Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

SIMULARI SCHEME CU TUBURI ELECTRONICE


THOMAS

Postări Recomandate

  • 3 săptămâni mai târziu...
La 03.07.2018 la 13:24, LMOlimpiu a spus:

Ultima schema postata de catre dv. este functionala si chiar foarte buna,iar faptul ca dv. gasiti diverse configuratii de stabilizator cu aceasta lampa (ECL82) este pentru ca fiecare a cerut sau a vrut altceva,in principiu este vb cam de acleasi lucru.Deci schema ultima mi se pare foarte OK.

 

SATBILIZATOR_DE_TENSIUNE_CU_ECL82_LA_350

 

Acum daca cineva este de alta parere,nu are decat sa intervina!

Am si eu o întrebare: care este avantajul real al unui stabilizator cu tub vs. unul cu tranzistor?

Multumesc!

Link spre comentariu
Vizitator viobio
Acum 2 ore, matropower a spus:

Am si eu o întrebare: care este avantajul real al unui stabilizator cu tub vs. unul cu tranzistor?

Multumesc!

Nici un avantaj , doar un consum mai mare de energie si folosirea unui element activ cu viața limitată.

Pină la urmă.....tot dioda zenner ține tensiunea stabilă in montajul la care te referi , că să funcționeze corect mai trebuie montată o rezistență intre  + Out si catodul triodei , mă mir că nu a observat nimeni pină acum .

Editat de viobio
Link spre comentariu
14 hours ago, matropower said:

Am si eu o întrebare: care este avantajul real al unui stabilizator cu tub vs. unul cu tranzistor?

Multumesc!

Care-i mai bun este mai greu de spus .Un redresor si stabilizator de tensiune sunt parte dintr-un amplificator care este proiectat cu un scop .

Diferenta majora dintre redresarea cu tub si aceea cu dioda semiconductoare consta in faptul ca tubul are o rezistenta interna . La frecvente joase ,unde exista consumul cel mai mare de curent, se va produce o cadere de tensiune pe tubul redresor care poate afecta functionarea etajului de putere . Efectul acustic care apare ca urmare a folosirii tubului redresor este acela de compresie .

In functie de ce urmareste fiecare , aceasta particularitate a tubului redresor poate fi un avantaj sau nu . 

Editat de gg101
Link spre comentariu

Alimentarea unui amplificator cu tuburi este o anexa si trebuie tratata ca atare, evident ca asa cum a aratat gg101 aceasta pot  influenta dinamic functionare lui si daca pentru amplificatoarele de instrumente redresarea cu tuburi poate fi este benefica, in cazurile HI-FI stabilitatea  este importanta si este preferabila stabilizarea alimentarii cu semiconductoare sau rigidizarea ei cu condensatori de valoare mare, depide de context...

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...
10 minutes ago, DjLeco said:

Topicul a fost mutat la discutii diverse.

 

Incercati acest link direct:

 

https://www.elforum.info/topic/135697-recenzii-transformatoare-de-iesire-marca-lmo/?tab=comments#comment-1739597

 

Nu pot nici acolo,pot sa vad orice numai topicul acela NU,acum  sunt sigur ca forumul a fost hacuit,nu se poate o astfel de josnicie,dv. sau orice om cu capul pe umeri, puteti intelege acest comportament?

 

L.E pentru ca aici pot sa vorbesc si acolo nu,trebuie sa atarag atentie initiatorului topicului ca @LMO nu este o marca,este o semnatura,daca era o marca erati de mult in fata judecatorilor,va asigur de asa ceva.

Editat de LMOlimpiu
Link spre comentariu

Sincer nu.

 

Incercati sa va delogati fara sa va re-logati, stergeti si "cookies" ale forumului si vedeti daca puteti accesa/vizualiza topicul, este in sectiunea " Discutii diverse".

 

Daca puteti vizualiza sectiunea/subiectul fiind DE-logat, este "o problema", v-au fost "retrase" anumite drepturi, catre acel subiect, probabil, nu stiu nici eu exact...

 

Topic.jpg

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
3 minutes ago, DjLeco said:

Sincer nu.

 

Incercati sa va delogati fara sa va re-logati si vedeti daca puteti accesa/vizualiza topicul, este in sectiunea " Discutii diverse".

 

Daca puteti vizualiza sectiunea/subiectul fiind DE-logat, este "o problema", v-au fost "retrase" anumite drepturi, probabil...

 

 

Nu pot nici asa,dar cine si pentru ce motiv mi-au fost retrase anumite drepturi?...

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări