Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Proiect SE cu tubul GU50


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 288
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

În atac 6j4p fără traf(interstage) ,6j4p are caracteristici de trasfer similare gu-50(la altă scară).

...E greu de estimat vizual pe grafice cu rezolutie slaba niste psf-uri in asa fel incit sa avem estimari mai bune de citeva procente...

Depinde cine estimează...(poate unii "estimează" a mia oară...).Un "estimator" bun conduce gu-50-SE la 10W putere utilă în sarcină cu thd<1%(dacă se străduieşte).Estimează domnule adigh dacă vrei thd la ce am spus/scris până acum legat de gu-50-se în acest subiect(adică trebuie să ţii cont în eventuala estimare că am dat şi un psf pentru 6j4p ca tub de atac).
Link spre comentariu

Estimează domnule adigh dacă vrei thd ...

Nu stiu cum se poate calcula thd cu rigla si creionul sau paint-ul, fara simulare. Daca stiti, sunteti binevenit sa demonstrati modul de calcul si sa rezulte THD <1%. Nu se pot lua in calcul doar tensiunile de virf ci si modul de latire/tuguiere a alternantelor, adica de pasul regulat sau nu de crestere/descrestere a distantei dintre liniile Ug..Eu cind am spus ca nu se poate merge cu precizia prea departe m-am bazat pe oscilograme. Ochiul meu nu poate aprecia distorsiuni mai mici de 1%. Estimarea vizuala pe grafic cred ca are cam aceeasi precizie. Oricit o fi estimatorul de estimator, ochiul il ajuta pina la un punct.
Link spre comentariu

Am înţeles nu aveţi exerciţiul estimări.Măcar exerciţiul alegeri tubului de atac g1-gu-50-se trebuie avut în vedere(nu mi se pare normal să probez la "infinit" tuburi în atac fără să ştiu cum trebuie să acomodez etajul de atac la etajul final funcţie de necesităţi).Trebuie că ştiţi estimarea liniarităţi este dată de caracteristicile de transfer alea din grafic că alt reper nu am.

Link spre comentariu

Am înţeles nu aveţi exerciţiul estimări.

Putem discuta fara sa ne atacam ?Puteti face o demonstratie de cum calculati valoarea THD avind doar graficul la dispozitie ?Tuburile de atac nu se aleg la intimplare. Se probeaza mai multe dintre cele alese ca fiind potrivite pentru a cobori la 0,1% sau chiar la 0,01%, acolo unde ochiul nu mai ajuta.
Link spre comentariu

Cine vă atacă ?! ...,nu mă deranjează că nu puteţi estima cum trebuie să arate etajul de atac în cazul gu-50-se(unii pot "estima" etajul de atac g1-gu-50-se fără să le gasim vină).

 

... Se probeaza mai multe dintre cele alese ca fiind potrivite pentru a cobori la 0,1% sau chiar la 0,01%, acolo unde ochiul nu mai ajuta.

Fals ,nu putem discuta de acest procentaj thd(0,1% sau 0,01%) în cazul gu-50-se pentru puterea utilă nominală la ieşire în sarcină.

 

Cum le aleg ?! ,dau cu banul ?! sau cum (proiectăm etajul de atac în raport cu etajul final ,în practică uneori mai au loc mici ajustări...).

 

Hai să facem un exerciţiu practic/util domnule adigh în acest subiect ,proiectăm/desenăm/schiţam fiecare câte un amplificator echipat cu gu-50-se ca tub final(atac g1) şi estimăm thd fiecare după care cerem simulare thd să vedem ce se întâmplă(poate în acest fel înregistram un câştig real în acest subiect ).

Link spre comentariu

Cum le aleg ?! ,dau cu banul ?!

Pai tocmai am spus. Dupa ce alegem citeva tuburi de atac ce grafic par numai bune de compensare a neliniaritatii lui GU50, le punem la proba practica si facem masuratori. A potrivi doua neliniaritati cu o precizie mai buna de 1% nu cred ca se poate face vizual. Dar acolo unde ochiul nu poate departaja doua tuburi driver, distorsiometrul poate. Nu vad de ce am ocoli masuratoarea si ne-am baza doar pe aprecierea vizuala. Aprecierea vizuala e doar o etapa preliminara.Masuratoarea bate cu siguranta aprecierea vizuala. Mai clar de atit nu pot explica.Repet intrebarea:Cunoasteti vreo metoda de calcul a THD avind la dispozitie doar graficul ? Un grafic ce poate in fabrica a fost trasat cu precizie de 1,5%.Intreb daca stiti sa calculati nu sa estimati/ghiciti.Sper sa primesc un raspuns.
Link spre comentariu

Hai să facem un exerciţiu practic/util domnule adigh în acest subiect ,proiectăm/desenăm/schiţam fiecare câte un amplificator echipat cu gu-50-se ca tub final(atac g1) şi estimăm thd fiecare după care cerem simulare thd să vedem ce se întâmplă(poate în acest fel înregistram un câştig real în acest subiect ).

Astept sa vad care din cele doua proiecte va castiga :da (bine, doar in cazul in care adigh se pricepe sa proiecteze un amplificator cu gu50)
Link spre comentariu
Vizitator viobio

Interesante discutii,se reaprinde vesnicul subiect "GU50",sunt in Italia,am aratat unui tip de la un magazin cu scule audio,discutia de pe aici,omul are cam 65 de ani,inginer,stiti ce parere are de GU 50 ,in audio??"E ca si cum ai participa cu un tractor la formula1"sunt vorbele omului,GU50 e un tub bun dar NU PENTRU AUDIO,sa aduca cineva un amp la un test in orb,pe cind un amp SE cu un tub cinescop ?ca tot tub e.Va salut de la Roma

Link spre comentariu

Ca să nu mă dezic de ce am spus/precizat până acum(6j4p/gu-50) vin cu o schemă şi dau liber la comentarii/jigniri/simulări/etc(în baza acesteia).

Pot să construiesc un aşa amplificator(când voi avea timp)chiar şi numai pentru un test în orb.

Dacă găsiţi greşeli de înnodare să fiu scuzat(nu am avut mult timp la dispoziţie...).

post-18717-13982966882_thumb.jpg

Link spre comentariu

Interesante discutii,se reaprinde vesnicul subiect "GU50",sunt in Italia,am aratat unui tip de la un magazin cu scule audio,discutia de pe aici,omul are cam 65 de ani,inginer,stiti ce parere are de GU 50 ,in audio??"E ca si cum ai participa cu un tractor la formula1"sunt vorbele omului,GU50 e un tub bun dar NU PENTRU AUDIO,sa aduca cineva un amp la un test in orb,pe cind un amp SE cu un tub cinescop ?ca tot tub e.Va salut de la Roma

Sunt curios ce argumente poate aduce acel inginer. Faptul ca are 65 ani si are un magazin de scule audio nu ma face sa-l cred pe cuvant. Parerea mea e ca gu50 este o lampa urata, puturoasa, dificila dar folosita corespunzator concureaza cot la cot cu el34, kt77, se apropie chiar si de kt88, in plus fata de aceste lampi pt uz casnic gu50 este o lampa pt uz militar ceea ce-i ofera multe avantaje din punct de vedere al fiabilitatii.
Link spre comentariu

Ca să nu mă dezic de ce am spus/precizat până acum(6j4p/gu-50) vin cu o schemă şi dau liber la comentarii/jigniri/simulări/etc(în baza acesteia).Pot să construiesc un aşa amplificator(când voi avea timp)chiar şi numai pentru un test în orb.Dacă găsiţi greşeli de înnodare să fiu scuzat(nu am avut mult timp la dispoziţie...).

Poate ne ajuta Dnul Lazaroiu cu o simulare...e mai simplu si mai rapid decat o constructie fizica .Cei mai tepari din toata Europa sunt italienii ... nu uitati ca teparii nu ar exista daca nu ar fi suficienti fraieri care sa puna botul la manipularile lor . Cum sa crezi un om oarecare de pe strada , care a vazut doar poze de pe net cu GU50 ? Fara cuvinte .
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări