Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Firmele private si escrocheria cu permisul B

Recommended Posts

Acum 8 minute, franzm a spus:

De unde stia colegul de povetea horror? E obicei pe-acolo sa se faca publice asemenea povesti?

Toata lumea "publica" astfel de intamplari la o bere! 😇 Si iti dai seama ca detaliile sunt din belsug incat respectivul este identificat fara sa ii stie cineva numele. 

Si eu cand discut cu cineva si am nevoie sa ma concentrez nu ma uit la persoana din fata mea, dar nu ma uit in pamant. Nu o data la interviuri am fost intrebat de ce privesc "aiurea" si am raspuns scurt: este modul meu de a ma concentra! N-am absolut nici o treaba cu autismul!!! In plus am avantajul ca pot spune fara nici o retinere/jena celui din fata lucrurile neplacute (nu ii vad fata ca sa ma "inmoi" 😁). Prin familie deja lumea stie ca daca ma uit in ala parte ... dau la temelie! 🤣

Acum 35 minute, Ion_Bumbu a spus:

In domeniile de nisa "lumea" este destul de mica si daca nu-l stii tu il stie un coleg de-al tau sau macar niste cunostiinte, totul este sa intrebi.

Bunul simt te obliga sa nu raspunzi la astfel de intrebari. Cand stii ca nu ai cum sa nu gresesti, esti obligat sa nu speli rufele colegului in public. 

• Replies 189
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

1 oră în urmă, Ion_Bumbu a spus:

COM este vechiul Comitetul Oamenilor Muncii?

Consiliul oamenilor muncii (Betriebsrat), spre deosebire de sindicate, nu actioneaza decât în cadrul firmei, nu are drept de asociere cu COM din alte firme dar are niste drepturi foarte cuprinzatoare. De aceea patronii se dau cu c0rul de pamânt sa împiedice înfiintarea lor.

Posted (edited)
La 24.05.2024 la 11:07, doru3160 a spus:

Firma îți pune la dispoziție mașina cu itp, RCA, rovinieta, service și toate cele. Omulețul o birjareste. Care ar fi escrocheria ? Amenda o iei și cu mașina de firma și cu mașina personală, pe persoana fizică. La exemplul ce îl știu eu, firma mai plătea și radare, mai ales că marfa trebuia sa ajungă devreme în alte județe. Nu vad care firma angajează personal, îl sponsorizează sa ia carnet și ii da mașina pe mana după școală. Deci chiar nu înțeleg care ar fi problema. Cine folosește mașina personală în folosul firmei, fără compensații pt asta, își merita soarta.

Nu este in regula cum gandesti!!!!(chiar daca este o parere) Permisul este al meu personal !!!!(nu firma ma inscris la scoala si a platit taxele) Eu am probleme si cu anumite cursuri!!!!!(daca firma nu plateste in plus nu fac cursuri) Mai nou ,ne pune sa facem pontajele digital .(este ok pt mine )Fac pontajul dar orele suplimentare nu mai fac!!!!!!!!(pontajul este la mine si orele suplimentare optionale)

Edited by q_acdc
Acum 4 minute, q_acdc a spus:

Nu este in regula cum gandesti!!!!(chiar daca este o parere) 

Ok

Acum 4 minute, q_acdc a spus:

Permisul este al meu personal !!!!

Și rămâne al tău, nu ți-l ia nimeni. Te folosești de el ca să poți presta o activitate din care scoți un venit. Dacă acea activitate este plătită, clar ca îți amortizezi și suma cheltuita pt obținerea permisului, altfel, o treceai la pierderi. 

Posted (edited)

Daca în contractul de munca scrie de ore suplimentare, faci. În limitele timpului de munca maxim admis, prevazut de lege. Ca altfel te încadrezi la refuzul de a te achita de obligatiile contractuale (principala obligatie fiin munca) si poti oricând pleca fara preaviz, fara compensare si cu o "recomandare" pe masura. Si tot legea prevede ca anumite clauze extreme din contractul de munca, de ex un numar de ore suplimentare gratis, sunt nule.

Asa ca, daca în contract (sau în fisa postului, care fisa este parte a contractului de munca) scrie ca ai de condus autoturism (mai rar camion), conduci. Sau pleci.

BTW, permisul, buletinul, pasaportul, etc. sunt si ramân proprietatea statului care le-a emis.

Edited by franzm
Acum 9 minute, franzm a spus:

BTW, permisul, buletinul, pasaportul, etc. sunt si ramân proprietatea statului care le-a emis.

Cât timp plătesc pt un lucru, acel lucru este proprietatea mea. Statul are parghii prin care îți poate retine sau anula respectivul act, dar nu îl poate confisca nimeni. 

Acum 14 minute, franzm a spus:

Referitor la autoturism ,in contract nu este specificat !!!!!!!!!!! Sa nu mai spun de anumite deficiente ale contractului.(nu este cazul aici sa le pun pe tava)

Acum 2 ore, merck a spus:

Bunul simt te obliga sa nu raspunzi la astfel de intrebari. Cand stii ca nu ai cum sa nu gresesti, esti obligat sa nu speli rufele colegului in public. 

"Bunul" simt spune sa te interesezi despre noul coleg ce-l vei avea ca sa nu ajungi ca dupa 6 luni sa-l pui pe liber ca nu se potriveste cu jobul pentru care a aplicat.

1 oră în urmă, franzm a spus:

Acestea sint documente personale emise de stat, proprietatea este a utilizatorului lor, cel care a platit pentru ele, nu sint inchiriate sau date pe inventar.

1 oră în urmă, franzm a spus:

Richtig! Cine stie cunoaste! 

Am invocat o data asta in fata unor organe (straine) prea zeloase si au inghitit in sec! 😇

Acum 39 minute, Ion_Bumbu a spus:

"Bunul" simt spune sa te interesezi despre noul coleg ce-l vei avea ca sa nu ajungi ca dupa 6 luni sa-l pui pe liber ca nu se potriveste cu jobul pentru care a aplicat.

Nu ai de unde sa stii toate circumstantele in care un om a gresit, daca vechiul patron punea prea multa presiune pe el? Deci nu poti sa judeci si sa dai un verdict doar in urma unor informatii care iti ajung la ureche. In plus chiar daca a gresit are dreptul la o noua sansa nu? Daca postul este important, omul are un interviu si cu HR deci se poate vedea (sau nu) ce caracter are omul.

Maestre, n-ati fost atent deloc, nimeni nu intreaba patronul, intrebi colegii care lucreaza cu el, am spus, am lucrat in zona aia unde lumea era destul de mica si cunoscuta.

Mai trist este cind HR-ul iti parasuteaza un om dupa ideile lor in anumite zone de munca.

Va rog spuneti-mi si mie unde e postarea cu gresala la linia de populat PCB-uri, m-ati facut curios, si in laborator pot apare greseli din astea, exista proceduri pentru reducerea riscului si identificarea unor asemenea greseli?

La noi in laborator am niste proceduri din astea, dar lumea le respecta mai mult sau mai putin din comoditate, in cazul meu personal, daca apare vreo gresala si e capturata de vreo procedura nu mai am fizic rezerva de putere sa pot oferi serviciile in totalitate.

Eu stiam ca patronul angajeaza in firma lui, nu angajatii si sa vad ca un patron incepe sa intrebe alti angajati de la alte firme de ce a fost dat afara X sau Y mi se pare ca-si mananca de sub cur. Au apus de mult vremurile negre cand patronii erau in cardasie si daca iti dadea demisia de la firma lui Gigel nu te mai angaja nici Ionel. 

Posted (edited)

Practica e generala inclusiv USA, se cere o scrisoare de recomandare (letter of support) de la angajatorul anterior. mai importanta decat CV-ul.

De multe ori oamenii dintr-un post aduc alti oameni pe care ii cunosc, la interviu, am fost personal la VDO la recondarea unui prieten care lucra acolo, am dat interviu si test, am luat testul, nu m-am angajat din motive personale, deja aveam domiciliu in alt judet.

Edited by ionut120v
Acum 39 minute, merck a spus:

Eu stiam ca patronul ...

Ati ramas blocat in bucla patronului...

Normal ca te interesezi despre viitorul tau coleg de munca, urmeaza sa-ti tina poate viata in mina la propriu, munca in interventii e un pic mai deosebita decit la banda, vinzari, proiectare, sint alte cerinte, alte deprinderi, alte cunostiinte.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines