Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Papagali mioritici de youtube

Recommended Posts

Posted (edited)
Acum 9 minute, Marele Savant a spus:

am mai gasit doi colegi la job, dar ei vor cite 250!

intreba-i cat vor pe un rinichi,  si daca la doi rinichi fac o reducere.

RR

Edited by roadrunner
  • Replies 285
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Posted (edited)

Marele savant a zis "colegi de servici" deci cu IQ corespunzator, tu vi cu porcul sa strici piata (daca e made in China si e fals cu integrate d-alea contrafacute)  nu mutumesc.

RR

Edited by roadrunner

Scuze pentru postarea asta cam lungă.
Din ciclul "Învățăturile lui Youtube către fiul său AI".

ChatGPT:

Acest circuit simplu te va ajuta sa faci un LED sa clipeasca folosind un singur tranzistor si câteva componente pasive:

Componente necesare:

Un tranzistor NPN (de exemplu, 2N2222 sau BC547)
    Doua rezistente (de exemplu, R1 = 10kO si R2 = 1kO)
    Un condensator (C1 = 10µF)
    Un LED
    O sursa de alimentare (de exemplu, o baterie de 9V)

Conexiuni detaliate:

1. Baza tranzistorului (B): Conecteaza o rezistenta (R1) între baza tranzistorului si sursa de alimentare (+Vcc).
2. Colectorul tranzistorului (C): Conecteaza LED-ul în serie cu o rezistenta (R2) la colector, iar celalalt capat al LED-ului la sursa de alimentare (+Vcc).
3. Emitorul tranzistorului (E): Conecteaza emitorul tranzistorului la masa (GND).
4. Condensatorul (C1): Conecteaza un condensator între baza tranzistorului si masa (GND).

Explicatia functionarii:

Încarcarea si descarcarea condensatorului: Condensatorul (C1) se încarca prin rezistenta R1 si se descarca prin baza tranzistorului. Acest proces de încarcare si descarcare creeaza o oscilatie.
    Conductia tranzistorului: Atunci când tensiunea de la baza tranzistorului atinge pragul de conductie, tranzistorul se deschide si permite curentului sa treaca de la colector la emitor, aprinzând LED-ul.
Perioada de clipire: Timpul de încarcare si descarcare al condensatorului determina frecventa de clipire a LED-ului.
Poti ajusta valoarea rezistentelor si a condensatorului pentru a modifica frecventa de clipire.

Posted (edited)
18 minutes ago, sesebe said:

Buna gluma. Sigur e ChatGPT?

Poți verifica ce am postat.
În perioada când a fost antrenat, ChatGPT a avut acces la informațiile din diverse surse.
Sigur sursa pentru asta nu a fost o carte digitala, un curs la o universitate,
ci youtube sau facebook ...

Edited by cloudy
Acum 6 ore, Sharky a spus:

Pt inteligenta artificiala exista topic separat.

Aici vb de prostie naturala.

E acelasi lucru.

Vă mirați de-o chestie simplistă la ChatGPT...Păi nu fac toţi previziuni că AI va mânca joburile pentru milioane sau zeci de milioane de inşi?

O droaie de fraieri,ca să nu folosesc alt termen,se bucură de implementarea AI,fără să vadă cum se taie craca pe care stau!

Posted (edited)
Acum 58 minute, BRANCA a spus:

O droaie de fraieri,ca să nu folosesc alt termen,se bucură de implementarea AI,fără să vadă cum se taie craca pe care stau!

mie-mi spui? e dovedit ca sunt unul dintre ei. Ma incadrez perfect, ma bucur de implementarea AI (se vede in posturile de mai sus) si nu vad cum o sa mi se taie craca pe care stau.

deci absolut ai dreptate la ambele puncte.

@Sharky eu am postat aici in calitate de papagal mioritic pe youtube (deci nici vorba de off-topic)  si am muncit din greu pentru asta. Mai am putin si fac 1000 de subscriberi.

RR

Edited by roadrunner
Acum 18 minute, roadrunner a spus:

eu am postat aici in calitate de papagal mioritic pe youtube

Este un pic de rasfatz (de mine acceptat) pentru ca postati in engleza, probabil majoritatea va considera irlandez cu un nume ciudat.

Prima postare din topic:

Postat Mai 26, 2022

Am observat o moda pe youtube, traduci ideile si videourile straine si incepi sa dai sfaturi.

Bagati si voi alte exemple de alte penibiulitati pe youtube-ul romanesc.

Si nu va inscrieti.

Acum 38 minute, roadrunner a spus:

@Sharky eu am postat aici in calitate de papagal mioritic pe youtube (deci nici vorba de off-topic)  si am muncit din greu pentru asta. Mai am putin si fac 1000 de subscriberi.

Poti dezvalui motivul pentru care ti-ai facut canal pe youtube si ai pus video-uri acolo? (intreb la modul serios)

Nu sunteti multi in domeniu si cine este in domeniu nu spera sa gaseasca o rezolvare la o problema intr-un video pe youtube, deci cautarile lui nu vor avea tangenta cu YT-ul. 

Posted (edited)

Este plin youtube de extratereștrii și ale lor piramide. Multe canale aparțin și mioriticilor.
Se pare că au rămas fără subiect.

Edited by cloudy
Acum 4 ore, BRANCA a spus:

Vă mirați de-o chestie simplistă la ChatGPT...Păi nu fac toţi previziuni că AI va mânca joburile pentru milioane sau zeci de milioane de inşi?

Cine se teme ca va fi inlocuit de un robot sau de AI la job, ar face bine sa-si dea demisia imediat, inseamna ca face o munca de robot la job, isi risipeste viata!

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines