Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

SIMULARI SCHEME CU TUBURI ELECTRONICE


THOMAS

Postări Recomandate

Pe vremuri cand nu se gaseau astfel  de perle de ferita(sau se gaseau!!!!) iar reteaua electrica era limpede si curata ,eterul nu era un asa paienjenis de unde electromagnetice,eu puneam 5...6sp din sarma de Cu cu email de 0.5mm pe o rezistenta de 0.5W si gata filtrul RF.

Atunci cand utilizam in etajele finale audio tuburi ca sa zic asa "non audio" gen GU50,sau tuburile din BO de tipul PL***,sau altele trebuie sa fim precauti  si sa luam masuri de combaterea intrarii in auto-oscilatie in RF,acest fenomen este extrem de daunator mai ales pentru transformatorul de iesire.Daca vom folosi tuburi din seria ruseasca de tipul (г)нератор гy50.....,ele fiind proiectate exclusiv pentru RF masurile de acest gen trebuiesc aplicate cam in toate cazurile.Este foarte posibil ca in cazul lui  гy50 si chiar pentru schema in speta,sa fie posibil montarea acestor filtre si pe circuitul de G2 dar si pe circuitul anozilor.

Editat de LMOlimpiu
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
La 03.07.2018 la 13:24, LMOlimpiu a spus:

Ultima schema postata de catre dv. este functionala si chiar foarte buna,iar faptul ca dv. gasiti diverse configuratii de stabilizator cu aceasta lampa (ECL82) este pentru ca fiecare a cerut sau a vrut altceva,in principiu este vb cam de acleasi lucru.Deci schema ultima mi se pare foarte OK.

 

SATBILIZATOR_DE_TENSIUNE_CU_ECL82_LA_350

 

Acum daca cineva este de alta parere,nu are decat sa intervina!

M-am apucat de stabilizator in ultima configuratie pe care mi-ati dat-o. Avind in vedere ca vreau sa folosesc redresarea cu EZ80, va intreb daca 60-65V este suficient sa cada pe ecl82. Apreciez aceasta tensiune deoarece Uamax la ez80 este de 350V deci nu voi avea pe celula clc de dupa redresor mai mult de 410-415V.

 

Multumesc

Link spre comentariu
4 hours ago, klauss00 said:

Buna ziua!

Vresu sa construiesc un SE cu RL12P35 iar pe internet am gasit doar cateva scheme.  A mai construit cineva SE cu aceste tuburi? Atasej si 2 scheme cu rugamintea daca se poate face o simulare. Multumesc!

 

 

   Va rog sa imi dati ragaz o vreme! Am modele pentru ambele tipuri de tuburi inclusiv pentru tubul final RL12P35,dar avand in vedere ca acest tub este unul proiectat pentru RF si "stie" sa lucreze in curenti de grila,trebuie sa studiez un pic simularea pentru a va da cat de cat un procent bun pentru o reusita practica.

    Schema pare functionala iar regimul de atac pentru tubul final nu il poate duce in curenti de grila,insa puteti obtine o putere suficienta pe sarcina,adica aproximativ Ps=8W...9W in clasa  A.

Cu o schema ceva mai speciala,adica un alt proiect putem obtine in sarcina cam 14W....15W in clasa A2.

    Daca o sa am timp,dupa amiaza sau maine va pot prezenta o simulare a schemei propuse de catre dv.Deocamdata va pot prezenta un grafic cu familia de caracteristici pentru tubul RL12P35 in clasa A fara curenti de grila,dar si un PSF dupa parerea mea optim,nu stiu,zic si eu!

 

RL12_P35_caracteristici.png

Editat de LMOlimpiu
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
Vizitator viobio
La 26.07.2018 la 10:52, victordascalescu54 a spus:

M-am apucat de stabilizator in ultima configuratie pe care mi-ati dat-o. Avind in vedere ca vreau sa folosesc redresarea cu EZ80, va intreb daca 60-65V este suficient sa cada pe ecl82. Apreciez aceasta tensiune deoarece Uamax la ez80 este de 350V deci nu voi avea pe celula clc de dupa redresor mai mult de 410-415V.

 

Multumesc

Ca schema sa stabilizeze , va trebuie o referință de 100V , făcută cu acea diodă zenner  de 100V , trebuie montată obligatoriu rezistenta Rx , fără acea rezistență schema nu stabilizează .

IMG_20180807_105545.jpg

Link spre comentariu
Vizitator viobio
Acum 12 minute, victordascalescu54 a spus:

Adica asa ceva ar fi de preferat? R3 ar fi pe post de Rx ?

post-238209-0-59694900-1510337155.png

R3 este bine să fie montată cum am desenat eu Rx , montată pe iesirea stabilizatorului .

Link spre comentariu
Vizitator viobio
Acum 20 minute, victordascalescu54 a spus:

Adica asa ceva ar fi de preferat? R3 ar fi pe post de Rx ?

post-238209-0-59694900-1510337155.png

R3 este bine să fie montată cum am desenat eu Rx , montată pe iesirea stabilizatorului .

Studiați schema sursei de la JP200 , nu luați în seamă pentoda " de jos " , așa o să vă explicați singur ....ce si cum .

$_10.jpeg

Link spre comentariu
Acum 15 minute, Faust2018 a spus:

R3 este bine să fie montată cum am desenat eu Rx , montată pe iesirea stabilizatorului .

Studiați schema sursei de la JP200 , nu luați în seamă pentoda " de jos " , așa o să vă explicați singur ....ce si cum .

$_10.jpeg

Ok, dar cum sa determin aceasta valoare (am inteles ca referinta tre sa o iau de pe latura stabilizata)

Ce paraere aveti de cealalta schema care e originala de la Audio Note UK si echipeaza toate preurile si dacurile lor, de ce nu are acel Rx?

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări