Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

SIMULARI SCHEME CU TUBURI ELECTRONICE


THOMAS

Postări Recomandate

Vizitator viobio
Acum 8 ore, Faust2018 a spus:

.

KT88_Genalex_1974_0.jpg

Pentru o putere de 150w , PP UL AB , negativare fixă , rezistențele de descărcare a grilelor la masă trebuie să aibă valoare de 100k ! 

De studiat scheme realizate practic , ale unor amplificatoare hi-fi  sau pentru instrument , toate amplificatoarele clasă AB negativare fixă cu 2/4/6 tuburi pe etaj final , alimentate la tensiuni mai mari de 460V au Rg1 .....100K ! Testat practic cu 220k .... există riscul de ......

 

 

https://www.soriaudio.com/index.php?mid=k_other&document_srl=1612772

 

http://www.treblebooster.net/bsm-tonezone/ritchie-blackmore/mk2-sound

Pentru atac http://www.r-type.org/articles/art-154.htm

PPP-150-W-4-XKT88.png

Editat de viobio
Link spre comentariu

OK!

Raman 100K si cred ca pentru fiecare tub final in parte,bineinteles si negativare,daca se va realiza practic,pentru fiecare tub in parte.Interesant atacul propus cu un defazor parafaza ,de altminteri PARAFAZA este un defazor foarte indragit de audiofili,cred totusi ca pentru un amplificator de chitara ar trebui sa mai analizam si alte tipuri de atac pentru etajul final propus spre discutie!

Link spre comentariu

Lazăroiu am nevoie de o confirmare simulată pentru:
-forma de undă sinus 1KHz când la ieșire în sarcină se dezvoltă 50W (două-trei perioade sinus)
-disipația anodică pe tub(6p3s) când în sarcină la ieșire se dezvoltă 50W
-amplitudinea sinus pe intrări pentru 50W la ieșire în sarcină

 

ETAJ FINAL 6P3S-AB2.jpg

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
53 minutes ago, valderama said:

Lazăroiu am nevoie de o confirmare simulată pentru:
-forma de undă sinus 1KHz când la ieșire în sarcină se dezvoltă 50W (două-trei perioade sinus)
-disipația anodică pe tub(6p3s) când în sarcină la ieșire se dezvoltă 50W
-amplitudinea sinus pe intrări pentru 50W la ieșire în sarcină

 

************************************************************

Ca de obicei electronica cu tuburi adevarata (!),sigur,imi fac timp si voi incerca o simulare pentru aceasta configuratie!

Link spre comentariu

Mulțumesc

Cert/simplu în condiția contínuu 50W putere utilă la ieșire în sarcină nu-i depășită disipația anodică admisă 6P3S.

 

LE sper să nu întrebe nimeni de unde vin ăia 51,8W pe sarcina de 8Ω când amplitudinea sinus-alterat în sarcină apare aproximativ 55Vvv (se poate înțeleage că factorul de umplere sinus-alterat atinge aproximativ 0,74 în loc de 0,707 sinus-pur).Acest sinus-alterat este tipic clasei AB2(etaj final dinamic curent gc) în buclă deschisă.

Dacă etajul din atac gc-6P3S ar avea rezistența internă apropiată de 0Ω alterarea sinusului ar fi mai mică și dependentă de tuburile finale.

Evident o schemă întreagă cu  buclă de reacție negativă închisă poate îmbunătăți substanțial formă de undă sinus din ieșire.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Lăzăroiu  poate vedem simulat pentru comparație pas 2 și dezastrul=pas 3

Pas 3 evident cea mai proastă situație/alegere

(bode și răspunsul 10Hz-sinus)

 

push-pull 6n1p pas 2 pas 3.jpg

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

         Tinand cont ca in simularea LTspice transformnatoarele modelate sunt considerate cu miezuri nesaturabile,rezultatele celor trei variante de etaj final PP cu 6N1P le puteti urmari in imaginile de mai jos.Pentru rezultatele dezastruase din ultimul pas (3) responsabile nu sunt nici tubul 6N1P si nici transformatoarele ci numai si numai configuratia aleasa.Configuratia care are in cuplajul catodic o sursa de curent constant prin definitie asigura cel mai bun cuplaj in toata gama de frecvente din banda audio si cel mai mic defazaj intrare/iesire.

         Atentie!

Nu vreau sa fac de ras niciun tub (6N1P,exprimare @DVB de mai sus!!) cu atat mai mult pe careva dintre colegii nostrii,doar ca trebuiesc puse la punct anumite aspecte tehnice .

Simularea reprezita punctul de plecare si drumul catre o realizare practica aproape perfecta!

 

Rezultate pasul 1:

REZULTATE-PASUL-1.png

Rezultate pasul 2:

REZULTATE-PASUL-2.png

Rezultate pasul 3:

REZULTATE-PASUL-3.png

Link spre comentariu

Pentru edificare se poate citi amplitudinea vârf la vârf sinus 10Hz

50Vvv sinus 10Hz (pas 1) comparativ cu 8Vvv sinus 10Hz (pas 3)

Bode pas 3 ne arată o implementare greșită 6Н1П

 

REZULTATE-PASUL-3.png

 

urmăriți câștigul pas 3 pentru 10Hz

 

castig PASUL-3.png

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Vout de 12Vef mi se pare cam putin pe sarcina de 470k; posibil super la tuburi cu panta mare.Iar sensibilitatea de 17mV nu prea este practic, utilizabil.

Ca veni vorba de defazor performant, mie mi-a placut aceasta configuratie pe care doresc a-l utiliza cu tuburile 6N7C in LTP EL183 in CCS si 6H6P repertor catodic.

Tinta: 100Vef ptr.Vout.LTP-AUTOECHILIBRAT.gif.d3c63a6c31cf7f1648b0e76491f69cd5.gif

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

    Va propun o analiza a unui amplificator cu sunet clar de tub dar....fara niciun tub!!

Esenta sunetului consta in modulatia de curent pe transformator de (sarcina) adaptare.Distributia armonica este foarte apropiata de cea a unui tub consacrat audio (2A3) insa cu o putere mai mare si THD mult mai mic,adica 6W cu un THD impresionant ,<0.4%.Puterea muzicala poate atinge valori de aproape 10W iar dinamica este surprinzatoare.Cred ca un amplificator de acest gen in varianta stereo (2X6W) ar acoperi cu mult cerintele unei auditii intr-un spatiu normal de locuit (!!!!).

     Amplificatorul lucreaza in clasa pur A SE deci sursa de alimentare trebuie sa fie foarte bine realizata mai ales in ceea ce priveste  gestionarea  riplului peste componenta DC (daca se poate fara!!),poate fi si o sursa stabilizata,un singur canal "trage" din sursa la puterea de 6W pe sarcina un curent average de 340mA,iar in gol,ce este scris pe schema.

 

schema amplificatorului:

SE-clasa-A-pur-cu-SS-6-W.png

rezultate din simulare:

REZULTATE-SE-2-N3055.png

...si diagrama Bode (raspunsul in frecventa) la Ps=6W

Bode-SS-A-classe.png

Transformatorul de iesire este unul fff simplu de realizat,pe schema aveti toate datele pentru a va proiecta singuri unul care va echipa acest tip de amplificator.

Editat de LMOlimpiu
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări