Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

SIMULARI SCHEME CU TUBURI ELECTRONICE


THOMAS

Postări Recomandate

Este vorba de rigoare, un curent nu il definesti doar prin valoarea medie ci si prin forma de unda. Chiar nu iti plac simularile? Uite la varianta asta in repaus din sursa se ia un curent continuu constant de 2,33A. La semnal aproape de maxim din surse se ia tot curent continuu, dar pulsatoriu (sinusoidal). Varful de curent va fi la max 4,66A dar ampermetrul sursei arata tot 2,33A. 2,33A se duc in difuzor si 2,33A in generator.  Cand curentul prin tranz de sus ajunge la 2,33A o parte din curentul generatorului de jos incepe sa provina de la electroliticul de iesire formand alternanta negativa prin difuzor. Si desi curentul din baterie scade spre zero curentul prin difuzor creste spre 2,33A negativ. Condensatorul de iesire este sursa de energie pt o semialternanta. De asta insist eu, curentul de repaus absorbit din sursa este o linie iar acelasi curent cu semnal este o sinusoida. Daca consideri ca este acelasi lucru eu nu te pot opri. O comparatie fortata ar fi o sosea plana fata de una ondulata. Daca ai elicopter le vezi la fel  si nici nu te deranjeaza in vreun fel.

clasa-A-gen-jos1.jpg

Link spre comentariu

Nu stiu daca e o denumire conventionala sau standardizata dar din experienta mea curent de repaos sau Ic0 sau Ia0 se refera la curentul de mers in gol, adica in regim static, fara semnal. Acesta e curentul care se regleaza prin etajul final inainte de a introduce semnal. Cum variaza in regim dinamic sau cat suge din sursa depinde de schema/clasa de functionare... In functie de ce lucreaza preponderent fiecare, unele concepte pot parea anapoda. De exemplu daca lucrez mult cu finali RF care lucreaza in clasa C (rezistente foarte mici baza emitor la unele scheme), cand aud de curent de repaos prima impresie este ”ce-i ala”?

Link spre comentariu
Vizitator viobio
Acum 3 ore, mojnost a spus:

Nu stiu daca e o denumire conventionala sau standardizata dar din experienta mea curent de repaos sau Ic0 sau Ia0 se refera la curentul de mers in gol, adica in regim static, fara semnal. Acesta e curentul care se regleaza prin etajul final inainte de a introduce semnal. Cum variaza in regim dinamic sau cat suge din sursa depinde de schema/clasa de functionare... In functie de ce lucreaza preponderent fiecare, unele concepte pot parea anapoda. De exemplu daca lucrez mult cu finali RF care lucreaza in clasa C (rezistente foarte mici baza emitor la unele scheme), cand aud de curent de repaos prima impresie este ”ce-i ala”?

Bingo ! Păi așa zic și eu " ce-i ăla ? " curent de repaus la SE cu tuburi sau clasă A cu siliciu , ești singurul care a înțeles ce am vrut să spun acum două zile .

Link spre comentariu
La 26.06.2019 la 10:16, LMOlimpiu a spus:

Un hibrid extrem de interesant ,nu este in clasa A,insa pilotul cu trioda ECC88 ii confera un spectru armonic pe sarcina destul de placut urechii,asa cred eu.Schema nu este complicata si cred ca punerea in practica nu ar fi o preblema pentru nimeni.

Am considerat ca merita atentia colegilor de forum:

Schema si FFT & THD la Ps=35W/8ohmi:

 

 

Ca mai toate schemele hibride cuplate pe curent continuu si aceasta schema livreaza aproape tensiunea maxima continua pe sarcina de 8 ohmi,

 pana cind catodul tubului se incalzeste suficient.

Solutia este cuplajul cu sarcina prin condensatori, releu de temporizare pe sarcina plus protectie de curent continuu pe sarcina.

 

image.thumb.png.d4ec88eedc97b6a0b1336d2d6f24ed3e.png

 

La 26.06.2019 la 10:40, der_doktor a spus:

Domnule inginer, la -46dB armonica a doua fata de fundamentala,  cum rezulta un THD de 0,13% ?

Screenshot-20190626-093815.jpg

 

Eu deduc alte valori pentru armonica a doua si anume -66dB, deoarece am utilizat datele din tabel.

At = 20* log(0.0004658/1)= 20*(-3,33)=-66,6dB pentru armonica a doua, deci 0.05 %, dar factorii individuali si global de calcul se determina cu relatiile:

  image.thumb.png.b45869859262e5ad211ed360fd1ef33b.png

  Concluzionez ca LTspice a calculat corect distorsiunile globale si dupa parerea mea doar curbele din grafic sunt interpretate gresit ca nivele de atenuare.

 

@gsabac

 

Editat de gsabac
Link spre comentariu

     Multumesc pentru raspuns d-le @gsabac,imi pare rau dar iar sunt restrictionat sa apreciez sau sa dezapreciez anumite comentarii,asta este.Chestiile practice pe care le-ati remarcat pentru un amplificator alimentat diferential si mai ales cu un tub pe postul de pilot(pana cand ajunge catodul la temperatura de emisie corecta!),sunt bine venite si atentionarea dv. prinde bine in cazul cand cineva va dori sa realizeze acest amplificator.

      Bineinteles ca aparatul matematic din LTspice calculeaza foarte precis totul,insa interpretarea subiectiva doar pe baza unor imagini este oarecum discutabila.

  

Editat de LMOlimpiu
Link spre comentariu

CITAT:     ,imi pare rau dar iar sunt restrictionat sa apreciez sau sa dezapreciez anumite comentarii

Aveti o varianta:

like.jpg

 

EDIT:    (citat) Bingo ! Păi așa zic și eu " ce-i ăla ? " curent de repaus la SE cu tuburi sau clasă A cu siliciu , ești singurul care a înțeles ce am vrut să spun acum două zile .Ba s-a inteles imediat dar nu are legatura cu o abordare tehnica. Ca o gluma sau o abordare mai relaxata poate fi binevenita sa nu devenim niste roboti. Asa poti sa-i spui soferului, uite Gigele ca ampliful asta nu intra in repaus, dau volumul la minim si el tot munceste, ca ampermetrul nu s-a modificat. Sau seamana cu studiile de fezabilitate, uite Gigele cum se duc banii europeni veniti pt autostrazi dar noi mergem tot pe drumurile vechi. Adica repaus la munca dar banii se duc constant ca in alte tari care chiar construiesc. Chiar daca sunt bolnav si morocanos nu inseamna ca nu pot sesiza situatii ce pot descreti fruntile, dar totusi titlul este clar: simulari-scheme...

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Acum 13 ore, gsabac a spus:

 

 

 

Eu deduc alte valori pentru armonica a doua si anume -66dB, deoarece am utilizat datele din tabel.

At = 20* log(0.0004658/1)= 20*(-3,33)=-66,6dB pentru armonica a doua, deci 0.05 %, dar factorii individuali si global de calcul se determina cu relatiile:

  image.thumb.png.b45869859262e5ad211ed360fd1ef33b.png

  Concluzionez ca LTspice a calculat corect distorsiunile globale si dupa parerea mea doar curbele din grafic sunt interpretate gresit ca nivele de atenuare.

 

@gsabac

 

Domnule @gsabac, eu nu prea vad -66,6dB intre fundamentala si armonica a doua.

0001.png

Cred ca domnul inginer Lazaroiu trebuie sa-si calibreze LTSpice_ul

Link spre comentariu
Acum 13 ore, LMOlimpiu a spus:

   

      Bineinteles ca aparatul matematic din LTspice calculeaza foarte precis totul,insa interpretarea subiectiva doar pe baza unor imagini este oarecum discutabila.

  

Acea imagine este un grafic, iar daca acesta nu reflecta realitatea vreti sa cred cu ochii inchisi, sau ''pe cuvant'' rezultatul unei simulari? Ce relevanta are daca graficele sunt false?

Link spre comentariu
Acum 24 minute, der_doktor a spus:

Acea imagine este un grafic, iar daca acesta nu reflecta realitatea vreti sa cred cu ochii inchisi, sau ''pe cuvant'' rezultatul unei simulari? Ce relevanta are daca graficele sunt false?

Domnu' absolvent de profesionala, LTSpice nu este facut de user-ul LMOlimpiu deci daca aveti comentarii sau reclamatii adresati-va direct la Analog Device!

 

Citat

LTspice is freeware computer software implementing a SPICE electronic circuit simulator, produced by semiconductor manufacturer Linear Technology, now part of Analog Devices. 

 

 

Link spre comentariu
Acum 3 minute, adrian_pic a spus:

Domnu' absolvent de profesionala, LTSpice nu este facut de user-ul LMOlimpiu deci daca aveti comentarii sau reclamatii adresati-va direct la Analog Device!

 

 

 

Vezi ca gresesti...nu am facut profesionala :)

Si nu cred ca LTSpice e vinovat de rezultatul unei simulari, mai degraba cel care face simularea. In fond, orice program pentru PC, executa doar comenzile primite.

Asa, pe intelesul tau, nu masina e vinovata de un accident, ci soferul.

Apropo, ca vroiam sa te intreb de mult..tu esti inginer agronom?...intreb pt ca nu vad sa ai inclinatii spre tehnica. 

Link spre comentariu

Aha n-ai nici macar profesionala ... :rade:

Acum 7 ore, der_doktor a spus:

Si nu cred ca LTSpice e vinovat de rezultatul unei simulari, mai degraba cel care face simularea. In fond, orice program pentru PC, executa doar comenzile primite.

Pai daca sustii  ca LMOlimpiu nu stie sa faca simulari vino si cu o dovada! Fa tu exact aceeasi simulare (daca esti in stare, dar .... daca nu ai nici profesionala ma indoiesc ca esti capabil sa faci o simulare in LTSpice) si arata-ne graficul corect. Pana la proba contrarie ... ciocu mic si joc de glezene!

 

P.S. Eu sunt inginer in educatie fizica si sport! OK?

Link spre comentariu

Nici eu nu vad in spectrul armonic un ecart de 66dB, dar dedesubt sunt niste cifre (cu multe zecimale dupa virgula). De cand si pana cand cineva pretinde ca poate citi exact pe un grafic valori cu 2-3 sau 4 zecimale dupa virgula in loc sa se uite la cifrele care sunt dedesubt? Sunt calculele sub grafic? Sunt! Atunci pe alea ne uitam. 

Dar exista intodeauna o pizma a celor neputinciosi!

Cand i-am zis autointitulatului "felcer" (frustrat fara diploma de inginer) sa reclame bug-ul la Analog Device el vine si sustine (fara probe) ca utilizatorul este de vina. Ce tari suntem noi romanii la sportul "national" : datul cu parerea!

Editat de adrian_pic
Link spre comentariu

Exista o eroare in simularea data, se vede din valorile normalizate ca exista o egalitate grafica relativa intre armonica 2 si 3 respectiv  4 si 5 cele care dau ponderea la THD si totusi valorile din tabel sint diferite oricum acest lucru nu are importanta din moment ce interpretarea vizuala a graficului este suficienta si ca reper poate fi considerat -40 dB cea ce corespunde cu 1% distorsiuni

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări