Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Indicator nivel de tensiune cu 2 led-uri


Postări Recomandate

Postat (editat)

Pentru că am crezut că importanta lor este doar că sa limiteze curentul prin leduri. Orice valoare, de la 1K la oricât, limitează curentul, important sa nu depășească ledul 15 mA in zona de siguranță al lui.....așa am crezut

Daca se calculează, cum se ajunge la raportul de 1/2 între ele?

Editat de ionutdragos
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 98
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Cu ce finete driblezi, Hagi era mic copil!

Pentru inceput, de ce tot spui ca 431 duce catodul la masa cand ai 2,5V sau peste la Ref? Cine mai alimenteaza tranzistoarele interne, baza darlingtonului de putere care tine 100mA?

Sa zicem 2V in K plus tens. pe led (am zis 1,8V) fac minim 3,8V pe divizorul R1/R2 ca sa poata conduce ledul.

Cu 1k si 150R ai raport cam 7 deci la 14V alimentare ai avea 2V, mult sub 3,8.

Sau sa o luam ca babele de la tara: daca ceri ajutor si cineva iti da o schema functionala (cu filmare), de ce nu ai copia schema sperand sa ai acelasi rezultat?

 

Editat de dumitrumy
greseli scriere
Link spre comentariu
Acum 55 minute, ionutdragos a spus:

acolo este până la maxim 10 mA., este curentul divizorului de tensiune "range".

Nu! Acolo scrie foarte clar: "Reference input current range" si face parte din tabelul "Absolute maximum Ratings" ... Adica curentul maxim care poate sa intre IN pinul botezat "Ref" (care este intrare, ca veni vorba). Daca il depasesti, se alege praful si pulberea de TL431. N-are nicio legatura cu curentul prin divizor in functionare normala; nu scrie nicaieri "divizor" in tabelul ala. O regula empirica (si nu prea) este sa dimensionezi divizorul in asa fel incat curentul prin divizor sa fie de 20 - 100 de ori mai mare decat curentul intrarii pe care o polarizezi.

 

In cazul de fata, intrarea trage maxim 4uA. (20 ... 100)x4uA = 80 ... 400uA. La o tensiune medie de 20V rezulta rezistenta totala a divizorului de 20/(80 ... 400uA) = 250 ... 50KOhmi. Stiind rezistenta totala R1+R2, urmeaza sa calculezi raportul lor ca sa obtii ... ce ti-am explicat acum cateva postari.

 

Oricum ... cand nu stii ceva, faci schema exact asa cum ti-a fost data, nu te lansezi in "activitati de proiectare". Dupa ce merge, incepi sa despici firul, sa testezi si sa iti explici de ce asa merge si asa nu.

 

L.E. Am postat in acelasi timp, dar ideea e acceasi.

Acum 4 minute, dumitrumy a spus:

daca ceri ajutor si cineva iti da o schema functionala (cu filmare), de ce nu ai copia schema sperand sa ai acelasi rezultat?

Editat de cirip
Link spre comentariu
Postat (editat)

Cirip, am inteles acum...Ok, multumesc

Dumitrumy, m-am pierdut intre 3.8V și "nu am înțeles"

Știu că zici că fac mișto. NU fac. Lasa-l pe Hagi cu treaba lui.

Vreau să înțeleg mai mult din ce spui tu acolo. Mai zi odată, "altfel".. nu știu cum...

Acum scot sursa asta "suplimentara" care am folosit-o până acum, trec înapoi la configurația inițială  și o să reproduc schema lui Cirip cu aceleași valori... Postez după aceea

 

Editat de ionutdragos
Edit
Link spre comentariu
Acum 13 minute, ionutdragos a spus:

Cirip, am inteles acum...Ok, multumesc

Ptr putin. Spor!

Si inca o sugestie. Imprieteneste-te cu un simulator. Te ajuta sa iti explici multe chestii fara sa mai faci gauri in piese 😉

Link spre comentariu
Acum 18 minute, ionutdragos a spus:

Dumitrumy, m-am pierdut intre 3.8V și "nu am înțeles"

Cauta prin carti divizorul de tensiune.

La 10V faci un divizor cu 1k si 150R la masa. Sa acceptam cum ai spus ca 431 pune catodul la masa, deci ai un led cu anodul la divizor si catodul la masa. Se aprinde?

Link spre comentariu
Acum 39 minute, ionutdragos a spus:

Un led roșu s-ar putea aprinde?

Deja m-ai luat la fineturi. Hai sa-ti intru in joc (habar nu am de ce sa pierzi o seara de sambata, doar daca asa cum am scris odata ca extemporale d-astea sunt date tot de un pensionar) si sa vedem si schema interna a lui 431. Ca tranzistorul de 100mA (final) sa fie saturat trebuie sa am tensiune si in baza driverului, deci cam 1,2V fata de masa. Acest curent vine tot din K 431, deci colector final. Rezulta ca in k 431 nu putem avea sub 1,2V ce vor fi si in catodul ledului. Cu 1,3V in anod, ledul se aprinde doar daca il duci la moastele unui sfant.

Ca te distrezi, se vede simplu. Ai primit solutia de o zi, doua si acum cauti potcoave de cai morti.

EDIT: am uitat schema interna

 

431 intern.jpg

Editat de dumitrumy
completare continut
Link spre comentariu

Am reprodus exact schema lui Cirip.

Mulțumesc tuturor.

Cirip

Dumitrumy

Validae

Sesebe

Tuturor....

Probabil că încăpățânarea mea de catar a fost de vina, pentru că nu înțelegeam de ce trebuie rezistoare in raportul 1/2 la ieșirea circuitului...

Nici acum nu am înțeles de ce....am înțeles că TL-ul  nu pune Katodul la masa când se deschide, cum credeam eu, mulțumesc Dumitrumy, aceste teste nesfârșite pe care le-am făcut, proaste așa cum au fost, au avut și un punct bun..am înțeles, sau aproape am înțeles cum funcționează TL431 și deasemenea am calculat de atâtea ori divizorul rezistiv...îl visez.

Dumitrumy, nu sunt răuvoitor, nu sunt miștocar....sunt încăpățânat și nu funcționa nenorocirea, va rog pe toți să mă scuzați pentru momentele de "nu merge".

Nu sunt pensionar ..așa a zis cineva....

Vă mulțumesc

Am pus o alta sursă care nu are cutie, am asezat-o pe masa ca incerc montajul și a funcționat pe o sursa "stabilizata". 

O sa vad mâine dacă merge la montajul inițial, destabilizat, doar cu punte de diode și condensatoare 

Vă mulțumesc tuturor

Nu sunt răuvoitor și miștocar...va rog să mă credeți

 

https://imgur.com/gallery/vAnOHFl

 

Link spre comentariu

Face asta doar în filmare, e efectul multiplexării afișorului, fiindcă cifrele sunt în realitate aprinse succesiv cu o frecvență mult mai mare decât ochiul o poate distinge ca pe o întrerupere.Nouă ne apare că afișajul e aprins continuu, dar nu e așa.

Un film are minim 24 de cadre pe secundă, iar asta depășește inerția ochiului și succesiunea de cadre pare fluentă, nu sacadată.Atunci când filmezi cu camera telefonului o imagine afișată de dispozitive ce folosesc cadre succesive (tv) sau afișoare cu multiplexarea cifrelor, acestea ,,pâlpâie,, în film. Explicația e mai complexă, caută pe net și te lămurești, nu e obiectul topicului de față.

 

Link spre comentariu

de fapt e frecventa de esantionare video (a cadrelor) care se mixeza cu viteza de mulplezare a segmentelor afisajului si se obtine o frecventa mica detectabile de ochiul/creierul  uman.

se numeste si subsampling ai obtii alias (frecventa aia mica) - alias-ul e un fel de freventa fantoma.

scuze Vali, promit ca nu mai fac.

RR

Editat de roadrunner
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări