipesc pe o bucata de tinichea. Tensiunea de comutare e pe la 17V, asa cum a rezultat din calcul si confirmat de simulare, +/- tolerantele rezistentelor.

 

Am facut totusi o modificare, ptr ca rezistentele sunt de putere mica si nu am vrut sa se incalzeasca. In zona iesirii, 680 Ohmi au devenit 1.5K, iar 1.5K a devenit 3.3K. Am folosit TL431 in capsula TO92. Daca la tine nu merge, verifica cu mare atentie configuratia pinilor. Cea din simulare nu stiu daca este corecta, e doar un model. Am mai spus asta cu verificarea pinilor in primul post. Foaia de catalog e referinta.

 

Observa ca ledurile se sting complet. Nu exista stralucire reziduala.

 

Daca vrei alta tensiune de comutare, ai formulele in postul anterior. Nu te zbate sa fie exact. Calculezi, alegi cea mai apropiata valoare standardizata si ai terminat balciul. Ce conteaza ca face comutare la 17, 18, 19.234 sau 20.99V Tot aia e. Pe tine te intereseaza sa identifice corect 14 sau 28V.

 

Spor!

 

https://www.dropbox.com/scl/fi/6p9bht28q8usgl6juqa2m/TL431_LED.avi?rlkey=n1oamrcq8b5qcgc4dshvn71cl&st=f476petf&dl=0

 

 

Editat de cirip
Link spre comentariu

Ca sa nu mai ramina LED-urile slab aprinse cind ar trebui sa fie stinse se poate pune paralel cu ele cite un razistor de 10k sau chiar mai mic dar funcționarea cu rezistor paralel depinde și de schema aleasa. 

Link spre comentariu
Postat (editat)

Salut.  Vă mulțumesc tuturor pentru raspunsuri.

Am mai avut puțin timp în timpul săptămânii și am mai incercat acest montaj. Sincer nu am vrut sa va mai deranjez și să mai creez discuții. 

Am incercat ieri și iarăși în seara asta și la mine nu se sting complet ledurile...

Asta e.... incerc sa determin cauza

Când am zis că am folosit mai multe rezistente că divizor de tensiune...nu am zis le-am folosit la întâmplare. Am pus perechi de rezistente alese astfel încât să am pe pinul de ref 2.5 volti începând cu o tensiune de alimentare de 18 V. Acela sa fie pragul de comutare a lui TL431

De exemplu 2k8 și 470R. Cu aceste valori rezultă comutarea TL-ului la 17.4V

La 20.05.2024 la 0:54, cirip a spus:

 

 

Editat de ionutdragos
Editare
Link spre comentariu
Acum 31 minute, ionutdragos a spus:

Am incercat ieri și iarăși în seara asta și la mine nu se sting complet ledurile...

Care schema, care leduri? Sunt mate, cat de mult raman aprinse? Cat dureaza sa faci cate o poza?

Link spre comentariu

Cirip a folosit 2x1.5k si 3.3k. De ce ai folosit alte valori? Ca sa plângi iar ca nu functioneaza? Pot zice iar ca te distrezi cu noi? Am văzut la dansul un film edificator. De ce nu ar obține oricine de pe pământ același rezultat? 

Link spre comentariu

Eu nu m-am mai plâns de nimic, circuitul nu merge că are voința lui proprie...

Daca nu am mai scris nimic, voi ați scris in schimb că de ce nu mai spun nimic...

Rezistenta inițială din katod de 680 ohmi Cirip a făcut-o de 1k5. Eu am pus 1k.

Am mai pus 4k7 și 1k5. Nu cred că din cauza asta nu merge.

 

 

Link spre comentariu

Din filmare se vede problema: oscilează. Filmarea cu telefonul te-a ajutat. 

Pune un condesator de 10-100nF între pin-ul de adj și ieșirea referințe TL431, ar putea sa rezolve proba. 

Link spre comentariu

@ionutdragos,

 

Nu cumva alimentezi redresat si nefiltrat? Din ce alimentezi montajul? Include alimentatorul in schema desenata.

 

Ai sursa de laborator? Cum comuti asa de repede intre sub si peste 18V ? Arata tot montajul asa cum am aratat si eu in film.

 

Editat de cirip
Link spre comentariu
Postat (editat)

Comut foarte repede cu un buton "push", o sa pun schema.

Am și o altă sursa reglabila așa zis "de laborator"...dar nu are treabă cu acest montaj. Acest montaj de fapt face parte dintr-o sursa oarecum "de laborator". O sa pun o schema bloc, veți vedea ce vreau sa fac.

https://imgur.com/gallery/ngiytgz

https://imgur.com/gallery/fToLubj

https://imgur.com/gallery/dh4pooy

https://imgur.com/gallery/NmpqKA2

Editat de ionutdragos
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări