Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Proiect SE cu tubul GU50


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 288
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Va prezint o varianta care presteaza cel putin OK .In schema sunt cateva componente supradimensionate ca putere disipata , dar nu cred ca va fi o problema calcularea valorilor normale daca nu dispuneti de valori asemanatoare .Un asemenea amplificator ( SE avand o putere comparabila ) achizitionat de la dealer-ii de profil Hi End si ansamblat de firme cu traditie ( hand made :) ) costa ceva ....si nu putin ! Pretul este un numar intreg , de minim 5 cifre , in Euro . Un adevarat pret audiofil .

Link spre comentariu

Devine interesant. E cumva schema la care lucrezi ? E practic identica cu cea expusa de dl lazaroiu, dar cu prefinala dublata si cu doua GU50 in paralel. Eu vreau cu o singura finala, deci cred ca ma orientez catre varanta dl lazaroiu. Cu supradimensionatul unor piese sint de acord, mai ales ca acel cond de 1000 micro trebuie sa stea linga rez din catod si alea sint fierbinti. Ma tenteaza sa le elimin de tot. Daca in loc de negativare automata se modifica in negativare fixa, cu ce ar modifica asta performantele amplifului ? Mi se pare ca singura problema ar fi legata de R12. La GU50 toate grilele sint de comanda, chiar si grila 2 ? EF80 se gaseste, de unde iau 6E6P ?

Link spre comentariu

Nu , nu mai lucrez la aceasta varianta , am in lucru o alta , sper ca va fi si mai performanta . Daca nu va fi cazul , voi reveni la ea .Eu vreau maximul de performante audio din 2XGU50 adica un anume spectru armonic si THD mai mic de 1% la 35W , pentru ca stiu ca se poate .Atentie , la schema prezentata sunt cateva mici scapari , adica G3 nu sunt figurate la 6J9P si GU50 . Nu am folosit EF80 , desi am noi noute , in cutie , nu am incredere in ele , ci doar lampi militare sovietice NOS . Se gasesc , da un anunt pe forum sau vaneaza-le in talcioc !La 6J9P G3 se conecteaza la masa .Toate grilele se leaga impreuna G1+G2+G3 la finale ! Nu se poate conecta negativare fixa , schema ar avea nevoie de un trafo interstage . Rezistentele din catod sunt mai ieftine ... :) si introduc o binevenita reactie negativa locala ! Aceasta schema nu necesita imbunatatiri , a fost studiata si ascultata intens , mai mult decat iti poti inchipui .Varianta actuala , in lucru, foloseste finale GU50 ca pentoda si un alt etaj de atac ( 6N23P EV si 6P15P EV ) , dar este un simplu experiment .In varianta prezentata mai sus avand 2x GU50 ( total triode ) cu atac in curent , are insusiri remarcabile fata de simplitatea schemei si permite obtinerea unor rezultate cu mult peste majoritatea schemelor ce folosesc doar lampi consacrate in audiofilie ( 211 , 845 , GM70 etc ) pentru aceasta putere !

Link spre comentariu
Vizitator vlad34

Nu am folosit EF80 , desi am noi noute , in cutie , nu am incredere in ele , ci doar lampi militare sovietice NOS . Se gasesc , da un anunt pe forum sau vaneaza-le in talcioc !

Varianta actuala , in lucru, foloseste finale GU50 ca pentoda si un alt etaj de atac ( 6N23P EV si 6P15P EV ) , dar este un simplu experiment .

E bine de precizat ca placerea spre lampile miliate sovietice e subiectiva, si va apartine pentru ca prea suna ca un adevar de necombatut asa cum ati scrisNu de alta , dar daca se impiedica vreun forumist de un E88CC sau un El 84 Siemens , le arunca si ar fi pacat .Eu folosesc cred un driver asemantor cu cel pomenit de dumneavoastra cu E88CC si El84 si am experimentat cu 6n23p , E88CC Tesla, E88CC Tungsram, E88CC Siemens, 6n14P EV , 6n14P ,El84 Tungsram, EL84 tesla, EL84 Polam, EL84 Siemens , EL 84 Ei, si ....castigatoare au fost cele doua SiemensE bine de experimentat cat mai multe variante daca aveti posibilitatea.
Link spre comentariu

Desigur , eu m-am referit la lampi de televizor , gen EF80 , nu la variantele long life , militare gen E80L !!!Nu am avut acces decat la variante militare sau cele tip " consumer " . E88CC si SQ E88CC clar sunt superioare amaratei de 6N23P , dar daca punem in balanta si varianta 6N23P-EV ...la anumite capitole ar putea fi asemanatoare .Oricum 6DJ8 ramane preferata mea !Eu ma intind doar cat am plapuma , lampi sovietice am suficiente , doar cu astea ma joc .Pentru mine este un hobby , eu nu am interese comeciale , nu vand lampi ca sa le fac reclama nesimtita .Lampile rusesti raman niste lampi rusesti , unele excelente , altele mai modeste .Dar prefer intotdeuna lampile rusesti in defavoarea lampilor chinezesti :) !

Link spre comentariu

Eu ma intind doar cat am plapuma , lampi sovietice am suficiente , doar cu astea ma joc .Pentru mine este un hobby , eu nu am interese comeciale , nu vand lampi ca sa le fac reclama nesimtita ....

Daca-i p-asa, Dom'Victor, nu ma fericiti si pe mine c-un ECC82 sau echivalentul lui rusesc care sa mearga la Ua redusa, 12-24V?Numa' bine!
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
Vizitator viobio

Diferenta dintre tuburile rusesti si cele chinezesti este ca din cele rusesti scoti wattul rusesc iar din cele chinezesti...wattul chinezesc :rade: :ras:Scuze de offtopic.

O rugaminte a mea.Poate a fost o gluma sau o ironie din partea dv,nu mai postati asa cava pe net,sunt multi tineri ,incepatori in tuburi,care pot lua de bune cele scrise de dv.Nu stiu daca aveti sau lucrati cu tuburi produse in China,eu si alti lucram,va asigur ca watul chinezesc este la fel de mare ca watul rusesc sau slovac.Cautati pe net si o sa gasiti extrem de multe amplificatoare,preamplificatoare,amplificatoare de instrument ,care sunt dotate cu tuburi chinezesti.
Link spre comentariu

Varianta chinezeasca a lui GU50 se numeste FU50 , iar echivalenta estgermana RFT se numeste P50-1 sau SRS552N , iar varianta Telefunken ( diferita doar la soclu ) se numeste FL152 http://www.tubebbs.com/tubedata/sheets/128/e/EL152.pdf .

Polonezii au botezat-o tot GU50 ...

Varianta originala nazista Telefunken se numeste LS50 si are un soclu diferit de GU50 .

O lampa de calitate militara , foarte performanta , ieftina si care baga frica-n concurenta :) !

Link spre comentariu

Le tot sterg de praf GU50 si ma intreb cit vor costa soclurile. Cele militare nu se pot folosi ca sa arate frumos un amplif, plus ca mai e o problema, exista si socluri proaste, in care se sparg lampile, problema ce afecteaza si 6R3S. Am gasit unele atragatoare, dar nu-mi vine sa dau de 10 ori mai mult pe ele decit pe lampi.

http://www.ebay.com/itm/2pc-Gold-Ceramic-Vacuum-Tube-Socket-8Pin-FU50-GU50-LV3-5U8C-5U9C-FU15-GU15-Valve-/130811613195 :limb:

Link spre comentariu

Acele socluri de pe ebay (fie ca au sau nu au pinii auriti) sunt foarte fragile. Cele militare, chiar si SH, pot fi prinse de sasiu cu incredere, in schimb cele chinezesti la cea mai mica presiune se pot fisura.

Acestea nu prea au moarte desi se gasesc mai greu:

Posted Image

Alta varianta pot fi si acestea: http://rutubes.com/index.php?productID=418 daca le tai frumos cusca aia cu un flex sa iti ramana doar cadrul de prindere pe sasiu. Misa spunea mai demult ca ar fi luat ceva tuburi de la Rutubes si au fost ok.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări