Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Proiect SE cu tubul GU50


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 288
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Rezistenta de 47k pe alimentare pre/driver e mult prea mare ...e suficient 1 k/3-5w cu alte cuvinte ai nevoie si pt driver de o tensiune mare peste 350v ca sa poti obtine pe grila lui Gu50 un nivel de semnal fara distorsiuni.....La nivele mari primul care intra in saturatie trebuie sa fie GU50 nu PCL86.

Link spre comentariu

Rezistenta de 47k pe alimentare pre/driver e mult prea mare ...e suficient 1 k/3-5w cu alte cuvinte ai nevoie si pt driver de o tensiune mare peste 350v ca sa poti obtine pe grila lui Gu50 un nivel de semnal fara distorsiuni.....La nivele mari primul care intra in saturatie trebuie sa fie GU50 nu PCL86.

Foarte corect!Diferentele in functionare sunt foarte mari,montajul poate fi imbunatatit iar rezultatele obtinute vor fi evidente. Observati mai jos o analiza rapida cu SPICE a schemei etajului de atac ,sper ca nu se supara userul @fgbogdan,altfel imi cer scuze!P.S semnalul la intrare are aceeasi valoare pentru ambele cazuri: Vi=5V~
Link spre comentariu

Se mai poate imbunatati performantele driverului montind in catod un ccs cu tub(daca avem la indemina o tensiune negativa fata de masa..) sau siliciu, dupa posibilitatii........si o imbunatatire a liniaritatii lui GU50 cu un knfb folosind chiar iesirea de 4/8 ohm.Si Ra-ul finalei trebuie regindit .....asfel pt HT=400v personal as alege 3,6-3,8Kohm.

Link spre comentariu

Am gasit schema dupa care am lucrat acum aproape 3 ani.In final fata de ce e in att. am mai facut modificari dar nu de principiu.

Foarte interesant si eficient etajul de atac cu pentoda din ECL86,este o configuratie UL foarte bine inspirata, :aplauze Daca ati fi modulat G1 GU50 din configuratia lui @Popa Marius cu acest etaj,foarte sigur ati fi fost multumit,oricum,merita retinuta aceasta idee.
Link spre comentariu

Adica sarcina de 270KOhm ?

Nu neaparat,eu m-am referit la o modalitate de a-l face mai liniar tubul GU50 dupa ideile lui @Popa Marius si modulat pe grila cu etajul propus de dv.,abservati ca la iesirea acestui etaj aveti un semnal absolut simetric,semnal ce nu este ideal pentru GU50 in configuratia clasica din schema realizata practic de dv.,acesta fiind un motiv pentru care sa nu va placa sunetul amplificat. Dar pana la urma face fiecare cum crede ca-i mai bine,asta a fost doar o parere de-a mea.
Link spre comentariu

Indiferent cum se va "gâdila afacera" GU50-SE este de preferat predistorsiunea(atacul asimetric gc) sau predistorsiunea poate lipsi dacă implementarea GU50-SE conduce la funcţionarea în regim aproximativ liniar greu de crezut dar se poate încerca pentru un regim mic Ua-Ug2 circa 265V ia_0=160mA şi o sarcină la anod relativ mică 1950-2150Ω în medie 2k dar lucrurile se complică puţin ia_0 prea mare...,intrăm în regim pozitiv cu gc pentru amplitudinea maximă în atac puterea utilă în sarcină la anod scade 10W aprox , în sarcină secundar posibil 8-9W...

 

Practic de preferat Za=3k2-3k3 din numeroase considerente în regimul dat Ua_0=425-430V ,UG2_0=275-280V ia_0=100mA ,negativare automată cu atac predistorsiune.

 

Per ansamblu distorsiunile mici trebuiesc căutate înainte de aplicarea reacţiei negative globale(chestiune de bun simţ).

 

Cred că am fost primul aici care a vorbit de atac gc asimetric/predistorsiune cfg SE(tuburi finale mai "curioase").

Link spre comentariu

Am pus si eu niste intrebari referitor la schema cu atacul cu 6J4 si inca nu am primit nici un raspuns.

As avea doar citeva intrebari. Cit de acurate or fi datele 6J4 chinezesc cu variantele lui fata de 6J4P sovietic, la fel cu variantele sale, poate si cu EF94.Cond de la intrare nu e cam mare la 1uF?Cit de critica e valoarea cond din reactie?Se pot stabiliza tensiunile din grila 2 a GU50 si din anodul 6J4?Cu cit poate diferi tens anodica pentru GU50? Am doua trafo de iesire de 3,5kohmi/8 ohmi si 12 cm patrati sectiunea miezului, se pot folosi fara mari modificari?

Link spre comentariu

@tepesa, valoarea condensatorului de la intrare depinde de frecventa minima pe care vrei sa o redai si valoarea rezistorului din grila practic se formeaza un atenuator din reactanta condensatorului la Fmin si Rg concret pt 1uF reactanta la 20Hz este de aproximativ 100K care impreuna cu Rg=100K determina atenuarea semnalului la jumatateNu este obligatorie stabilizarea tensiunilor de G2 doar in cazul finalelor ce lucreaza aproape de limitele de disipatie pe anod si G2 este bine de stabilizat Ug2 Cit de mult poate diferi tensiunea anodica pt GU50 ? :rade: de la 250V-700V cu tot atitea PSF-uri@Valderama, din 10 tuburi GU50 vreo doua se potrivesc pt un atac simetric restul trebuiesc aranjate cumva prin desimetrizarea semnalului utilizind o metoda prezentata de dvs. practic ar trebui incercate tuburi driver/final pina cind distorsiunile pt puterea nominala sint cele mai mici si apoi un tratament cu NFB

Link spre comentariu

Nu am mare incredere in simulari, s-au vazut destule ciudatenii pe forum, prefer ceva experimental pentru a ajunge la rezultate bune, nu ma grabesc si astept ...

Daca nu ai fi deranjat pe " cineva " si ai fi folosit cuvinte magice gen " va rog frumos " la inceputul frazei ai fi aflat de mult timp cum sa faci un amplificator bun cu GU50 .

Nimeni nu-si va pierde vreodata timpul cu tine , mai ales cand te exprimi fara diplomatie cu privire la munca de simulare ...

Vei culege cel mult frimituri scapate pe jos de la unii sau altii ... fara garantia bunei functionari .

Acel coleg merita mai mult respect .

A ajutat pe oricine i-a solicitat acest lucru la sectiunea dedicata ... dar sa-l jignesti fara motiv ... e pacat .

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări