Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Indicator nivel de tensiune cu 2 led-uri


Postări Recomandate

Acum 22 minute, ionutdragos a spus:

Comut foarte repede cu un buton "push".

Asta inca nu raspunde la intrebarea "cu ce alimentezi montajul? ". Nu cumva alimentezi direct din secundar, in alternativ, fara punte si fara filtrare?

 

Te rog incearca si cu sursa de laborator, asa cum am aratat eu in film. Tot asa face montajul?

 

Stii? Daca trebuie sa scot informatia de la tine cu forcepsul, este descurajant si foarte greu sa te ajute cineva. Fii mai deschis si mai darnic cu detaliile, daca vrei sa fii ajutat. Am vazut nenumarate cazuri in care cel caruia nu-i merge montajul nu vedea ceva care ptr cineva cu experienta sare in ochi in 2 secunde.

 

Nici disparitia cu zilele fara sa mai spui nimic nu ajuta. Este "frumos, elegant, cat de cat", daca ai rezolvat, sa multumesti si sa spui si care era problema. Oamenii vor sa te ajute, dar daca tu nu-ti dai interesul, colegii abandoneaza. E coada de useri care au nevoie de ajutor.

 

L.E. Vad ca ai editat.

Acum 22 minute, ionutdragos a spus:

O sa pun o schema bloc, veți vedea ce vreau sa fac.

Nu bloc si nu "ce vreau sa fac", ci ce ai facut exact. Deja imi cam pierd si eu rabdarea.

 

In fine ... Incearca montajul cu leduri separat cu sursa de laborator. Daca ai riplu mare, e normal sa palpaie, pentru ca pe tensiunea minima a riplului e posibil sa scazi sub 18V. Ce valoare are filtrajul? (Am vazut, 8x4700uF) Ce putere au becurile alea? Par ca sunt de masina. De fapt la 14V si cu consumul ala e foarte probail sa scazi sub 18 pe fundul riplului.

 

Mie inca mi se pare suspect ca se face asa de repede comutarea. Oricum, nu am vazut ledurile in filmul cu becurile de masina.

 

Mi-e si frica sa te intreb daca ai osciloscop ...

 

Editat de cirip
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 98
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Postat (editat)

"Dispariția" mea a fost pentru a nu va mai deranja cu aceasta schemă jenant de banala care mie mi-a mancat ficatii. Mă acuzați de miștocăreala și am zis că maj bine nu mai postez.

Schema cu releul și înfășurările trafului, m-am uitat adineauri la ea, am desenat-o greșit, in realitate face ce trebuie.

Cirip, am desenat repede o schema bloc și am postat acolo ce vreau sa fac.

Ar putea fi puntea de diode principala defecta, chiar daca este nouă, nefolosita până acum. In alternativ nu alimentez, ce naiba..am și condensatoare 8x4700uf.....o sa verific puntea de diode, maine dimineață. Cu sursa cealaltă nu pot, nu face 25V sau nici macar 18 V..... Dar la o adică pot schimba valoarea divizorului rezistiv, și pot să fac o probă....pe mâine...

Noapte buna . Mulțumesc tuturor pentru implicare

 

 

Editat de ionutdragos
Link spre comentariu
Acum 44 minute, ionutdragos a spus:

Noapte buna . Mulțumesc tuturor pentru implicare

Ei, asa da. Noapte buna. Mai vedem maine ce si cum.

 

Acum 49 minute, ionutdragos a spus:

Mă acuzați de miștocăreala

Eu ti-am spus clar ca te cred ca nu faci misto. Stiu ce inseamna sa fii dezorientat si sa nu mearga nimic. Uite-te la semnatura mea 😉 In situatiile astea comunicarea te scoate din impas. 

 

Acum 45 minute, ionutdragos a spus:

In alternativ nu alimentez, ce naiba

Dac-ai stii cate chestii nastrusnice am vazut ... Asa ca sunt pregatit ptr orice. 😉

 

Acum 46 minute, ionutdragos a spus:

Cu sursa cealaltă nu pot, nu face 25V sau nici macar 18 V

Lasa sursa asa cum e si ajusteaza divizorul lui TL431 ca sa aduci pragul in domeniul de tensiuni de iesire ale sursei. O sa se aprinda mai lesinat ledurile, dar macar te convingi de comutare ferma.

 

Acum 47 minute, ionutdragos a spus:

in realitate face ce trebuie.

Cine? Sursa ta sau montajul cu leduri? Deci e rezolvata problema? Nu mai clipoceste LEDul? Comuta ferm, ca in filmul meu?

 

Link spre comentariu

Cirip, am desenat greșit releul și înfășurările trafului cu priza mediană. In realitate nu este ca acolo. Uită-te la schema bloc pe care am desenat-o și postat-o repede, atunci când ai cerut să vezi ce vreau sa fac

O sa masor prima data puntea redresoare ...

 

Link spre comentariu
Acum 10 ore, ionutdragos a spus:

Rezistenta inițială din katod de 680 ohmi Cirip a făcut-o de 1k5. Eu am pus 1k.

Am mai pus 4k7 și 1k5. Nu cred că din cauza asta nu merge.

Pai asa o sa te intreb ce varsta ai ca e un haos in postari. Eu iti spun de 1,5k/ 1,5k/ 3,3k si vad in schema pusa de tine un 100 sau 400ohm. Te hotarasti odata?

led252.jpg

EDIT: si niciodata 2 leduri antiparalel nu vor conduce simultan.

led25a.png

Editat de dumitrumy
Link spre comentariu
Postat (editat)

https://imgur.com/gallery/1Iip7Hn

Vreau să mă lămuresc daca am înțeles cum funcționează montajul.

 

Prima data, la alimentare cu o tensiune mica, conduce ledul de pe traseul marcat cu o carioca verde. Odată cu creșterea tensiunii, la atingerea pragului de deschidere a TL-ului, avem traseul ledului marcat cu carioca albastra. Ledul de pe traseul verde se stinge pentru că punctul galben de pe schema, katodul TL-ului, este acum de potențialul masei și ledul de pe traseul verde nu ar mai trebui să conducă. 

Așa funcționează, este corect?

 

Am folosit alta sursa, TL-ul cu pragul de deschidere la 10 V și la fel, are draci pe el... Și aici se poate observa un flash al ledurilor la filmare de aproape.

https://imgur.com/gallery/HGiXDiW

https://imgur.com/gallery/UHmaPKS

Editat de ionutdragos
Editare
Link spre comentariu
Postat (editat)

Validare, mulțumesc pentru răspunsuri. Cirip a folosit tot leduri transparente.

Mai sus Dumitrumy zice că niciodată ledurile nu se pot deschide simultan.

Ale mele de ce fac așa?

Adică, vreau să înțeleg de ce, că în teorie ar trebui sa se stingă...

Am și leduri de pe vremea IPRS, o sa incerc cu alea ..

Editat de ionutdragos
Link spre comentariu

Validae.....fără ,,R,, că nu are treabă cu vreo ,,validare,,ci este o combinație dintre prenume și numele de familie.Putea fi ,,Alinpop,, de exemplu...

Cauzele aprinderii ,,parazite,, a ledului tău pot fi cel mai probabil în ceva ce faci greșit cu schema (valori aiurea) sau în cel mai rău caz cu niște caracteristici diferite ale componentelor folosite.

Vezi ce valori reale au rezistorii tăi folosiți în schemă, respectă valorile date acolo.

Nu folosi valori ,,după ureche,, dacă ți s-au dat unele exacte...

Link spre comentariu
1 oră în urmă, ionutdragos a spus:

Ale mele de ce fac așa?

Avand scuza varstei (adica am inceput sa dau rateuri), as spune ca intentionat. De 2 ori te-am avertizat de valorile puse de &Cirip, adica este un raport intre ele, dar pui in continuare valori de la buletinul meteo. De ce divizor 1K cu 150R cand schema testata are 1,5k cu 680R sau 3,3k cu 1,5k? Si unde ai citit ca la depasire 2,5V pe ref in catod ai zero V? Cine mai alimenteaza "masinaria" din 431? Tensiunea minima in catod 431 este 2V. Daca pe 150R nu ai peste 3,8V (sa zicem), mai aprinde Sf. Petru ledul cu anodul in dreapta.

Si da, 2 leduri in opozitie nu se pot aprinde simultan, dar daca se aprind alternativ cu o anumita frecventa le vezi in acelasi timp. Oare cum vedem afisoarele cu 7 segmente cu leduri?

Si mergand cu paranoia pana la capat, poti avea sursa in limitare de curent de 30mA sa zicem.

Ai trecut si peste propunerea lui sesebe cu condensator de compensare, faci tot posibilul sa nu functioneze.

EDIT: na, ca nici teoretic nu merge cu valorile puse dupa meteo

led25c.png

Editat de dumitrumy
Link spre comentariu

"Din filmare se vede problema: oscilează. Filmarea cu telefonul te-a ajutat. 

Pune un condesator de 10-100nF între pin-ul de adj și ieșirea referințe TL431, ar putea sa rezolve problema." 

 

Ai pus condesatorul? Dacă nu n-avem ce discuta despre LED-uri care clipesc. 

Link spre comentariu

Nu clipitul din film îl deranjează, pe ăla doar pe cameră îl ,,vede,,, fiind probabil efectul sacadării cadrelor (fotogramelor individuale). Ci aprinderea slabă dar vizibilă a ledului care trebuia să se stingă.Dar dacă vorba colegului dumitrumy ,,pune valori de la meteo,, la rezistorii divizorului, nici nu are cum să-i meargă vreodată.

Cum naiba la mine a mers prima schemă nu știu....sau știu ?

Link spre comentariu
Acum 7 ore, ionutdragos a spus:

Cirip, am desenat greșit releul și înfășurările trafului cu priza mediană

Am vazut. Am vrut sa-ti scriu aseara ca releul ala nu comuta nimic, dar m-am lasat pagubas.

 

Esti sigur ca folosesti corect TL431? Pare sa fie diferit in foaia de catalog si in desenul tau.

TL431_pini.thumb.jpg.39ca4e72a9c3a0e3f9a7b00125042e98.jpg

 

Asa cum zicea si @dumitrumy, ai valori diferite de schema pusa de mine. De unde ai scos R5 = R150? Si ce e aia R150? Probabil ca 150 Ohmi, dar notatia corecta ar fi 150R.

 

"Alegerea" curentului de 5mA prin divizorul R1, R2 este enorma. Curentul in intrarea Ref este de maxim 4uA. Daca l-ai face de 100 de ori mai mare ar fi de aproape jumatate de mA.

 

Clipoceala din filmare este cel mai probabil un artefact al filmarii. Daca maresti distanta de la care filmezi, nu mai clipoceste. Ca sa te convingi, alimenteaza ledul direct de la sursa de laborator (prin rezistenta) si filmeaza-l de aproape si de departe. Daca tot face, atunci e din filmare.

 

1 oră în urmă, dumitrumy a spus:

dar pui in continuare valori de la buletinul meteo

Acum 6 ore, dumitrumy a spus:

e un haos in postari.

@dumitrumy are dreptate. Una am pus eu in schema si ti-am demonstrat ca functioneaza, altceva pui tu in montaj. E greu de lucrat in felul asta. Valori incorecte, scheme gresite, exprimari eliptice, nu raspunzi la intrebarile de clarificare ... Parca nu-ti dai niciun pic de osteneala. Probabil ca daca era cineva langa tine, vedea problema in 10 secunde. Cred ca ma retrag si raman un simplu spectator. Mai mult decat sa-ti ofer schema cu valorile corecte si sa-ti demonstrez ca functioneaza, nu pot sa fac.

 

Spor!

 

Editat de cirip
Link spre comentariu
Postat (editat)

Cirip, spui că alegerea curentului de 5 mA prin divizorul de tens referință este enorma. 

Dar am luat-o din datasheet, acolo este până la maxim 10 mA., este curentul divizorului de tensiune "range". Din care se ramifica și curentul  prin pinul de referință, de ordinul microamperilor. Eu așa am înțeles din data sheet.

Chestia cu raportul 1/2 intre rezistoarele R1 și R2 inițial nu am inteles-o, de-abia acum am văzut.. o sa o aplic imediat.

https://imgur.com/gallery/7TjDJ3p

Editat de ionutdragos
Editare
Link spre comentariu
Acum 22 minute, ionutdragos a spus:

Chestia cu raportul 1/2 intre rezistoarele R1 și R2 inițial nu am inteles-o, de-abia acum am văzut.. o sa o aplic imediat.

 

La 20.05.2024 la 4:45, cirip a spus:

Am facut totusi o modificare, ptr ca rezistentele sunt de putere mica si nu am vrut sa se incalzeasca. In zona iesirii, 680 Ohmi au devenit 1.5K, iar 1.5K a devenit 3.3K.

 

Acum 20 ore, dumitrumy a spus:

Cirip a folosit 2x1.5k si 3.3k. De ce ai folosit alte valori?

 

Acum 19 ore, ionutdragos a spus:

Rezistenta inițială din katod de 680 ohmi Cirip a făcut-o de 1k5. Eu am pus 1k.

Am mai pus 4k7 și 1k5.

Adica nu ai inteles sensul intrebarii de acum 20 ore?

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări