Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Proiect SE cu tubul GU50


Postări Recomandate

Racirea GU 29 se face prin convectie , deci trebuie acordata mai mare atentie temperaturii sticlei , nu tablei ! Cu toata atentia cuvenita , mai ales daca te apropii de cei 20 de wati disipati de fiecare tetroda , iar in alte conditii .... gaurile nu fac mai nimic daca nu sunt bine orientate ! Asta este valabil in toate cazurile cand racirea se face prin circulatia naturala a aerului . Stima d-le untold .

Multumesc pentru interventie, @tepesa zicea ceva legat de vopsea rezistenta la temperatura, eu referindu-ma la acest lucru, temperatura tablei vopsita. Cat despre puterea disipata de tuburi, la mine nu este 20W, deoarece Ua este de 297V in loc de 350V din schema D-lui Lazaroiu. Tuburile se incalzesc destul de tare, dar cred ca mai mult din cauza filamentelor, nu a puterii disipate.Iar daca gaurile mele nu sunt bine sau corect orientate, va rog sa-mi spuneti cum ar trebui sa fie, voi tine cont de asta la urmatorul amplif pe tuburi. Am vazut cum le face @Gabriele, insa alea-s facute la CNC, eu le-am facut la ruleta...
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 288
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Da , asa este , Gabriele are alte posibilitati si realizarile sunt pe masura :aplauze insa trebuie gasita o solutie ca aerul sa circule cat mai aproape de balonul tubului ori in cazul dumneavoastra soclurile va cam incurca . Eu am realizat un al doilea panou cam la 10 mm deasupra soclurilor pe care l-am decupat la diametrulde 60 mm in asa fel incat aerul circula pe toata suprafata exterioara a balonului GU 29. Daca ne vom intalni veti vedea exact solutia aleasa. In felul acesta nu se vad nici soclurile tuburilor care chiar daca sunt noi arata inestetic dupa parerea mea.

Link spre comentariu

Interesant, se cunosc cam doua variante de aerisire, cea cu soclurile la un nivel mai jos de sasiu si cea cu fante sau gauri pe linga soclurile montate la nivelul (fata) sasiului. Ambele au nevoie de alte gauri la baza sasiului (cutiei) pentru circulatia aerului.Ca o parere personala, tuburile incalzesc sasiul si prin radiatie exact ca radiatoarele cu infrarosii, mai ales daca e vopsit negru. Si nu filamentul ci anodul cu cit disipa mai mult. Alte culori sint mai greu de obtinut, dintre cele ce se trateaza termic la uscare.

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Mare smecherie :) . Eu am prevazut inca de la inceput ca asta va fi finalul viewtopic.php?p=1340599#p1340599 .Oare de ce nu ma mira ? Simplu , prea il imiti ( poate inconstient , dar totusi este o imitatie ) la unele replici pe un anume virus ....din trei litere . Nu , nu este vorba de HIV . :rade:Pacat ca ti-ai insusit stilul imperativo-distructiv de comunicare cu ceilalti ... ai grija , sa nu devii un autist " selectiv " , te vei plafona .Poti ignora cele de mai sus daca nu sunt adevarate , dar ma bucur sincer ca ai renuntat la proiectul cu GU50 . Nu meritai un amplificator " altfel " !!!

Link spre comentariu

Va urma un alt topic cu titlul ,,Proiect SE cu EL34" cu deznodamantul...-//-.

Nu, va fi o schema in contratip si nu voi deschide un subiect nou ca proiect il voi prezenta la sfirsit.D-l Victor ma intereseaza cam deloc ce probleme ai cu alti useri. De ce nu discuti cu ei direct ? Asa se rezolva neintelegerile. Sint destul de in virsta ca sa stiu asta.Mult noroc.
Link spre comentariu

Repet : eu ma bucur ca ai renuntat la proiectul cu GU50 , datorita lipsei de hotarare .

Ma bucur si pentru ca ai sprijinul si indrumarea lui Viorel pentru viitorul proiect PP cu EL34 .

 

Cat despre comunicarea cu anumiti useri...o las pe viitor , cand ma voi intalni fata-n fata cu virusul si purtatorul sau .

Voi purta la mine o seringa cu " antibiotic " , i-o voi infige instantaneu in punctul " sensibil " din nucleu ( virusului ) ca sa-l scap de suparari pe prietenul meu , purtatorul .

Aici se impune o precizare : omul este de doua feluri : ori puternic , ori destept :) .

Oare ce o sa fie mai rusinos ?

Cu siguranta dupa intalnire un dentist se va imbogati , poate si un oftalmolog :) !

Sper ca stiti de gluma si puteti face diferenta intre pamflet si realitate .

Link spre comentariu

Felicitari pentru modul in care a fost tratat subiectul!Va doresc multe realizari! :aplauze :aplauze :aplauze Proiectul cu GU50 il voi continua eu intr-un topic nou!Voi posta atat schema cat si modul de realizare a montajului (tensiuni fara masuratori pe osciloscop nu am inca generator de semnal)Am realizat deja cu sprijinul dl Lazaroiu (schema si trafo out) un canal cu 2xGU50 SE (total triode) care suna exceptional de bine!Lucrez la al doilea canal! :da Montajul inca nu are cutie!

Link spre comentariu
Vizitator viobio

Felicitari pentru modul in care a fost tratat subiectul!Va doresc multe realizari! :aplauze :aplauze :aplauze Proiectul cu GU50 il voi continua eu intr-un topic nou!Voi posta atat schema cat si modul de realizare a montajului (tensiuni fara masuratori pe osciloscop nu am inca generator de semnal)Am realizat deja cu sprijinul dl Lazaroiu (schema si trafo out) un canal cu 2xGU50 SE (total triode) care suna exceptional de bine!Lucrez la al doilea canal! :da Montajul inca nu are cutie!

și cîntă ceva? Ai alt amp etalon de de sunet?
Link spre comentariu

Felicitari pentru modul in care a fost tratat subiectul!Va doresc multe realizari! :aplauze :aplauze :aplauze Proiectul cu GU50 il voi continua eu intr-un topic nou!Voi posta atat schema cat si modul de realizare a montajului (tensiuni fara masuratori pe osciloscop nu am inca generator de semnal)Am realizat deja cu sprijinul dl Lazaroiu (schema si trafo out) un canal cu 2xGU50 SE (total triode) care suna exceptional de bine!Lucrez la al doilea canal! :da Montajul inca nu are cutie!

Poti continua aici ca sa fie adunate la un loc toate schemele si simularile, sa fie de ajutor si altor amatori. Asa ar trebui facut cu diverse lampi fiecare cu rubrica ei doar despartite tipurile de scheme folosite.
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări