Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Firmele private si escrocheria cu permisul B


Postări Recomandate

Acum 3 minute, franzm a spus:

Asa ca nu pot sa scap de impresia ca se doreste salar ca în Germania, dar munca, cheltuieli si conditii ca în România.

Asa au unii impresia. Să știi că mai suntem care și muncim și mai avem și câte ceva în cap. Dacă am preturi și cost de cos de subzistenta lunar ca în Germania, dacă prestez aceeași muncă ca în Germania, nu zic mai mult... de ce pana mea nu pot fi plătit ca în Germania? Eu asta nu pot înțelege. Are neamțul doua perechi de oo? Nu discut despre muhaiele, discut despre oameni capabili care chiar prestează. Adica aici pot tine o fabrica cu 180 angajați pe tehnic, rezolv orice problema fără să apelez la terți, dar iau salariul minim, sau ceva mai mult, ca asa e moda, iar în vest afli ca poți câștiga pe aceeași muncă, de 4...5 ori mai mult. Repet, nu discut despre puturoși sau cei cu diplomă fără acoperire. Discut despre oameni cu aceleași capabilitati. Pai în felul cum suntem tratați, vom rămâne slugi pe veci. Poate trage românul ca boul în brazdă, tot nu va fi suficient ca să i se recunoască la el acasă meritele. 

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 189
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Acum 11 minute, franzm a spus:

Totul tine de abilitatea de a-ti negocia si renegocia contractul de munca. În firmele mari, cu un COM puternic, asemenea situatii sunt reglementate. În firmele mici exista o regula simpla: ai muscat-o, fugi.

Vad ca va tot plângeti ca în vest se platesc salarii mai mari, uneori mult mai mari. Dar cam uitati sa puneti la socoteala situatia concreta de acolo, în primul rând taxele si impozitele platite de boborul muncitor. Urmeaza imediat chiriile si preturile terenurilor si al imobilelor. Asa ca nu pot sa scap de impresia ca se doreste salar ca în Germania, dar munca, cheltuieli si conditii ca în România.

Nu , stiu lucrurile astea . Ce nu stiam v am intrebat. 

A ramas in suspensie doar o nelamurire. Din o suta de migranti acolo cum de nu se intorc mai mult de 10% ? Sau poate nici atit .

Vedeti dvs , aici chiriile, toate preturile, carburantii, impozitele , locuintele, etc sint atit de accesibile incit si strainii au ajuns sa se mire 🤣

Si se mira cum de ne putem descurca si chiar plinge.

 

Link spre comentariu
Acum 7 minute, doru3160 a spus:

Poate trage românul ca boul în brazdă, tot nu va fi suficient ca să i se recunoască la el acasă meritele. 

Cine sa i le recunoasca , dr. Ciuca, dr. Bode, 2xdr.Pandele , etc ? Ciolacu ? Mai bine lipsa ...

Link spre comentariu

 doru3160.Asta cu "la muncă egală salarii diferite în Vest comparativ cu RO" e deja "clasică".Ăsta e şi motivuk pentru care firmele vin la noi.

 Ce nu înghit e povestea cu "productivitatea este mai mică în RO,față de Vest,şi ca atare şi salariile trebuie să fie mai mici"...Cum pana mea la aceiaşi fabrică,la aceiaşi productivitate,se pot justifica salarii mai mici la noi??

Link spre comentariu
Acum 25 minute, franzm a spus:

Asa ca nu pot sa scap de impresia ca se doreste salar ca în Germania, dar munca, cheltuieli si conditii ca în România.

Pai cum altfel??? 😇 Ca salar ca in Romania si munca + cheltuieli ca in Germania este imposibil (desi patronache + statul si-ar dori din tot sufletul!!!)

Link spre comentariu
Acum 15 minute, doru3160 a spus:

dacă prestez aceeași muncă ca în Germania, nu zic mai mult... de ce pana mea nu pot fi plătit ca în Germania? Eu asta nu pot înțelege. Are neamțul doua perechi de oo? Nu discut despre muhaiele, discut despre oameni capabili care chiar prestează. Adica aici pot tine o fabrica cu 180 angajați pe tehnic, rezolv orice problema fără să apelez la terți, dar iau salariul minim, sau ceva mai mult, ca asa e moda, iar în vest afli ca poți câștiga pe aceeași muncă, de 4...5 ori mai mult. Repet, nu discut despre puturoși sau cei cu diplomă fără acoperire. Discut despre oameni cu aceleași capabilitati. Pai în felul cum suntem tratați, vom rămâne slugi pe veci. Poate trage românul ca boul în brazdă, tot nu va fi suficient ca să i se recunoască la el acasă meritele. 

Pai la intrebarea asta trebuie sa iti raspunda patronul.

Cat timp esti tratat de un semen de-al tau asa => pe el trebuie sa il dai cu curu' de pamant! 

Romanul nu trebuie sa traga ca boul in brazda, trebuie sa munceasca fix de cati bani primeste (dupa ce deja in prealabil stie cat valoreaza munca lui). Insa mai este o problema, toti romanii trebuie sa faca acest lucru concomitent!!! Orice defazaj se lasa cu pierderi de job-uri!

Link spre comentariu
Acum 18 minute, NICA a spus:

A ramas in suspensie doar o nelamurire. Din o suta de migranti acolo cum de nu se intorc mai mult de 10% ? Sau poate nici atit .

Dar ce nu stii tu este ca din aia 90% care "nu se intorc" gorsul doar lucreaza acolo si se intoarce regulat in Romania pentru ca nu au nici macar rezidenta acolo. Doar asa este cel mai convenabil!!! Cand plec si cand vin in Romania cu avionul dau peste o groaza de soferi (tot timpul altii) care nu au de ce sa fie rezidenti acolo. In constructii la fel, se pleaca si se munceste cat tine proiectul dupa care omul se intoarce acasa. Putini sunt cei care se stabilesc acolo si nu o duc grozav pentru ca salariile sunt mai mari ca in Romania, dar cum zicea si @franzm si taxele si impozitele sunt pe masura si in plus  acolo patronul este tot patron deci trebuie si el sa jupoaie si nu faci figuri ca te da afara. 

In Romania de bine de rau mai prinzi un credit imobiliar in conditii golanesti (dobanzi enorme) la banca, insa peste gard, prea putini romani sunt acceptati la credite pentru ca nu intrunesc conditiile (cand esti sarac trebuie sa vii tu cu un 16-26% din suma totala si asta inseamna bani nu gluma), deci grosul sta in chirie si chiria este proportionala cu preturile de acolo. 

Link spre comentariu
  • validae a schimbat titlul în Firmele private si escrocheria cu permisul B

Un lucru pe care l-am observat la mai mulți angajați, o dată ce a gasit un loc de muncă, omit să mai caute ceva mai bun. Stau și se plâng ce prost sunt plătiți. Chiar dacă văd că foștii colegi o duc mai bine in altă parte...

Sau indivizi care fac ore suplimentare, inclusiv in weekend și nu cer plată suplimentară... un singur caz cunosc că si a cerut drepturile, o vânzătoare dintr-un mall din sv, care venea la 8:30 la munci, primea marfa, aranja magazinul, la 10 deschidea, la 22 inchidea, apoi mai stătea vreo 15 min să spele pe jos și să ducă gunoiul. O zi lucra, o zi era liberă. Si-a tot cerut drepturile dar nu o băgau in seamă.  Dar proastă nu era, a ținut jurnal strict  in care nota seriile de la avizele de expediție a mărfii primite și ora cand primea marfa plus selfie pe care le-a urcat in Google Drive. Cand patronii s-au plictisit de cererile individei și au concediat-o, i-a dat in judecată. Până la urmă a ajuns la o intelegere și a retras plângerea, a primit ceva bani, nu știu exact cât dar imediat după și-a luat un Renault Koleos nou, cu instalație GPL, și până să le vină mașina familia de 4 persoane adulte au făcut și un concediu de vreo 10 zile, undeva in Turcia.

Deci se poate. Cine vrea, nu are decât să țină jurnal foto cu foile de parcurs, să permită ca Google Maps să-i salveze traseul și locația, să noteze tipul lucrării efectuate in avea deplasare eventual seriile unor facturi sau echipamente livrate sau servisate.

Apoi să-și ceară drepturile, asta dacă nu a semnat ca orbu' un contract de sclavie.

Editat de Ovidanie
Link spre comentariu
Acum 1 oră, Ovidanie a spus:

 

Sau indivizi care fac ore suplimentare, inclusiv in weekend și nu cer plată suplimentară... 

La fabrica de preparate din carne aveam un electrician și un mecanic. Fabrica lucra în doua schimburi, dar oamenii ăștia asigurau serviciu pe toată perioada activa a zilei. Adica de la ora 6 dimineață, pana la 20 când plecau cel mai devreme. Dacă erau probleme, plecau și la 22. Nu le accepta la plata decât 8 ore pe zi, deși eu pontajul îl făceam pe bune, fix pe perioada cât erau în fabrică. Am avut discuții pe tema asta, dar nu am modificat nimic. De plătit tot pe 8 ore ii plătea, și le mai dădea niște bonusuri lunar, dar care nu se ridicau la nivelul care ar fi fost conform pontajului. Frigotehnistii aveau alt statut, lucrau 12 cu 24, dar în cele 12 ore de lucru, indeplineau și alte sarcini care nu erau în fișa postului. Vorbești de weekend lucrat? Pai să-ți zic ca în 2 ani jumate, am avut doar o sâmbătă nelucrata, și nu pt că mi-a fost acordata, ci pt ca am avut o urgență și nu m-am dus eu. Deci despre ce vorbim? În momentul în care îți ceri dreptul, ești pus pe liber. Și de aici am plecat după 2 ani jumate când am cerut sa umble la bani, și nu au mișcat nimic. Dar și la ăștia am condus mașina de firma în oraș, pt a rezolva diverse probleme pt fabrică. Asta a fost pt mine inconvenientul cel mai mic. Ma ocupam de tot ce mișcă în fabrica aia, plus PSI, plus PM, plus mediu, plus un abator în afara orașului. Dar și de aici am plecat din cauza banilor, și greu pt ca nu găseau pe altul care sa corespunda, și m-au rugat să mai rămân 30 zile. Am rămas 60 și după aia am plecat, fără sa am om căruia să-i predau postul. Dacă în 2004 era așa, nu mai știu acum cum se găsesc oameni care să facă treaba, și mai ales, cum mai e salarizarea în domeniu. 

Link spre comentariu

Aici cea mai mare vina o au organili care nu fac controale inopinate!

Pe dupa gard, politia mai opresc soferii straini sa vada daca sunt respectate orele de odihna (nu-i pot fugari patronii pe soferi asa cum si-ar dori), pe santiere la fel vin inspectorii cu politia si baga amenzi la patroni daca au muncitori la negru, etc.

Deci la noi oragnili sunt cele ce permit patronilor sa isi faca mendrele. 

Link spre comentariu

o chestie care am invatat-o ca angajator (si cand aveam firma in RO si in IRL) e ca cimitirele sunt pline de "oameni de neinlocuit". Inca nu am vazut firme care se darama in urma unui angajat care pleaca. Daca un angajator nu vrea sa plateasca mai mult pentru un angajat este din trei motive,

1. stie ca nu-si permite sa plateasca mai mult,

2. stie ca va gasii pe altul sa faca o treba echivalenta pe aceeasi bani

3. In unlele cazuri spera sa pleci ca nu mai trebuie sa te dea afara.

RR

Editat de roadrunner
Link spre comentariu
Acum 25 minute, roadrunner a spus:

 Inca nu am vazut firme care se darama in urma unui angajat care pleaca. 

Ideea nu e ca se termina firma dacă pleci. Important este sa îți apreciezi valoarea, și când firma nu face la fel, să ai tăria să ii arăți un deget, nu să stai în poziția ghiocelului. 

Link spre comentariu

Corect, cine vrea sa oficieze ca sofer, oficiaza, daca nu vrea, nu acceseaza astfel de locuri de munca.

Faptul ca firma nu sta intr-un angajat e corect, dar de multe ori alti angajati doresc plecarea unora, nu patronii, patronatele.

 

Personal ma aflu inr-o astfel de situatie, personalul din subordine vrea sa se scape de mine, o colega era sa faca explozie cand i-am pus in vedere ca nu a citit documentatia de la aparatul pe care lucreaza si prin urmare nu are ce comenta, aparat cumparat la cererea ei expresa.

 

Managerul e cam de carpa inghite toate abuzurile facute de unii si de altii fara sa ia masuri.

Abuzurile astea inseamna pana la urma pierderi in bani.

Link spre comentariu
Acum 18 minute, doru3160 a spus:

Ideea nu e ca se termina firma dacă pleci. Important este sa îți apreciezi valoarea, și când firma nu face la fel, să ai tăria să ii arăți un deget, nu să stai în poziția ghiocelului. 

de ce trebuie sa arati un deget? nu poti sa pleci pur si simplu civilizat? pana la urma e o relatie de business nu te tine nimeni cu forta, daca esti bun te va angaja altcineva de ce trebuie sa arati un deget ce te-a pus in lanturi. (eu daca cineva ar avea atitudinea asta chiar m-as bucura sa plece)

RR

Editat de roadrunner
Link spre comentariu
Acum 4 minute, roadrunner a spus:

de ce trebuie sa arati un deget? nu poti sa pleci pur si simplu civilizat? 

Era un mod de a spune, nu înseamnă că am făcut și gestul fizic. Am zis ca am plecat în condiții amiabile, și am ținut legătura și după plecare. Doar ca nu s-a mai potrivit colaborarea. Stai calm. 

Link spre comentariu



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări