Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

SIMULARI SCHEME CU TUBURI ELECTRONICE


THOMAS

Postări Recomandate

Vizitator viobio

Schema de la Audio Note este desenată gresit , le copiați de pe net pentru că scrie Audio Note acolo .....atit .....

Acel stabilizator poate că este din altă dimensiune galactică  , livrează o tensiune continuă stabilizată prin C8 din grila triodei V1 , foarte interesant :57:85

Am vazut de cînd ați postat schema ..... că este greșită ,nu am vrut sa ma bag ..... că este Audio Note ......

Editat de viobio
Link spre comentariu
Vizitator viobio

Ok, dar cum sa determin aceasta valoare (am inteles ca referinta tre sa o iau de pe latura stabilizata)" 

Descărcați de pe net foaia de catalog a unei diode zenner de 1W care stabilizează 100..120V , acolo o să găsiți un curent Idz , cu legea omului calculați acea rezistență .

La 02.07.2018 la 19:13, victordascalescu54 a spus:

Am mai gasit o schema cu acelasi tub ecl82 dar nu inteleg de ce sunt unele variatiuni. Poate reuseste un coleg sa ma ajute sa aleg varianta ok pentru srpp-ul meu (350V/25mA)

Multumesc anticipat

279605236_psucuecl82.gif.91c6db0a4ef241a6f39c070fbadfd030.gif

2013309199_zener_diode_chart2.gif.bb420591f821db75ed981e532d7af9b8.gif

Asta este schema corectă a sursei stabilizate din scule Audio Note , nu cealaltă bazaconie .

Link spre comentariu
Acum 3 minute, Faust2018 a spus:

Schema de la Audio Note este desenată gresit , le copiați de pe net pentru că scrie Audio Note acolo .....atit .....

Este schema din manualul primit la kitul de la preul AN 2, am sa verific si pe cablaj, poate sa fi dat ei schema gresita expre? dar de ce?

 

http://www.ankaudiokits.com/ANK-Audio-Kits-Home-Page.html#

Acum 4 minute, Faust2018 a spus:

Ok, dar cum sa determin aceasta valoare (am inteles ca referinta tre sa o iau de pe latura stabilizata)" 

Descărcați de pe net foaia de catalog a unei diode zenner de 1W care stabilizează 100..120V , acolo o să găsiți un curent Idz , cu legea omului calculați acea rezistență .

Asta este schema corectă a sursei stabilizate din scule Audio Note , nu cealaltă bazaconie .

Si Rx care este in acest caz (R4+R8 ?)

Link spre comentariu
Vizitator viobio

Cei care pot citi si itelege o schemă ..... vă pot confirma că schema este desenată gresit .

Intreba-tii pe cei de la Audio Note de ce postează schemele gresit , cu un email .

Schema corectă a fost scoasă de cineva de pe cablajul imprimat .Am impresia că la acel kit trebuie doar să montați componentele pe cablaj , dupa Rx,Cx , nu aveți nevoie de schemă , este ca pentru copii .

Link spre comentariu
Acum 8 minute, Faust2018 a spus:

Cei care pot citi si itelege o schemă ..... vă pot confirma că schema este desenată gresit .

Intreba-tii pe cei de la Audio Note de ce postează schemele gresit , cu un email .

Schema corectă a fost scoasă de cineva de pe cablajul imprimat .Am impresia că la acel kit trebuie doar să montați componentele pe cablaj , dupa Rx,Cx , nu aveți nevoie de schemă , este ca pentru copii .

Da asa este, dar eu trebuie sa o interpretez (ar trebui) ca sa pot obtine 350V (schema lor fiind pentru 260V) Scuze ca tot intreb, dar n-as vrea sa-mi bat joc de piesele pe care le-am strans. Acest tip de stabilizator l-am incropit acum 25 de ani cu un el86 si 1/2 ecc83 ca asta am avut in casa si a mers perfect, doar ca as vrea sa finalizez intr-un mod decent proiectul ...care a stat pe raft atitia ani(a stat dar a cantat) Iti multumesc pentru indicatii si daca tot ti-ai batut capul cu unul ca mine care nu are carete (in acest domeniu desigur) spune-mi ce valoare sa pun la Rx si am TACUT....

Link spre comentariu

   M-am uitat pe documentatia trimisa de catre dv. si se pare ca cei de la AN au uitat sa deseneze pe schema rezistenta de polarizare a zenerului pentru referinta si intr-adevar,tensiunea trebuie luata de la iesire tocmai pentru ca sa intre in bucla de reactie si sa lucreze ca stabilizator.Va trimisesm eu o schema pe MP,dar se pare ca asa este corect cum spun cei de la AN !

  In documentatia de la dv. daca ne uitam atent,in lista de piese de la sursa avem 12 rezistente dar pe schema avem numai 11 rezistente,deci lipseste tocmai R11=15K pentru polarizarea zenerului.

 

schema corectata:

SURSA_AN_KIT_PW.SUPPLY.png

Editat de LMOlimpiu
Link spre comentariu
29 minutes ago, LMOlimpiu said:

   M-am uitat pe documentatia trimisa de catre dv. si se pare ca cei de la AN au uitat sa deseneze pe schema rezistenta de polarizare a zenerului pentru referinta si intr-adevar,tensiunea trebuie luata de la iesire tocmai pentru ca sa intre in bucla de reactie si sa lucreze ca stabilizator.Va trimisesm eu o schema pe MP,dar se pare ca asa este corect cum spun cei de la AN !

  In documentatia de la dv. daca ne uitam atent,in lista de piese de la sursa avem 12 rezistente dar pe schema avem numai 11 rezistente,deci lipseste tocmai R11=15K pentru polarizarea zenerului.

 

schema corectata:

SURSA_AN_KIT_PW.SUPPLY.png

Exact asta numaram BABEȘTE eu acum.....banditi...oare?

Dar in situatia mea, 350Vdc iesire si circa 420Vdc intrare, ce ar trebui schimbat?

Editat de validae
eroare de tastare
Link spre comentariu
Acum 10 minute, victordascalescu54 a spus:

Exact asta numaram BABEȘTE eu acum.....banditi...oare?

Dar in situatia mea, 350Vdc iesire si circa 420Vdc intrare, ce ar trebui schimbat?

 

Acum 34 minute, LMOlimpiu a spus:

   M-am uitat pe documentatia trimisa de catre dv. si se pare ca cei de la AN au uitat sa deseneze pe schema rezistenta de polarizare a zenerului pentru referinta si intr-adevar,tensiunea trebuie luata de la iesire tocmai pentru ca sa intre in bucla de reactie si sa lucreze ca stabilizator.Va trimisesm eu o schema pe MP,dar se pare ca asa este corect cum spun cei de la AN !

  In documentatia de la dv. daca ne uitam atent,in lista de piese de la sursa avem 12 rezistente dar pe schema avem numai 11 rezistente,deci lipseste tocmai R11=15K pentru polarizarea zenerului.

 

schema corectata:

SURSA_AN_KIT_PW.SUPPLY.png

Scuze, m-am uitat mai bine si R11=15K este pusa pe anozii redresorului, in serie cu C101079774406_ez80anpsu.thumb.jpg.5ca04d030372dc5d8df4da87626cf68d.jpg

an2 psu pcb.jpg

Link spre comentariu

Cineva m-a intrebat: "ce-ti trebuie alimentare pe tuburi acum in sec.XI ?"

Raspunsul era dat deja:

"Why tube regulators?" you're asking yourself. Well, there are good reasons for and against. Some people like the sound of unregulated supplies because "raw" supplies sound more warm and tubey. Others like the sound of regulated supplies because they feel that regulation gives the sound more impact and focus. Some prefer the sound of tube regulators because they find that tube based regulators sound more natural than the solid state variety. All elements in a design affect the sound of that design. The power supply is a major element in any design. The decision to regulate or not to regulate will ultimately be decided on the basis of the resulting sonic qualities -- hopefully

Link spre comentariu
Acum 17 ore, LMOlimpiu a spus:

Cu alte cuvinte nu exista nici pe schema nici practic???  Interesant! Ma refer la rezistenta de polarizare a zenerului! 

Intre timp, am discutat cu un vechi amic din Polonia si iata ce mi-a trimis, o schema aproape identica cu cea de la AN la care polarizarea zener-ului se face prin divizorul de la protectia filamentului de la EZ80(cred ca asa se poate interpreta) e interesanta si stufoasa si alimentarea filamentelor......

Cum vi se pare?

psu poland ecl82.jpg

Psu cu ecl82.jpg

pcb psu poland.jpg

Editat de victordascalescu54
222
Link spre comentariu

Il rog pe dl Lazaroiu să facă o simulare inlocuind cele 2 EL84 cu 2 6P3S-E. (Prezentată in topicul ”Scheme de principiu...”

Mă intereseaza Ra, putere de iesire (căti W se poate catistiga?)  precum si distorsiuni.

Multumesc.SE_8_W_cu_2_XEL84-1.thumb.png.96bd14bdc6e474ccf70ee9fe83f21f35.png

Editat de matropower
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări