Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Papagali mioritici de youtube


Postări Recomandate

Acum 59 minute, cloudy a spus:

Când instalăm un sistem de operare pe PC (sau telefon) care are acces la internet trebuie să fim conștienți că nici mama antivirusului nu va putea bloca sau să raporteze activitățile

 

Acum 12 minute, maresaldeflota a spus:

Doar cu Eset în mod administrator am scăpat de viruși...

 Deci, se poate...😀

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 209
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

8 minutes ago, doru3160 said:

Deci, se poate...😀

Deci, Nu !
Dacă a fost nevoie de mod admin, este clar că nici antivirusul nu mai stie de capul lui mai ales daca a fost instalat dupa virusare.
Este un sistem total compromis care trebuie reinstatal 'pe curat'.
 

Link spre comentariu

Daca omul zice ca a scapat de virusi, eu il cred. La cat ma pricep eu la asa ceva, nu pot sa contrazic. Pe mine ma multumeste bitdefender. Probabil nici asta nu e perfect, dar am observat ca isi face treaba in trafic obisnuit. Te previne cand da de o pagina suspecta. De asta am si renuntat sa ma mai dau pe la rusi, altfel, cine stie ce trebuia sa reinstalez si eu.

Am avut coleg de serviciu, care tinea un calculator numai pt internet. Se dadea pe unde voia, si cand descarca ceva, scana cu o suta de antivirusi sau ce avea el acolo, si pe urma trecea materialul in calculatorul de lucru sau stocare, cand era convins ca e curat. Cu ala nu se loga niciodata pe internet.

Link spre comentariu
1 minute ago, doru3160 said:

Daca omul zice ca a scapat de virusi, eu il cred. La cat ma pricep eu la asa ceva, nu pot sa contrazic.

Daca antivirusul a fost instalat dupa virusare, iar virusul stie de existenta acestui tip de antivirus, e putin probabil sa devirusezi.
Practic, virusul este cel care controleaza antivirusul. Nu invers cum este normal.
Hai ca iar o dam in vaccinare și importanța ei la momentul oportun.  😀

Link spre comentariu
Acum 3 minute, cloudy a spus:

 

Hai ca iar o dam in vaccinare și importanța ei la momentul oportun.

Pt cineva cu cunostinte minime in domeniu, e interesant. Nu cred ca ar trebui sa fie probleme. Pana la urma si hacherii pot fi papagali (caucazieni). 😀

Link spre comentariu
13 minutes ago, doru3160 said:

Pt cineva cu cunostinte minime in domeniu, e interesant. Nu cred ca ar trebui sa fie probleme.

In general nu sunt probleme cu tot felul de programele mai ciudate considerate "virusi" de un antivirus.
Majoritatea pot fi eliminate chiar daca antivirusul se instaleaza dupa virusare.
Dar sunt și viruși adevărați pe care mulți este posibil să-i avem prin dispozitive ...
 

Link spre comentariu

Cand vad asa ceva, ca scrie ca sunt protejat, parca sunt mai linistit. O fi placebo. Dar daca de 3 ani nu am avut necazuri, sper sa nu le trezesc interesul de acum incolo.

bitdefender.jpg

 

Acum 21 minute, cloudy a spus:

Dar sunt și viruși adevărați pe care mulți este posibil să-i avem prin dispozitive ...

Tu tii cu ursu'😀

Link spre comentariu

Branca, in general esti cel care evidențiază pt prima oara lucruri evidențiate in primele posturi.

Asta cam la orice subiect.

 

Legat de aia cu dept de hr sau la conducere, ca pui un robot in loc mare diferență nu e.

La fel de ajutor iti este...si la fel ti se pare ca vb cu peretii.

Link spre comentariu
  • Administratori

Oameni buni dar de unde luati voi virusi ? Eu folosesc internetul din 1992 si nu am avut niciodata antivirus si nici al naibi daca se prinde ceva virus de dispozitivele mele. 

Am si routerul expus pe internet 

Link spre comentariu
Acum 6 ore, cloudy a spus:

Dar sunt și viruși adevărați pe care mulți este posibil să-i avem prin dispozitive .

La cât de chinezești sunt telefoanele noastre sunt sigur că și virușii "adevărați" sunt fake.

După înțeleptele vorbe citite pe aici ce să înțeleg? Că în telefonul meu se bat virușii americani cu aia chinezești? Sau conlucrează la inrobirea mea?

 

Acum 2 ore, Badman a spus:

Oameni buni dar de unde luati voi virusi ?

Mai bine să nu știi pe unde umblă lumea. 🤫

Link spre comentariu
Acum 4 ore, Badman a spus:

Oameni buni dar de unde luati voi virusi ? Eu folosesc internetul din 1992 si nu am avut niciodata antivirus si nici al naibi daca se prinde ceva virus de dispozitivele mele. 

Am si routerul expus pe internet 

Poți avea dispozitivele pline dar să nu știi... nu toți virușii blochează sau afectează vizibil funcționarea dispozitivelor virusate.Doar dacă esti atent să urmăresti activitatea PC când nu ar trebui să facă nimic, poți vedea niște procese suspecte...

Link spre comentariu



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări