Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

SIMULARI SCHEME CU TUBURI ELECTRONICE


THOMAS

Postări Recomandate

Acum 2 ore, Faust2018 a spus:

Întreabă un neinițiat .

Fiind clasă A , curentul consumat nu este constant ? Indiferent de mărimea semnalului de la intrare ? 

Dacă curentul consumat este constant , indiferent de puterea livrată de amplificator , care este curentul de repaus ? 

Eu știu că vorbim de curent de repaus la amplificatoarele clasă AB ,B ,G,H ,  atunci avem un curent de repaus , curent care variază proportional cu puterea livrată de amplificator .

Eu cred că expresia " curent de repaus " la clasa A este cam nefericită , probabil este o greșeală de editare .

      NU,categoric NU,este un curent de mers in gol(repaus) care va genera o putere disipata de colector pentru cei doi tranzistori de 35W,restul explicatiei d-tale este corecta prntru clasa A,semnalul va oscila in jurul acestui PSF ,intelegeti ?...acum ati vazut de ce am atentionat obligativitatea existentei unor sisteme de racire corespunzatoare ?

citat:

"...Tranzistorii finali disipa in repaus cate 17W fiecare (aproximativ) deci trebuiesc luate masuri in aces sens ; radiatoare ,ventilatoare....",unde vedeti dv. ca eu as fi afirmat ca este vb de consumul dinamic ????

Editat de LMOlimpiu
Link spre comentariu

Este corecta afirmatia: 

Citat

Tranzistorii finali disipa in repaus cate 17W fiecare 

Pentru ca in prezenta semnalului daca este SE atunci cel de jos va disipa mai putin. (se scade puterea debitata pe difuzor)

Oricum diferenta nu-i asa mare pentru ca nu redam sinus sau mai rau semnal dreptunghiular ci muzica. 

A fost pe aici mai demult un subiect in care cineva indemna sa se asculte muzica pe amplificatorul clasa A si sa nu-l lase sa stea pe MUTE.(erau unii care lasau la incalzit amplificatoarele clasa A pe tranzistori) 

Link spre comentariu
Acum 50 minute, adrian_pic a spus:

Este corecta afirmatia: 

Pentru ca in prezenta semnalului daca este SE atunci cel de jos va disipa mai putin. (se scade puterea debitata pe difuzor)

Oricum diferenta nu-i asa mare pentru ca nu redam sinus sau mai rau semnal dreptunghiular ci muzica. 

A fost pe aici mai demult un subiect in care cineva indemna sa se asculte muzica pe amplificatorul clasa A si sa nu-l lase sa stea pe MUTE.(erau unii care lasau la incalzit amplificatoarele clasa A pe tranzistori) 

Pentru schema de fata situatia sta cam asa:

Pd(0)Q4=15.6W

Pd(0)Q3=17.07W

si in regim dinamic:

Pd(Q4)=10.1W

Pd(Q3)=11.23W

si asta pentru o putere pe sarcina de ~8.5W

Cele doua PSF-uri pentru Q3 si Q4 au fost alese  in simulare prin {:step param.}

pentru THD minim si Psarcina sinus nelimitat

P.S sincer sa fiu nu stiu daca se poate numi SE,nu am mai vazut aceasta configuratie dar sigur nici un clasic PP nu este chiar daca ambele tranzistoare finale sunt excitate dinamic pe baza in antifaza,oricum avem prin cele doua tranzistoare un curent de mers in gol de ~1.2A si cu cat marim acest curent deci puterea disipata de mers in gol pentru cele doua tranzistoare finale cu atat scade THD-ul si creste cu cateva procente puterea sinus.Daca analizam mai atent cred ca ar fi vorba totusi de un PP atipic care are un curent de mers in gol mai mare.

Editat de LMOlimpiu
Link spre comentariu

Exista pe forum postate 3 configuratii diferite de clasa A cu tranz.--cu gen. de curent la plusul alimentarii, cu gen de curent la minusul alimentarii si cel postat pe aceasta pagina modificat dupa o varianta de pe G.

Curentul mediu luat de la alimentare este constant, curentul prin cel putin un tranzistor este sinusoidal in regim dinamic, altfel cum am avea alternativ prin difuzor?

Si da, exista curent de repaus care este curent de polarizare si este continuu. Orice semnal la intrare determina un curent alternativ prin difuzor, deci un semnal pulsatoriu prin tranzistoare. Doar o configuratie--cea cu gen. de curent la plusul alimentarii ia acelasi curent continuu din sursa. Celelalte 2 iau un curent pulsatoriu din surse, media este constanta si egala cu curentul de repaus. Varianta discutata pe pagina este una imbunatatita in sensul ca si asa zisul generator de curent este modulat cu semnalul ducand la o eficienta mai mare.

clasa-A-spec.png

p83-f1.gif

schema-amplificator-20w-clasa-a-realizat

19.jpg

20.jpg

 

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Notează te rog domnule mitycamy  variația verde  pe grafic (VM1) astfel devine mai clar.

Sau sa ne prezinte domnul Lăzăroiu variațiile de curent în colector Q3-Q4 grafic comun (marcajul din schema simulată) pentru edificare.

 

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Acum 13 minute, valderama a spus:

Notează te rog domnule mitycamy  variația verde  pe grafic (VM1) astfel devine mai clar.

 

Imi mananca aproape tot timpul, saptamana asta nu am lipit un fir si am dat 200 lei pe medicamente pe care teoretic ar trebui sa-i scot din depanari accidentale (tot mai rare). Am zis ca este suficient sa marchez 2, al treilea se subintelege. Dar cum va fi citit de doar 3-5 persoane sigur sunt de meserie si decripteaza imediat mesajul.

Link spre comentariu
Acum 16 minute, valderama a spus:

Ai mai jos răspunsul (ce curent de repaus ai în schema de mai jos Hiagra ?).

 

https://www.bonavolta.ch/hobby/en/audio/hir20.htm

 

hir20a.gif

 

 

Asta e de 20W si are 1,5A curent de repaus si alti finali. Hiraga-Le Monstre de 8W are 0,5A curent de repaus cu 2N3055.

https://diyaudioprojects.com/Solid/Jean-Hiraga-Le-Monstre/

Ca, intotdeauna, @valderama, compara ...mere cu pere. :)

Link spre comentariu
Vizitator viobio
Acum 23 minute, valderama a spus:

Nu înțeleg unde faci trimitere(se deschide generic Hiagra cu G pentru trimiterea dată).

Ai mai jos un răspuns pentru un model Hiagra (curentul de repaus stipulat în schema Hiagra clasa A 1,5A , disipația 36W pe fiecare tranzistor final).

 

https://www.bonavolta.ch/hobby/en/audio/hir20.htm

 

hir20a.gif

 

 

Dom Vali, la schema asta spunem că are tot curent de repaus? Eu am făcut schema asta de pește douăzeci de ori, curentul prin tranzistorii finali nu variază deloc, dacă consumul este constant infiferent de puterea livrată numim acel curent tot curent de repaos? Eu zic că denumirea de curent de repaos trebuie folosita cind consumul părții finale a unui amplificator este variabil, de la un curent minim prestabilit, astfel încât să nu avem distorsiuni de crossover. 

Link spre comentariu

Da Viorel, curent de repaus se numește , adică curent prin tranzistorii finali fără semnal la intrare amplificator, amplificator în regim static.

 

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Din cate stiu curent de repaos este cel de mers in gol, fara semnal. La un amplificator in clasa A curentul de repaos va fi ”modulat” de semnal, va creste la semialternantele pozitive si va scade la semialternantele negative (sau invers functie de tranzistor, npn sau pnp). Ca medie va ramane aproximativ la fel. Un osciloscop pe rezistenta de 0,33 ohmi din colector, in prezenta semnalului, ne-ar spune exact excursia curentului in ritmul muzicii dar de la sursa va fi acelasi consum mediu.

Folosesc destul de frecvent un SE cu 6p14p care are un mA-metru in catod, pana la 1W iesire curentul nu se misca de la 50mA, doar la semnal foarte mare variaza indicatia, cand aud mai mult distorsiuni.

Editat de mojnost
Link spre comentariu

CITAT:     Dom Vali, la schema asta spunem că are tot curent de repaus? Eu am făcut schema asta de pește douăzeci de ori, curentul prin tranzistorii finali nu variază deloc, dacă consumul este constant infiferent de puterea livrată numim acel curent tot curent de repaos? Eu zic că denumirea de curent de repaos trebuie folosita cind consumul părții finale a unui amplificator este variabil, de la un curent minim prestabilit, astfel încât să nu avem distorsiuni de crossover.

 

In primul rand trebuie sa vorbim aceeasi limba tehnica. Ce inseamna "curentul prin tranzistorii finali nu variază deloc" ? Sigur te referi la curentul cerut din sursa daca are un ampermetru. Insasi functionarea unui amplificator este data de variatia curentului prin tranzistorii finali. Ultima schema este un PP clasa A fata de SE clasa A in cele 3 scheme puse de mine. La un SE exista un  singur tranzistor amplificator care are ca sarcina o rezistenta sau un generator de curent. La PP sunt 2 tranzistori care functioneaza in antifaza si care prein cresterea curentului prin unul combinat cu scaderea aceleiasi cantitati prin celalalt determina aparitia curentului sinusoidal prin sarcina. Un elev pasionat de tehnica in clasa a 8-aar intelege in 10 minute. Deci  la SE in repaus tot curentul generatorului trece prin tranzistorul amplificator. Cand incep sa blochez tranz amplificator si avand un curent constant, diferenta o ia prin sarcina. Invers, cand supracomand tranz amplificator cu un curent mai mare decat al generatorului diferenta formeaza semialternanta cealalta prin sarcina. La PP nu avem generatoare de curent dar prin comanda simetrica in repaus curentii sunt egali si electronii zburda veseli de la +24V la -24V. Cand apare semnal la intrare unul se va bloca usor iar celalalt se va deschide mai mult. Diferenta intre curenti o ia prin sarcina. E mult si clasa a 8-a, reduc la clasa a 6-a capacitatea de intelegere a acestui circuit banal pt  electronisti.

hir6.jpg

EDIT:  revin cu o var mai curata

hir7.jpg

 

 

 

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Vizitator viobio

Cred că vorbim limbi diferite , eu mă refer la curentul consumat de amplificatorul clasă A Hiraga , consum constant , nu am zis nimic de cum funcționează , mai pe românește , că este " dat tare sau încet " trage același curent din sursă , nu ii variază consumul , de asta am zis că la clasa A este cam nefericită formularea de  curent de repaos " , formulare care se folosește în special la clasele de funcționare cu consum variabil in funcție de puterea livrată .  

In sfârșit ......poate sunt eu ilogic , dar ...... mă repet , am facut douăzeci de module Hiraga ( un pic  modificate să nu mai bălăbăne offsetul ) , pe aparatele de măsură nu variază deloc consumul in functie de puterea de pe ieșire .

La SE cu tuburi , consumul este tot aproape constant , cu o mică creștere ( citiva mA )  spre maximul puterii , atunci deja avem distorsiuni cu carul si se cam duce dracu și sinusul , și atunci vorbim de curent de repaos ? 

Eu m-am referit la cu totul altceva , la consumul amplificatoarelor clasă A , poate nu am fost eu bine înțeles , in sfirsit ......fiecare înțelege cum dorește .

Eu prin curent de repaos înțeleg altceva  , folosesc acest termen doar pentru amplificatoarele care au un consum variabil din sursa de alimentare  , nu pentru  SE cu tuburi sau pentru clase A cu siliciu.

Dl miticamy  , ce ati zice dacă m-ați ignora , eu fiind așa ....mai prost , mai de grădiniță , nici de clasa a șasea .

 

 

Seară bună tuturor .

 

 

Editat de viobio
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări