Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

SIMULARI SCHEME CU TUBURI ELECTRONICE


THOMAS

Postări Recomandate

                 Problema cea mai complicata ,daca pot sa spun asa,in cazul utilizarii tuburilor de RF in AF mai ales cele  rusesti din seria G (generator) este ca daca dorim sa obtinem puteri mari in clasa A pur este aproape imposibil fara sa ajungem cu grila pozitiva,asa sunt aceste tuburi construite. Cat priveste conectare grilei de accelerare (G2) la anod de data aceasta nu se mai pune problema tensiunii de polarizare ca fiind strict cea din datele de catalog si asta deoarece fiind la potentialul anodului ,fluxul de electroni va fi absorbit in procent foarte mare de suprafata anodului,e ca si cand am pune in paralel doua rezistente una de 1Kohm si alta de 100Kohmi,curentul cel mai mare va trece prin rezistenta de 1Kohm (am dat un exemplu valorile celor doua rezistente fiind alese la intamplare!),dar este necesar si chiar foarte bine ca G2 sa fie conectata la anod printr-o rezisenta care sa-i limiteze totusi curentul la cel specificat in foaia de catalog cu toate ca nu se va ajunge niciodata in acea situatie.

                  In ceea ce priveste tubul GU29 (GU18,GU19.....829B sau FU29) conectat ca trioda nu poate fi decat pentru ambele pentode din balon intrucat G2 este electrod comun.In pozele de mai jos am sugerat un PSF bun (zic eu!) pentru GU29 in modul trioda in care veti putea observa ca in clasa A pur,puterea este extrem de mica dar trecand  la grila de comanda pozitiva situatia se schimba radical,acelasi lucru este valabil si pentru modul pentoda nativ.Atentie!!!...eu ma refer la G1 pozitiv in regim dinamic,adica semnalul de atac trebuie sa ajunga si cu semialternante pozitive,nu ma refer la G1 pozitiva in regim static.Graficele se refera la doar 1/2 din GU29,de aici rezulta ca daca vom pune in paralel cele doua tuburi din balon,Pda va ajunge la 40W  iar Ra va fi 1/2 din cel de pe grafic adica aproximativ 2250 ohmi si categoric puterea pe sarcina va fi dubla,dupa acest grafic se poate proiecta extrem de usor un etaj de atac capabil sa excite G1 si in tensiuni pozitive,cred ca un 6N6P ar face fata cu brio sau un ECC80.Daca prezinta interes,ma voi gandi si eu la o astfel de configuratie,daca nu ramane asa doar ca titlu informativ.

 

GU29-in-modul-trioda.png

 

P.S graficele sunt pentru analiza tuburilor in etaje finale fara nicio reactie negativa de niciun fel,deci THD-ul se poate imbunatati daca schema va fi gandita asa cum trebuie !!!

Editat de LMOlimpiu
Link spre comentariu
Acum 22 minute, radasous a spus:

Distorsiunile apar deja dupa driver, cand depasesc la iesirea acestuia 17V rms.

1859821882_SCH15.10_001.thumb.jpg.7c82950d1cb7140e50218ebe33112fc7.jpg

 

sinus 17Vrms înseamnă aproximativ 48Vvv o să fiu mai explicit semi-alternanţa pozitivă din atac gc-tub final  atinge +24Vv adică dinamic grila de comandă tub final(negativată -21,6V) ajunge în regim pozitiv în raport cu catodul

 

 

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
1 hour ago, valderama said:

 

sinus 17Vrms înseamnă aproximativ 48Vvv o să fiu mai explicit semi-alternanţa pozitivă din atac gc-tub final  atinge +24Vv adică dinamic grila de comandă tub final(negativată -21,6V) ajunge în regim pozitiv în raport cu catodul

 

 

Aveti dreptate, semialternanta pozitiva ajunge la 24V. In situatia asta, pe simulare, semnalul de iesire este totusi corect. Daca maresc in continuare semnalul de intrare, semialternanta pozitiva incepe sa intre in limitare, limitarea fiind vizibila si imediat dupa driver (punctul de masura DRV din schema). Curentul prin g1 variaza intre -130 si  +2.7 µA, puterea de iesire este 7.16W, thd 1.92%

Editat de radasous
Link spre comentariu

Pentru ca sunt mai sigur pe modelul de GU19,tub pe care-l si am pe "inventar",am plecat de la graficul de mai jos,bineinteles ca este un grafic doar pentru 1/2 din GU19 si a rezultat schema din imagine .Rezultatele din simulare sun postate tot aici,mai departe  tensiunea de atac pentru intrarea in 6N6P nu cred ca ar constitui o problema !

   Deci,graficul schema si simularea este pentru 1/2 din GU19,pentru ambele tetrode conecate in paralel  se vor modifica Ra,Ia si bineinteles ca si Ps va fi dubla.Schema in momentul de fata nu are nicio reactie negativa,mai departe fiecare se poate juca cum doreste .

 

GU19-trioda-caracteristici.png

SE-in-A2-cu-GU19-schema.png

Rezultate-simulare-SE-cu-GU19-in-A2.png

 

Link spre comentariu
8 hours ago, LMOlimpiu said:

Pentru ca sunt mai sigur pe modelul de GU19,tub pe care-l si am pe "inventar",am plecat de la graficul de mai jos,bineinteles ca este un grafic doar pentru 1/2 din GU19 si a rezultat schema din imagine .Rezultatele din simulare sun postate tot aici,mai departe  tensiunea de atac pentru intrarea in 6N6P nu cred ca ar constitui o problema !

   Deci,graficul schema si simularea este pentru 1/2 din GU19,pentru ambele tetrode conecate in paralel  se vor modifica Ra,Ia si bineinteles ca si Ps va fi dubla.Schema in momentul de fata nu are nicio reactie negativa,mai departe fiecare se poate juca cum doreste .

 

GU19-trioda-caracteristici.png

SE-in-A2-cu-GU19-schema.png

Rezultate-simulare-SE-cu-GU19-in-A2.png

 

Inca o data, va multumesc pentru efort. Am combinat schema dumneavoastra cu ceea ce am lucrat e si a iesit ceva destul de interesant cu GU19, ambele tetrode in paralel: 7.22W cu thd sub 2% si 15.62W cu thd sub 4%. Transformatorul este 2k/8, un model cam prea teoretic... pentru cel real astept vesti. 

136808416_7.22WTHD1_96.thumb.jpg.6c1072885e9b66a731f67515193dbe1b.jpg

1384725452_15.62WTHD3_81.thumb.jpg.fbe42eb607e2b3da2c52b9a812644ed5.jpg

 

Am lampile pregatite, 2xgu19 si 2xgu18. Ar fi foarte util daca ar mai exista ceva recomandari in faza de simulare, as cam vrea sa trec la realizarea practica cu topic separat de simulari.

1008236407_multegu.thumb.jpg.91e7e053ad5ae7d6213994044e0973b5.jpg

 

 

Editat de radasous
Link spre comentariu
La 12.07.2018 la 14:09, LMOlimpiu a spus:

        M-am gandit sa va mai "mint" cu inca o schema pe care NU v-o recomand sa o realizati vreodata pentru ca este prea simpla si prea banala si pe deasupra mai este inca o "minciuna" de a mea!:rade:

Asadar este vorba de o schema trimisa de colegul @victor pentru a fi analizata .Schema chiar este simpla si destul de ieftina ca realizare mai ales in ceea ce inseamna tuburile din componenta: GU50 ca tuburi finale si 6N1P-EV ca amplificator de tensiune si defazor.Bineinteles ca rezultatele finale practice depind in proprtie de  90% de calitatea transformataorelor de iesire.In simulare se folosesc niste modele de OT,modele matematice cu miezuri nesaturabile.Amplificatorul lucreaza pentru primii 5.85W(6W) in clasa A cu THD<0.1%.

    

 

schema:

PP_hpavictor_60_W_cu_GU50_schema.png

 

Bode:

BODE_hpavictor_amplif_GU50.png

 

Curentii prin tuburile finale pentru clasa A:

CLASA_A_6_W_hpavictor_GU50_amplifier.png

Mă interesează care este Raa-ul transformatorului de iesire din schema de mai sus.

Mulțumesc!

Editat de matropower
Link spre comentariu
  • 5 săptămâni mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări