Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Proiect SE cu tubul GU50


Postări Recomandate

...Uite un grafic concret al lui GU50. Poti spune ce distorsiuni va scoate tubul singur, fara driver, la putere maxima ?

Asta e o estimare cinstita, nu sa estimezi ceva ce ai mai vazut, masurat sau testat si sti raspunsul dinainte dar o faci pe estimatorul.

Se putea si ceva mai greu dar nu am vrut sa te solicit prea tare. E o dreapta de sarcina de test, nu neaparat recomandabila in audio, da pina la urma si acesteia i se poate gasi antidotul.

[attachment=0]Gu50 tyhrtrt.jpg[/attachment]

Mai termină cu vânturile..., vezi că acolo ai gu50 conexiune triodă ! şi trebuie să stabileşti un psf dacă vrei estimare thd ! trebuie să precizezi cu ce sinus se dă atacul(simetric/asimetric).

Văd că te-a luat somnul de tot.

 

Pentru tine adigh(dacă soliciţi o "dedicaţie"...) e pe bani plăteşti 100-euro şi primeşti estimarea/dedicaţia thd.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 288
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Mai termină cu vânturile..., vezi că acolo ai gu50 conexiune triodă şi trebuie să stabileşti un psf dacă vrei estimare thd.Văd că te-a luat somnul de tot. Pentru tine adigh e pe bani plăteşti 100-euro şi primeşti estimarea thd.

Nu conteaza daca e trioda sau pentoda, am spus ca e un grafic doar de test. PSF-ul e deja stabilit (daca te pricepi), am spus ca estimarea trebuie facuta la puterea maxima, deci trebuie explorata toata dreapta de sarcina iar mijlocul e mijlocul tensiunii de grila adica -70V. Atac simetric, evident, altfel cum determinam distorsiunile ?Si da, imi e somn ca am lucrat toata ziua dar tot nu ma poti aburi.
Link spre comentariu

Nu conteaza daca e trioda sau pentoda, am spus ca e un grafic doar de test.

PSF-ul e deja stabilit (daca te pricepi), am spus ca estimarea trebuie facuta la puterea maxima, deci trebuie explorata toata dreapta de sarcina iar mijlocul e mijlocul tensiunii de grila adica -70V. Atac simetric, evident, altfel cum determinam distorsiunile ?

 

Si da, imi e somn ca am lucrat toata ziua dar tot nu ma poti aburi.

...da pina la urma si acesteia i se poate gasi antidotul.

 

 

Vezi cum dormi...cu ochii deschişi, la un aşa psf pe dreapta aia trasată de tine niciodată puterile în sarcină nu vor fi sensibil egale pentru cele două semialternanţe pozitivă/negativă=fără antidot !!!(văd că tu vrei să te apropii cu configuraţia SE de clasa-C...şi doreşti o estimare thd la liber...)

 

Sfat: plasează psf pe dreapta aia acolo unde poţi obţine putere sesibil egală pentru cele două semialternante ce compun formă de undă în sarcină după care evaluezi atacul simetic/asimetric/predistorsiune thd etc.

 

Habar nu ai adigh !(cine stabilise psf ?! :ras: )mai exersează (în somn eventual dacă ai fost prins de oboseală), maracă banul dacă vrei sa primesti primeşti dedicaţia(si cu asta am incheiat dialogul cu tine ,nu mă pot pune să miros vânturi).

Link spre comentariu

... da pina la urma si acesteia i se poate gasi antidotul.

Ca să putem discuta de "antidot" eventual stabileşti un psf aşa cum îl reprezint eu acum domnule vânt(se poate şi puţin mai sus sau mai jos pe dreapta de sarcină în raport cu reprezentarea dată),altfel posibil să găseşti antidotul la pulivar.

 

Văd că tu vrei puterea maximă în "clasa-C" cu thd-estimat(hai pa ,dute să te hodineşti).

post-18717-13982966925_thumb.jpg

Link spre comentariu

Se pot estima ochiometric distorsiunile? Ar fi de ajutor cind nu avem posibilitati-cunostinte de simulare sau aparatura de laborator. La ce ar trebui sa fim atenti in grafice?Am cumparat de la tirgul radioamatorilor doua socluri militare pentru GU50, urmeaza sa le desfac si sa recuperez doar partea ceramica. Cred ca am vazut acolo si pe unii colegi de pe forum. Nu sint sigur, ca nu-i cunosc personal.

Link spre comentariu

..PSF-ul e deja stabilit (daca te pricepi), am spus ca estimarea trebuie facuta la puterea maxima, deci trebuie explorata toata dreapta de sarcina iar mijlocul e mijlocul tensiunii de grila adica -70V. Atac simetric ...

Mă pricep.În cazul cfg single-ended nu se utilizează clasa-AB(această clasă fiind tipică cfg Push-pull) în clasa-A single-ended mă interesează în special unde plasez ia_0 (după care văd cum trebuie să dau atacul g1...).

post-18717-139829669253_thumb.jpg

Link spre comentariu

Lasand la o parte provocarile cavaleresti in genul " a cui e mai lunga , mai groasa , mai jucausa " care oricum constituie o veritabila lectie de alegere judicioasa a unui PSF pentru orice lampa , consider ca ar trebui sa ne intoarcem la cerinta initiala a initiatorului acestui subiect , adica Proiect SE cu tubul GU50 .

Culmea , exact cerintele acestui proiect nu au fost inca formulate , ca urmare imi asum eu aceasta sarcina ingrata :) .

Desigur , este vorba de un amplificator SE care sa foloseasca GU50 , este evident , ca doar rezulta din titlu .

Ca sa impingem " provocarea si mai departe , ar trebui sa definim cativa parametri ai acestui amplificator .

Pentru a reusi acet lucru , am cautat printre vechile standarde ( DIN4500 ) si am gasit cateva detalii si cerinte , inca (foarte ) actuale si greu de indeplinit de catre amplificatoarele cu lampi facute " dupa ureche " lautareste , de catre cei care nu inteleg avantajele folosirii CAD adica Computer Aided Design pentru simularea bunei functionari a montajelor electronice .

Un asemenea proiect cu GU50 pentru a se incadra in clasa " Inalta Fidelitate " ar trebui sa posede urmatoarele calitati minimale :

Putere :

Cerinta standardului pentru aplicatii casnice este ca ansambul incinta + amplificator sa genereze o presiune acustica de minim 94 dB / 1W / 1m in pozitia in care se face auditia .

Folosind incinte cu sensibilitate mare , aceasta putere nu exagerat de mare , dar oricum peste 10W .

Daca auditia se realizeaza intr-o camera mare adica distanta intre incintele acustice si ascultatori este relativ mare ( 3m ) , folosind incinte normale gen bookshelf ( 86 dB /1 W / 1m ) este posibil ca necesarul de putere sa creasca , asa ca luam ca masura de prevedere si crestem puterea la 15W / canal .

Distorsiuni armonice :

Nivelul distorsiunilor armonice totale nu va depasi 0,5% in intervalul -26 dB si puterea maxima ( 0 dB ).

Raspunsul in frecventa :

Banda audio redata va fi de minim 40 Hz - 16.000 Hz cu o neliniaritate maxima de -1 dB , se accepta ca in afara aceastor limite ( sub 40 Hz si peste 16.000 Hz ) neliniaritatea sa fie -3 dB .

Neliniaritatea va fi masurata fata de nivelul masurat la 1.000 Hz

Raport semnal - zgomot :

Raportul semnal - zgomot ar trebui sa fie mai mare de -81 dB ( cu semnal aplicat la intrare , avand nivelul maxim acceptat pentru a nu depasi THD ) iar reducand nivelul semnalului din potentiometrul de volum cu -23 dB saportul semnal-zgomot sa nu fie mai mic de -78 dB .

Desigur , aceasta cerinta este legata de folosirea unor tehnici eficiente de cablare , decuplare , de calitatea materialelor folosite la ecranarea etc dar si de experienta constructorului :) .

 

Pentru implinirea acestul deziderat consider ca trebuiesc folosite doua tuburi GU50 in paralel .

Cred ca doar asa se va obtine nivelul dorit de distorsiuni la 15W !

Desigur , daca nu va fi cazul , se va prefera varianta cu o singura finala GU50 :) .

 

Il rog pe Dnul Lazaroiu sa ne prezinte ulterior ( in masura timpului liber disponibil ) o solutie minimalista ( propun urmatoarea varianta de interleaving spre analiza : 25% primar 1 , 50% secundar 1 , 50% primar 2 , 50% secundar 2 , 25% primar 3 , toate sectiunile de primar se vor inseria ) , pentru un trafo out SE ( date strict necesare pentru proiectarea unui trafo out : raport de transformare , inductanta primarului , inductanta de scapari , capacitate parazita , coeficient de cuplaj , sectiunea minima recomandata pentru miezul magnetic si conductor , tipul de tola si materialul magnetic recomandat , dimensiunea intrefierulului si curentul de saturatie maxim acceptat etc pentru cei care se pricet la electronica :) sau numarul de spire pentru primar si secundar , grosimea sarmei , intrefierului , a pachetului de tole sau tipul de tola pentru entuziastii DIY ) in cele doua variante cu o singura finala GU50 sau cu doua finale GU50 in paralel ...

Link spre comentariu

Trebuiesc ajustate anumite cerinte, in primul rind cele legate de distorsiuni la putere maxima, sub nici o forma 0,5%, chiar daca se pun doua tuburi in paralel apoi banda de frecventea poate fi extinsa usor peste 16Khz dar pt redarea frecventelor sub 40Hz trebuie procurat sau construit un transformator aparte, indiferent ca este achizitionat sau DIY minim 60-80 euro/buc aici este baiul cel mare :cry: Este foarte buna ideea de a pune conditii de proiectare, asa ar trebui inceput orice proiect serios

Link spre comentariu

Standardul " Inalta Fidelitate " DIN45500 prevede in mod expres ca distorsiunile armonice sa fie mai mici de 0.5% la puterea nominala !Consider ca nu trebuie sa facem rabat de la acest parametru , chiar daca vor fi necesare 2xGU50 pe canal :) .40Hz la -1 dB nu este un capat de tara , cred ca ( de fapt sunt sigur :) ) se pot obtine relativ usor dar trebuie o sectiune putin mai mare ( peste 16 cm patrati ) decat au fost invatati userii Elforum la indicatiile realizatorilor de amplificatoare SE gen Aritma :) .

Link spre comentariu

Victor constat că în acest subiect nu poate fi bine de loc/de fel/nici cum/nici de cum(dacă să atins teoretic thd 1% trebuie acum thd 0,5%...).

Multă vorbărie care nu prea ajută.

Pagina 10 din subiect până acum singura cu referinţe concrete.

 

Formularea fiind "Proiect SE cu tubul GU50" nu văd SEP.

 

Cu alte cuvinte Victor trebuie/vrei te străduieşti să obţii 0,5% thd în cfg SE cu tubul GU50(la puterea nominală în sarcină aşa cum pretinzi/vrei/doreşti/impui).

Link spre comentariu

Nu asta am dorit sa se inteleaga . Am enumerat cateva din cerintele DIN45500 fara a forta o legatura cu proiectul actual . Oricum rezultatele sunt exceptionale chiar in varianta prezentata , eu doar am propus simularea variantei cu 2xGU50 . Daca iese sub 1% bine , daca nu , nu are rost sa ne complicam .

Link spre comentariu

Dat fiind curentul relativ mare de bias (100mA) intrefierul poate in jur de 0,3-0,5mm acest lucru scade cu aproximativ 60-80% inductanta la "rece" a primarului care trebuie compensata cu o crestere de 20-40% a sectiunii miezului adica undeva la 24cm* si asta pt 30-40Hz/-3dB, nu este gata, mai trebuie scazuta rezistenta in c.c. la 120-150 ohm pt a nu avea pierderi electrice , asta presupune conductor de 0,45mm iar pina la SOWTER mai este mult :da Cred ca standardul DIN 45500 se adreseaza mai degraba SS cind este vorba de distorsiuni, se poate accepta 1% si in acest caz amplificatorul ramine tot in clasa de virf :101

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări