Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

SIMULARI SCHEME CU TUBURI ELECTRONICE


THOMAS

Postări Recomandate

1 oră în urmă, popa marius a spus:

Exista o eroare in simularea data, se vede din valorile normalizate ca exista o egalitate grafica relativa intre armonica 2 si 3 respectiv  4 si 5 cele care dau ponderea la THD si totusi valorile din tabel sint diferite oricum acest lucru nu are importanta din moment ce interpretarea vizuala a graficului este suficienta si ca reper poate fi considerat -40 dB cea ce corespunde cu 1% distorsiuni

  Dl.Marius,este posibil orice ,din acest motiv doresc ca cineva sa faca o simulare tot pe aceasta configuratie si sa vedem daca si unde este gresala,eu am spus de la bun inceput chiar de la prima remarca a colegului @der_doktor ca orice este posibil....numai cine nu munceste nu greseste,pana si Dmunezeu a mai gresit cand a facut unele exemplare de forme  de viata pe care El le-a numit "oameni" si le-a amestecat printre OAMENI !

Editat de LMOlimpiu
Link spre comentariu

Contrar parerii unora pe aici motivati de atac la persoana si/sau manipulari politicianiste modul primordial si natural prin care o fiinta umana s-ar astepta sa poata evalua rapid o situatie este acela grafic, adica daca ai un grafic si-un tabel Excel care se presupune ca ar reprezenta aceeasi realitate fizica prima data iti arunci privirea pe grafic, nu?

 

Aparatul matematic SPICE este validat de 40-50 de ani de implementari, mai mult sau mai putin elaborate, pina si in cazul rudimentarului LTSPICE ne putem baza pe output-ul numeric, daca hotaram ca putem trai cu inductante nesaturabile. Partea grafica in LTSPICE se poate alinia partii numerice dupa aplicarea unui set de "reglaje" mai mult sau mai putin documentate, de la caz la caz, si numai dupa o intelegere profunda a implementarii... cind deja risti sa pierzi contactul cu realitatea :-)

 

De genul... https://www.audio-perfection.com/spice-ltspice/distortion-measurements-with-ltspice.html

Editat de Dorin Bodea
Link spre comentariu
Acum 1 oră, LMOlimpiu a spus:

doresc ca cineva sa faca o simulare tot pe aceasta configuratie si sa vedem daca si unde este gresala

Nu exista doritori din cauza neputintei de a face asa ceva :rade:.

Asa de simplu este .... ca nimeni nu este in stare!

Nu-i paradoxal ca ... ie varza inginerii dar nu putem face ce fac ei :85

Link spre comentariu
Acum 2 ore, Dorin Bodea a spus:

Partea grafica in LTSPICE se poate alinia partii numerice dupa aplicarea unui set de "reglaje" mai mult sau mai putin documentate, de la caz la caz, si numai dupa o intelegere profunda a implementarii... cind deja risti sa pierzi contactul cu realitatea :-)

Pe gratis nu cred ca este cineva dispus sa se apuce sa studieze cum se face. In LTSpice sunt nu mai putin de 20 de ferestre iar eu in facultate nu am auzit decat de fereastra Hamming si parca de fereastra Hann. Mai sunt si parametrii de smoothing si  comprimare (pe ecran putem afisa pe axa oX maxim 1920 pixeli deci automat trebuie eliminate o parte din punctele rezultate din calcul) care la fel trebuie luati la bibilit. 

felcere uite ai ocazia sa demonstrezi ca esti mai bun decat domnul inginer. Ia sa vedem esti in stare? :rade:

Acum 4 ore, popa marius a spus:

Exista o eroare in simularea data, se vede din valorile normalizate ca exista o egalitate grafica relativa intre armonica 2 si 3 respectiv  4 si 5 cele care dau ponderea la THD si totusi valorile din tabel sint diferite oricum acest lucru nu are importanta din moment ce interpretarea vizuala a graficului este suficienta si ca reper poate fi considerat -40 dB cea ce corespunde cu 1% distorsiuni

Nu este nici o eroare, graficul provine dintr-o comanda si calcule provin din alta comanda. La grafic se aplica windowing, smoothing si 1st order compresion + 2nd order compresion. Nu poti afisa pe ecran toate punctele care apar din calculul matematic. 

 

P.S. 32.png

Editat de adrian_pic
Link spre comentariu
Acum 22 minute, adrian_pic a spus:

Pe gratis nu cred ca este cineva dispus sa se apuce sa studieze cum se face. In LTSpice sunt nu mai putin de 20 de ferestre iar eu in facultate nu am auzit decat de fereastra Hamming ...

   Corect si la obiect.Asa este,eu in general afisez FFT-ul intr-o fereastra  cu mod generic dar fara precizie prea mare si anume in fereastra de analiza Hamming sau Windowing ,dar urmat de tabelul THD si evolutia fazei semnalului.Pentru o precizie mai mare putem sa impunem o directiva Spice polinomiala de tip Chebyshev,sau o interpolare polinomiala pentru a putea avea acces la o fereastra de analiza de tip Dolph-Chebyshev,aceasta fereastra ne perimte si o analiza IMD bineinteles cu doua semnale pe intrare cu raportul 1/4.Insa graficul cu cea mai mare precizie se poate genera alegand un set de puncte (n+1...) pentru semnalul de analiza iar polinomul de interpolare ne perimte de aceasta data ,bineinteles tot printr-o directiva Spice,se accesam fereastra de analiza Blackman-Nuttall.

Link spre comentariu

@adrian_picnu prea inteleg, valorile armonicelor trasate pe grafic se citesc rezonabil cu o oarecare precizie si ar trebui sa se potriveasca cu valorile normate adica cele raportate la fundamentala, de ce in alte  simulari facute de d-l Lazaroiu nu au aparut aceste inadvertente ?

Link spre comentariu

LMOlimpiu nu se apuca sa bibileasca fiecare FFT. Deja stii comenzile si practic dai click dupa click. Diferentele pot apare pentru ca semnalul la care faci FFT-ul difera de la o simulare la alta (daca este mai complex ii mai nasol de reprezentat). De calculat nu "oboseste" computerul, insa cand este vorba de reprezentat grafic valorile iesite din calcul se aplica niste compresii + neteziri. Sunt foarte multi parametrii in LTSpice de care trebuie sa te prinzi singur cum sa ii manevrezi ca sa iasa ce trebuie. Daca s-ar putea pune numarul de armonici pentru care sa se faca graficul ar fi mai usor insa eu nu am vazut cum se face asta. 

Uite de exemplu aici:

Screenshot-2019-07-01-at-15-21-01.png

vezi ca incepe de la 0dB si coboara pana la -200dB insa spre sfarsit (de la 40kHz) este "liniste. Eu la ce am facut FFT era exact invers spre sfarsit era o pata verde. Se poate bibili daca este nevoie ca FFT-ul grafic sa se pupe cu ce iese din calcule pentru primele n armonici dar nu-i o chestie generala. Tot trebuie sa faci incercari si incercari. Nimeni nu-si bate capul pe gratis sau mai rau te mai iau niste .... la impins vagoane. 

Oricum multi sunt deranjati de simulari si tot le gasesc nod in papura insa nici in 1000 de ani ei nu ar reusi sa faca un soft ca LTSpice. 

Link spre comentariu

Fara a avea intenta de a intra in polemica, observ ca nu sunt prea clare anumite aspecte legate de FFT/THD. Atasez o imagine dintr-un datasheet TI.

1430667109_Screenshotat2019-07-0117-40-05.thumb.png.3fb04e6f5fbfa3d2bf3126f5b0a9054d.png

Se deduce -60dB = 0.1%, -40dB=1%. 

PS. in calculul THD evident ca se ia in calcul toate armonicele, exact cum a expus Dl. gsabac.

Link spre comentariu
Acum 21 ore, bmsorin a spus:

Fara a avea intenta de a intra in polemica, observ ca nu sunt prea clare anumite aspecte legate de FFT/THD. Atasez o imagine dintr-un datasheet TI.

1430667109_Screenshotat2019-07-0117-40-05.thumb.png.3fb04e6f5fbfa3d2bf3126f5b0a9054d.png

Se deduce -60dB = 0.1%, -40dB=1%. 

PS. in calculul THD evident ca se ia in calcul toate armonicele, exact cum a expus Dl. gsabac.

 

Datele din grafic sunt valabile doar pentru amplificatorul prezentat, dar corespondenta prezentata de dvs. este corecta,

Banuiesc ca la nivele mai mici de 10mV la iesire, distorsiunile sunt determinate atat de semnal cat si zgomot, de aceea nu sunt pe grafic.

Acest OP se poate incadra la clasa de inalta fidelitate, dar nu este prea grozav deoarece in mod normal distorsiunile unui amplificator

 scad cu scaderea nivelului de iesire, dar exista unele nivele pentru care pot creste pe anumite zone, mai ales la cele in clasa AB in zona de racordare.

Un amplificator de calitate trebuie sa pastreze nivelul distorsiunilor cat mai mic si daca se poate sa nu creasca cu scaderea nivelului de iesire

 si in acest sens am un exemplu extrem 0,000002% la 10W pe iesire si  0,000042 la 1000W, ambele pe sarcina de 2 ohmi, la care se vede o descrestere

 a distorsiunilor cu nivelul de iesire.

 

@gsabac

 

 

Link spre comentariu
1 oră în urmă, gsabac a spus:

 

Datele din grafic sunt valabile doar pentru amplificatorul prezentat, dar corespondenta prezentata de dvs. este corecta,

Banuiesc ca la nivele mai mici de 10mV la iesire, distorsiunile sunt determinate atat de semnal cat si zgomot, de aceea nu sunt pe grafic.

Acest OP se poate incadra la clasa de inalta fidelitate, dar nu este prea grozav deoarece in mod normal distorsiunile unui amplificator

 scad cu scaderea nivelului de iesire, dar exista unele nivele pentru care pot creste pe anumite zone, mai ales la cele in clasa AB in zona de racordare.

Un amplificator de calitate trebuie sa pastreze nivelul distorsiunilor cat mai mic si daca se poate sa nu creasca cu scaderea nivelului de iesire

 si in acest sens am un exemplu extrem 0,000002% la 10W pe iesire si  0,000042 la 1000W, ambele pe sarcina de 2 ohmi, la care se vede o descrestere

 a distorsiunilor cu nivelul de iesire.

 

@gsabac

 

 

Informatiile erau pentru corespondenta thd %/dB, axele Y. Graficul este de la integratul opa1612, unul de excepție in audio, dupa ce lme49990 a fost scos.

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări