Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Proiect SE cu tubul GU50


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 288
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Nu am mare incredere in simulari, s-au vazut destule ciudatenii pe forum, prefer ceva experimental ...

Eu unul am construit un amplificator dupa simularile Dl. Lazaroiu si functioneaza perfect.Si mai sunt si alti useri care au construit si acum se bucura de o auditie superba.Pana acum, eu unul o sa am incredere in simularile Dl. Lazaroiu.De alte simulari, nu stiu, poate ale Dl. Valderama, care puse in practica, functioneaza de asemenea, excelent.Sima.
Link spre comentariu

Ești pe cont propriu :) .Eu am alte planuri cu GU50 .

Doamne ce secretosi mai sinteti, parca faceti microchirurgie in lampile astea si le schimbati electronii uzati, puneti proteze la catod si altele.

Eu unul am construit un amplificator dupa simularile Dl. Lazaroiu si functioneaza perfect.Si mai sunt si alti useri care au construit si acum se bucura de o auditie superba.Pana acum, eu unul o sa am incredere in simularile Dl. Lazaroiu.De alte simulari, nu stiu, poate ale Dl. Valderama, care puse in practica, functioneaza de asemenea, excelent.Sima.

Da, depinde si cine le face, unii vor de la inceput rezultate nerealiste.
Link spre comentariu

Practic nu mai este nimic de comentat , inca de la inceput ti-ai exprimat optiunea de a construi o alta configuratie de amplificator ( diferita fata de cea pe care mi-am propus-o eu ) , deci inca de la inceput era absolut clar ca esti pe cont propriu .Toate informatiile pe care le-am scris pe forum cu privire la GU50 nu ti-au fost adresate exact din acest motiv , ci au fost adresate userilor care chiar doreau sa afle cate ceva despre functionarea si particularitatile amplificatoarelor SE cu GU50 .Despre parerile tale privind utilitatea simularilor nu comentez nimic . Este doar treaba ta .

Link spre comentariu

Da, cred ca e mai bine sa fac o schema din capul meu sau sa caut ceva apropiat de ce vreau eu pe net. In alte forumuri nu vad sa existe infoermatii secrete despre minunea asta de tub, dar poate ei nu le-au aflat inca si orbecaie prin bezna cunoasterii. M-as fi bucurat daca un roman le-ar fi dat lectii rusilor.

Link spre comentariu

Ai rămâne uimit sa vezi rezultatele simularilor schemelor propuse pe forumurile germane , unguresti , poloneze sau rusesti . Niște gunoaie !Toți sunt amatori , niste entuziasti , nu pot înțelege fenomenele in profunzime , de ce si cum trebuie corectate .Spre exemplu , exista o schema " clasica " cu un etaj SRPP si etajul final cu GU50 avand negativare fixa .Aceasta schema este popularizata la greu pe net de către entuziastii habarnisti , dar nimeni oare nu si-a bătut capul cu ea inginereste ? Pai nu , este o adaptare " după ureche " lautareasca sau copy-paste , a unei scheme ce avea in etajul final o lampa " clasica " gen EL34 sau KT88 .Mai era unul pe aici care credea ca genul asta de scheme reprezintă " reteta succesului " dar teoria îl va contrazice permanent , cu argumente stiintifice indubitabile .Desigur , el va susține doar contrariul ( din orgoliu excesiv ) deoarece este posibil ca acasa sa posede un sistem de calcul cu procesor 286 XT :) . E posibil , încă nu e confirmat . Vom vedea in curând ... Dar sper sa mă însel .Etajul SRPP are o caracteristica perfect liniara , dar etajul cu GU50 ... nu prea .De fapt , in ce consta secretul unui bun amplificator cu GU50 ?In folosirea unui etaj de intrare care sa compenseze neliniaritatea etajului final . Atât !Culmea , ai la dispoziție scheme de foarte buna calitate chiar pe acest forum , iar rezultatele simularilor sunt verificate practic ... Dar se pare ca si tu ai mai multă încredere in schemele de aiurea , doar pentru ca sunt " străine " , ce e românesc nu-ți prea place :) .Încă nu pricepi la ce dai cu piciorul si jignesti simularile...la fel fac si alții pe aici , deoarece nu au chef sa învețe nimic . Încearcă sa te departezi de genul asta de gasca cu atitudine muncitoreasca antiscoala ! Ce facem , ne întoarcem la idiotenii de genul " noi muncim , nu gândim " sau " sa împușcam caii pentru ca au apărut tractoarele " ?Ei cred ca e suficient sa fi un practician bun , dar fără partea teoretica ... Vei fi un bun meserias orb .Totul este doar paguba . Bani aruncati si timp pierdut .Nimeni nu o sa se roage de tine sa faci un amplificator după o schema simulata cu rezultate bune . Nu exista nici cea mai mică șansa sa poți nascoci o schema cu GU50 care sa funcționeze bine , au mai încercat si alții :) fără sa respecti secretul privind compensarea neliniaritatii etajului final !Este treaba ta .

Link spre comentariu

Victor sau Kosmin spune că pentru stuatia GU-50-SE atacul g1 se dă cu o tetrodă sau pentodă pusă să lucreze pe o sarcină potrivită astfel încât dacă urmărim exemplul de mai jos să furnizeze vârfuri în atac asimetrice(predistorsiune) de maniera celor marcate violet(+19,2Vv/-35,8Vv).

 

În situaţia GU-50-SE(sau alte tuburi finale similare cfg-SE) atacul dat cu SRPP nu poate fi cel mai potrivit(eventual se introduce predistorsiunea-potrivită înaite de etajul srpp).

 

Puteam să pun şi pentoda-potrivită-cu sarcina potrivită pentru regimul GU50-SE din exemplul grafic de mai jos.

post-18717-139829668461_thumb.jpg

Link spre comentariu

Ideea de a ataca un tub cu un tub driver de acelasi tip nu e solutia ideala in cele mai multe din cazuri. Depinde mult de tipul de distorsiune introdus de tub.Chiar si in cazul cind caracteristica tubului ne face sa credem ca predistorsiunea va anula distorsiunea, fiind egala si de sens contrar, tot nu e chiar asa fiindca tubul driver are in anod o rezistenta + o rezistenta de sarcina in grila tubului final, pe cind tubul final are un OT.Chiar si daca luam doua tuburi cu distorsiuni de 0,00000001% (sa zicem mama lui 300B) dintre care unul e driver, cu usurinta distorsiunile pot trece de 1%, in functie de implementare, datorita rezistentei din grila tubului final, rezistenta ce nu e infinita.Doar daca se foloseste transformator interstage sau SRPP se elimina acea distorsiune specifica clasei A, indiferent de tub.

Link spre comentariu

GU50 e liniar pe portiuni foarte mici, doar daca ne multumim cu puteri foarte mici de 1-2W. Mai degraba se pune problema cu ce contradistorsiune sa comandam tubul pentru a avea distorsiuni minime in final. A comanda un GU50 cu un alt GU50 e neeconomic. Daca vrem sa compensam distorsiunea in acest fel atunci mai bine facem un PP clasa A. Tot atita putere se va consuma dar vom avea putere audio dubla.Daca tinem sa facem un SE clasic atunci putem folosi un tub de mica putere cu caracteristici potrivite dar cu traf interstage pentru a elimina acea distorsiune in plus datorita sarcinii din grila tubului final. Daca tubul e de mica putere atunci va avea o rezistenta mare in anod iar acea rezistenta din grila va avea efect mai mare si deci necesita un interstage. Un interstage inversor pastreaza distorsiunea tubului dar o elimina pe cea a celor doua rezistente.Se poate si fara interstage si cu tub mic dar e mai mult de cautat fiindca sunt 3 neliniaritati ce trebuie sa se potriveasca. A tubului driver, a rezistentelor si a tubului final.E greu de estimat vizual pe grafice cu rezolutie slaba niste psf-uri in asa fel incit sa avem estimari mai bune de citeva procente. Mai ales cind vorbim de doua grafice a doua tuburi consecutive. Asta se poate face aproximativ apoi se tatoneaza practic verificind cu un distorsiometru. Se pot proba diverse tuburi in diferite psf-uri.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări