Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Proiect SE cu tubul GU50


Postări Recomandate

Deschid acest subiect pentru a realiza un proiect cu tubul GU50.Am putina experienta cu un SE cu EL84, celebrul Aritma, si unul cu 6P3S, care din pacate nu prea mi-a reusit. Am sa abordez acum tubul GU50, e solid ca toate cele rusesti si are un aspect agresiv, consider ca arata bine. Pentru ajutor, ma bazez pe experienta unor constructori avansati cum ar fi userul Victor, ce sper sa ma indrume cu sfaturile sale. Incep sa adun piesele mari intii.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 288
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

De la bun inceput te informez ( fara prea mare tragere de suflet ) ca realizarea unui amplificator bun SE cu GU50 nu va fi o chestie prea simpla...multi au incercat , putini au reusit . Dar cei ce au obtinut rezultate bune si foarte bune nu au popularizat niciodata rezultatele si cu atat mai putin modul cum au ajuns la acele rezultate !GU50 , fiind o pentoda mai deosebita , are avantaje specifice dar si dezavantaje . Sper sa nu fii dezamagit din prima , te rog sa nu devii entuziast si sa te arunci cu capul :) inainte !Aceasta lampa , GU50 are cateva secrete . Nu sunt printre cei care pot declara cu mana pe inima( nu ma pune sa jur pe cravata mea de pionier :) ) ca pot sa-ti recomand reteta succesului 100% , dar exista cai pentru a merge pe un drum catre rezultate cel putin multumitoare .In lumea reala , exista mai multe cai de a obtine un bun amplificator SE cu GU50 in etajul final : - folosind trafo interstage pentru atacul lui GU50- folosind pentru atac un alt GU50 ( produce o asimetrie complementara cu cea din etajul final , iar rezultanta este un sunet aproape perfect - folosind scheme clasice , optim dimensionate pentru atacul GU50 si reactie negativa globala.Probabil ca o solutie tehnica care le combina pe toate ar putea fi o noua solutie....Ce zici , te bagi ?

Link spre comentariu

Schema la care lucrez in prezent nu este inca finalizata ...Dar o poti lua ca referinta o schema relativ simpla cu rezultate foarte bune Este prezentata in atasament , cu mentiunea ca trafo out va trebui sa fie de o constructie mai deosebita ...nu insist asupra explicatiilor functionarii schemei si particularitatilor constructive sau considerentele tehnice ce au stat la baza acestei configuratii , dar sper sa intelegi despre ce este vorba .

Link spre comentariu

Excelent, eu pot incepe constructia si apoi am putea experimenta impreuna. Rezultatele vor fi nepretuite pentru alti amatori, chiar si mai incepatori. Ma gindesc sa incep cu sursa de alimentare, la ce tensiuni prevedeti ca functioneaza optim GU50 ?Desigur, daca sint si alti constructori ce vor sa impartaseasca din experienta lor cu acest tub ar fi minunat.

Link spre comentariu

Vezi in atasamentul de mai sus :) .ca o simpla mentiune , cu o schema relativ asemanatoare , in modul pentoda se poate obtine in sarcina 35W RMS .Ei...ce spui ? Fara bani grei aruncati pe socluri exotice si lampi interzise dpdv al pretului per bucat gen OT100 , 211 sau 845 , GM70 etc si folosind pentru trafo out doar impedante normale , nu avand zeci de Kohmi si tensiune anodica demna de scaunul electric.....

Link spre comentariu

In lumea reala , exista mai multe cai de a obtine un bun amplificator SE cu GU50 in etajul final : - folosind trafo interstage pentru atacul lui GU50- folosind pentru atac un alt GU50 ( produce o asimetrie complementara cu cea din etajul final , iar rezultanta este un sunet aproape perfect - folosind scheme clasice , optim dimensionate pentru atacul GU50 si reactie negativa globala.Probabil ca o solutie tehnica care le combina pe toate ar putea fi o noua solutie....Ce zici , te bagi ?

Vazusem o schema de GU50 SE cu atac pe G2, simulata de Dl. Lazaroiu.Ar putea fi atacul pe G2 o solutie?
Link spre comentariu

N-o sa-mi fac vreun amplif cu GU50 niciodata, e urata rau lampa aia, prefer GU29, tot de radiofrecventa. Probabil ca da, nu cunosc potentialul acestei pentode, dar..nu-mi place si gata. End of transmission. Intrebam doar pentru aprofundarea intelegrii acestui tub dificil, dupa cum exemplificai si dumneata.In rest, numai bine si..auditii de calitate! :aplauze P.S. Off-topic. Mai e valabila propunerea cu colectia aceea de scheme?

Link spre comentariu

NU .

Este o eroare tipica...incepatorilor :) .

Se modifica negativ raspunsul armonic...schema a fost studiata si optimizata pentru rezultate bune , evident cu mult peste medie :) .

Desigur , exista si alte scheme ce folosesc GU50 , probabil mai performante , dar...drumul de 1000 de Km incepe cu primul pas .

Link spre comentariu
Vizitator viobio

Excelent, eu pot incepe constructia si apoi am putea experimenta impreuna. Rezultatele vor fi nepretuite pentru alti amatori, chiar si mai incepatori. Ma gindesc sa incep cu sursa de alimentare, la ce tensiuni prevedeti ca functioneaza optim GU50 ?Desigur, daca sint si alti constructori ce vor sa impartaseasca din experienta lor cu acest tub ar fi minunat.

Negativarea din atasament este automata,rezistentele din catozii finalelor(470ohmi)vor disipa destula caldura,daca nu te deranjeaza caldura e ok.O problema destul de spinoasa e urmatoarea,ai doua finale in paralel,cum o sa compensezi uzura inegala ,in timp,a celor doua finale???? Tuburile nu au cum sa se uzeze egal in timp.Parerea mea este ca e mai bine sa folosesti o singura finala ,pentru a scapa de dezechilibrul finalelor in timp.Daca folosesti o singura finala ,trebuie recalculat traful de iesire si sursa de alimentare.Am si eu in lucru un astfel de amp,nu pot da detalii despre schema,ampul e comanda ,viitorul proprietar nu doreste sa dau detalii despre schema,omul a platit pentru discretie.Cu un sasiu te pot ajuta eu,e cadou!!Sper sa construiesti ampul ,e destula abureala pe forum,eu ii sustin pe cei care lucreaza practic,in detrimentul celor care umplu forumul cu subiecte sterile.Schema de mai sus este conceputa de dl.Lazaroiu,un guru al acestui forum.Succes
Link spre comentariu

@vioNu chiar....fiecare lampa are negativare automata si sunt incluse intr-o bucla mixta de PSF si RNG care compenseaza orice eroare .Practic PSF-ul finalelor este " batut in cuie " nu variaza , ca la alte scheme !Rezistentele de 470 ohmi nu disipa prea mult fata de alte topologii ... este foarte usor de calculat puterea disipata .@tepesaUita de varianta cu o singura finala in modul trioda...mai bine te apuci de TDA2030 . Pe bune .PS : care cuvant nu il intelegi :) ?

Link spre comentariu

Schema la care lucrez in prezent nu este inca finalizata ...Dar o poti lua ca referinta o schema relativ simpla cu rezultate foarte bune Este prezentata in atasament , cu mentiunea ca trafo out va trebui sa fie de o constructie mai deosebita ...nu insist asupra explicatiilor functionarii schemei si particularitatilor constructive sau considerentele tehnice ce au stat la baza acestei configuratii , dar sper sa intelegi despre ce este vorba .

Si G3 e in aer la schema asta sau la catod? :DP.S. @Tepesa: @dumitrache_s de pe acest forum a facut un amplif cu GU50. Daca luati legatura si cu el, macar de curiozitate, o sa va spuna ce schema a folosit si cum se aude.
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări