Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Proiect SE cu tubul GU50


Postări Recomandate

Pai da , dar cum sa raspunzi la cerintele userului daca nu stii la ce curent se satureaza acele trafo de 12 cm patrati sau alte amanunte picante gen parerea " dupa ureche " cum ca 1 micro e prea mare etc ...ar implica un dialog serios cu useru' pentru a fructifica intrebarile , iar asta se poate face doar daca de la inceput exista respect reciproc la fel ca cel intre profesor si scolar . Parerea mea este ca ar fi trebuit ca la inceputul frazei sa fi scris " va rog frumos " si treaba se aranja oarecum in timp , daca ar fi dat dovada de bun simt .Asta se invata doar acasa , in primii 7 ani .Acum este prea tarziu , raman doar frimiturile cazute pe jos ...

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 288
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Sincer nu vad nici o jignire la adresa nimanui, eu am intrebat pe toata lumea care a postat aici, nu pe cineva anume.Pe urma, daca e sa luam istoria la verificat, cred ca colegul Victor are un cazier bogat. Eu sper in continuare intr-o colaborare frumoasa, mai ales ca pare a fi un bun cunoscator al acestei lampi.Legat de acele trafo, ma astept doar sa se auda decent, daca rezultatul va fi incurajator voi face un efort financiar si voi comanda o pereche de trafo de la o firma renumita, poate Hammond sau Edcor. Aveam nelamuriri legate de mica diferenta de impedanta fata de schema propusa si daca se poate remedia prin modificarea tensiunii de alimentare, ca la orice alt amplificator.Voi modifica proportional tens anodica cu diferenta de impedanta.

Link spre comentariu

Pentru teribilişti precum Victor(ca sursă de inspiraţie=un fel de "artă naivă")gu-50-se-A2 tensiune mică la anod dar şi sarcină pe măsură(1k56)cu răspuns bun la joase chiar dacă ne aflăm în cfg SE(suficient 10H primar ,15H lux-deja).Nu am găsit cu putinţă o sarcină mai mică la anod(gu-50-se poate găsiţi voi).Etajul de intrare/lipsă cu amplificare asimetrică(predistorsiune) după inspiraţia fiecăruia.Când ai ceva gata/concretizat/materializat Victor cu gu-50 vin negreşit să ascult.

post-18717-139829673847_thumb.jpg

Link spre comentariu

De fapt EL152 ar fi echivalentul direct, EL153 e tetroda, dar cele doua tuburi sunt foarte asemanatoare, si ca aspect - au acelasi soclu - si au si caracteristici foarte apropiate...se poate spune deci ca si EL153 e apropiat de GU50, doar ca nu arata ca un borcan de muraturi...nu e foarte important, dar conteaza si aspectul, altfel am face amplifuri cu lampile inchise in cutie, sau puse in spate, cum ar fi si firesc - se simplifica traseele de semnal.

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Ma bucur ca s-a ales praful de acest subiect . Daca sunteti interesati de motive , cautati comentariile mele de pe paginile precedente .Reaua vointa si lipsa de respect se remarca inca de la inceputul acestui subiect , autorul nefiind interesat de sfaturi realiste sau de un dialog decent .Nu toti userii merita sa-si construiasca amplificatoare de calitate !Culmea , sunt multi useri care au mers pe acelasi " drum " al autorului acestui subiect , si evident ( in urma rezultatelor obtinute ) acum sustin ca GU50 nu este bun in audio .Ma bucur ca nu este bun pentru ei :rade: .Din punctul meu de vedere nu mai este nimic de facut .Probabil ca se va asterne praful pe acest subiect .Pacat .

Link spre comentariu

Rautacios comentariu, acum inteleg de ce multi au o parere proasta despre tine, eu nu am prejudecati si nu m-a interesat ce zic altii. Am sa fac ampliful cind imi va permite timpul, acum a venit toamna si sint multe de facut pe linga casa si la tara. Am ales schema, daca o voi respecta 100 la % voi vedea pe parcus. Sasiul l-am taiat, nu e prea frumos, urmeaza sa-l vopsesc. Voi comansa la Petra transformatorul de alimentare, iar pentru cele de iesire voi risca cu ce am la indemina, de proba, daca promite voi investi in tr de firma. Daca iese bine dupa mine, il voi prezenta la adunarile lamparilor, cu ocazia aste ne vom si cunoaste.

Link spre comentariu

Ma bucur ca s-a ales praful de acest subiect . Daca sunteti interesati de motive , cautati comentariile mele de pe paginile precedente .Reaua vointa si lipsa de respect se remarca inca de la inceputul acestui subiect , autorul nefiind interesat de sfaturi realiste sau de un dialog decent .Nu toti userii merita sa-si construiasca amplificatoare de calitate !Culmea , sunt multi useri care au mers pe acelasi " drum " al autorului acestui subiect , si evident ( in urma rezultatelor obtinute ) acum sustin ca GU50 nu este bun in audio .Ma bucur ca nu este bun pentru ei :rade: .Din punctul meu de vedere nu mai este nimic de facut .Probabil ca se va asterne praful pe acest subiect .Pacat .

Dacă nu te-ai simțit atins in orgoliu , nu esti dezamagit si consideri ca trebuie sa continui construcția amplificatorului , meriti felicitări !Înseamnă ca nu tie îți erau destinate acele gânduri ...Spor la treaba !
Link spre comentariu

Mie imi place acesta replica Victor, cam asa se trateaza cei ce nu stiu cum trebuie procedat cu un GU50 dar tenacitatea lui tepesa trebuie respectata...Aparenta inflexibilitate la parerile altora nu este un lucru rau, uneori da rezultate dar acest tub tine cont doar de reguli mai dificil de inteles asa ca ce nu este clar ?

Link spre comentariu

Sa nu se inteleaga ca sint disperat sa fac un amplif cu aceasta lampa. Il fac de placere, fara graba, mai am constructii cu lampi, cum am povestit la inceput. Nu au dizain de firma sa ma pot duce cu ele la expozitie, in rest mi-au iesit binisor. Intii ma documentez serios, aleg materialele si piesele dupe buget si cind am tot ce-mi trebuie ma apuc de lucru.Acum caut un vopsitor priceput sa-mi vopseasca tablele cu ceva care sa reziste la temoperatura.

Link spre comentariu

...Acum caut un vopsitor priceput sa-mi vopseasca tablele cu ceva care sa reziste la temoperatura.

Sasiul amplifului meu cu GU29 pe care sunt soclurile GU-urilor, l-am vopsit cu vopsea negru mat la tub (spray) de 15 lei. Nu stiu daca acea vopsea e rezistenta la temperatura, dar pana acum nu au aparut probleme. Oricum, in jurul soclurilor sunt data gauri de aerisire, iar tabla se incalzeste usor, vopseaua neavand de suferit. Si am ascultat si 5-6 ore la el si tabla a ramas calduta. Cred ca acele gauri in jurul soclurilor isi fac treaba f bine.

post-71315-13982968107_thumb.jpg

post-71315-139829681074_thumb.jpg

post-71315-139829681079_thumb.jpg

Link spre comentariu

Racirea GU 29 se face prin convectie , deci trebuie acordata mai mare atentie temperaturii sticlei , nu tablei ! Cu toata atentia cuvenita , mai ales daca te apropii de cei 20 de wati disipati de fiecare tetroda , iar in alte conditii .... gaurile nu fac mai nimic daca nu sunt bine orientate ! Asta este valabil in toate cazurile cand racirea se face prin circulatia naturala a aerului . Stima d-le untold .

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări