Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Proiect SE cu tubul GU50


Postări Recomandate

@viobio,GU50 e in primul rind o provocare tehnica. E usor sa faci un amplificator bun cu 300B. Dar daca faci un amplificator egal de bun cu GU50 atunci esti meserias.In rest salutari romanilor din Roma.@adrian_pic,Sper ca a fost o gluma.@valderama,Cum nu am primit un raspuns am sa dau eu unul. Nu cred sa existe pe forum cineva care sa poata calcula fara simulator THD-ul unui tub oarecare doar dintr-un grafic cu 7 linii Ug. Estimarea avind la baza calculul e una iar estimarea fara calcul e ghicire. GU50 e un tub simulat si masurat si un estimator cam stie ce, cum si pe unde. Chiar si asa, daca trasez o dreapta de sarcina la intimplare (aiurea) nu cred sa poata cineva de pe forum, in acest moment, sa calculeze THD-ul in acel PSF.Daca exista, e invitat sa arate modalitatea de calcul.@Victor,Poate ca teparii din Italia il vor tepui pe viobio. :da

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 288
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

"Victor"......................................................................Cei mai tepari din toata Europa sunt italienii ... .......................................................................... ......................................................Nici pe departe...........e o jignire gratuita si fara nici o logica,sa acuzi o natiune aiurea,nu ma asteptam Victor din partea ta la o asemenea atitudine...ai o bila neagra din partea mea :84

Link spre comentariu

.....................................................Nici pe departe...........e o jignire gratuita si fara nici o logica,sa acuzi o natiune aiurea,nu ma asteptam Victor din partea ta la o asemenea atitudine...ai o bila neagra din partea mea :84

Don Gabriele am tot respectul fata de munca si rezultatele Dvoastra , dar cred ca altora trebuie sa le trimiteti oricate " bile " doriti , negre sau orice alta culoare : http://www.historia.ro/exclusiv_web/act ... i-italieneEvident ca nu ma refer la oamenii de rand , adica la cei care muncesc , ci doar la teparii din link !Oricum in Romania orice " investitor " venit din Italia este un exploatator nemilos , cine a lucrat cu " italienii " din Romania stie la ce ma refer :) .
Link spre comentariu

@Alphonso, Victor, Gabriel... nu va lasati tarati in politica, se discuta altceva, altcum...@adighigh: exista medtode grafice, relativ simple, pentru a calcula distorsiuile. Am prezentat si eu pe aici, pe undeva asa ceva... Este o metoda laborioasa, cere rabdare, ochi buni, liniar bun, si sa stii... tabla inmultirii!Voi reveni...

Link spre comentariu

Si eu sint de parere sa nu ajungem la discutii neprincipiale, doar sintem oameni maturi cu totii (sper), tepari sint si in Romania destui si foarte activi.Pentru inceput am facut rost de tabla de duraluminiu de 3mm, doar ca e mai galbuie la suprafata. Mai am tabla de fier, de 1mm, asta va trebui vopsita desigur, sau mai pot cauta tabla galvan, caz in care o las asa cum e, pentru folosirea sasiului ca masa generala.

Link spre comentariu

Si eu sint de parere sa nu ajungem la discutii neprincipiale, doar sintem oameni maturi cu totii (sper), tepari sint si in Romania destui si foarte activi.Pentru inceput am facut rost de tabla de duraluminiu de 3mm, doar ca e mai galbuie la suprafata. Mai am tabla de fier, de 1mm, asta va trebui vopsita desigur, sau mai pot cauta tabla galvan, caz in care o las asa cum e, pentru folosirea sasiului ca masa generala.

@tepesa, sasiul NU este masa generala ci se conecteaza la finalul constructiei intr-un punct ales prin incercari de la masa unica (minusul ultimului condensator de filtraj )
Link spre comentariu

@Valderama Dom' Vali , se pare ca este o " mică problema " cu modelul SPICE pentru lampa 6J4 !Exista varianta sovietică octala in carcasa metalică 6J4 , varianta heptala miniatura 6J4P , varianta chinezeasca etc . Din păcate , mie mi se pare ca nu se potrivesc aceste modele cu graficul prezentat de Dvoastra ... Cel puțin eu încă nu am înțeles mare lucru . Încă .Puteți prezenta pagina de catalog ? Mi-ar fi de mare folos ...Multumesc anticipat , Victor

Link spre comentariu

Dar varianta octala sovietica de otel de ce nu va place? Cred ca e si bine ecranata si virtual indestructibila...nu stiu cum s-ar potrivi electric, dar daca merge, eu as folosi-o. Se si potriveste ca generatie si origine cu GU50 - ambele lampi nu stralucesc la capitolul estetic - lucru neesential dealtfel.

Link spre comentariu

6J4 octala ( sovietică ) in carcasa metalică este o lampa foarte aratoasa ... Sau ca o alternativa ( o simpla propunere ) poate ar merita incercata si o alta varianta octala sovietică in carcasa metalică , 6P9 .Ar putea fi compatibile cele doua lampi cu etajul Driver complementar pentru GU50 ?

Link spre comentariu

Uite Victor ce tub(pentoda EF80) se mai poate utiliza în atac cu modificările de rigoare ...,la prima schemă greşisem valorile în catod 6j4p(am corectat mai jos)în circuitul de catod 6j4p trebuia sa am 200Ω nu 2kΩ motiv pentru care nu se putea simula cred...nu a comentat/observat nimeni ...ce curios.Desigur se poate utiliza şi 6j4p metalic-rusesc(cu mici modificări psf şi sarcină)Mai trebuie reţinut că EF80 are echivalent 6BX6.

post-18717-139829669028_thumb.jpg

post-18717-139829669045_thumb.jpg

Link spre comentariu
Vizitator viobio

Interesante discutii,se reaprinde vesnicul subiect "GU50",sunt in Italia,am aratat unui tip de la un magazin cu scule audio,discutia de pe aici,omul are cam 65 de ani,inginer,stiti ce parere are de GU 50 ,in audio??"E ca si cum ai participa cu un tractor la formula1"sunt vorbele omului,GU50 e un tub bun dar NU PENTRU AUDIO,sa aduca cineva un amp la un test in orb,pe cind un amp SE cu un tub cinescop ?ca tot tub e.Va salut de la Roma

Sunt curios ce argumente poate aduce acel inginer. Faptul ca are 65 ani si are un magazin de scule audio nu ma face sa-l cred pe cuvant. Parerea mea e ca gu50 este o lampa urata, puturoasa, dificila dar folosita corespunzator concureaza cot la cot cu el34, kt77, se apropie chiar si de kt88, in plus fata de aceste lampi pt uz casnic gu50 este o lampa pt uz militar ceea ce-i ofera multe avantaje din punct de vedere al fiabilitatii.
Argumentul multora,inclusiv al meu,GU50 e o lampa de RF,cinta nu zic nu ,provocarile nu pot merge la infinit,comparati un amp care este echipat cu tuburi dedicate pt audio si un amp cu tuburi de RF ,ca finale,dupa acest test stam de vorba,de ce nu folositi EF89,ECH81,ca preuri? Pentru comparatii de sunet trebuie sa avem un amp etalon,altfel riscam sa ne furam caciula singuri.Se tot vorbeste de fiabilitatea tubului GU50,de stocuri imense,de preturi infime,de ce marii producatori de echipamente audio,nu fabrica ampuri cu GU50,acest tub a devenit un fetis pentru multi.
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări