Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Automobile electrice

Evaluează acest subiect


maxente

Postări Recomandate

Nu stiu in ce directie merg fiindca mi se pare ca mai mult stau pe loc.

Faceti urmatoarea socoteala:

- Dacia Spring se incarca in 4 ore;

- In Bucuresti sunt inmatriculate 1 400 000 autoturisme;

- daca zilnic se incarca 30% din ele;

Rezulta:

- sunt necesare 70 000 de statii!

 

Faceti socoteala si pentru Budapesta si vedeti ca ori cu 1400 de statii ori fara ele e totuna.

Link spre comentariu

Pai nu doar alea care se incarca la *priza* is electrice... alea cu hidrogen is la fel de electrice, sursa de curent si modalitatea de *incarcare* nu le fac mai mult sau mai putin electrice... :) 

Personal cred ca nici astea cu acumulatoare Li (cel putin variantele curente)  nici cele cu pila de combustie nu-s "ce trebe"... tot astept sa apara ceva nou... cursa-i inceputa si concurenta-i mare... zic io....

 

Editat de informer
Link spre comentariu

Sigur ca transportul în comun este soluția. 

Problema cea mare este cu oamenii care considera ca a avea o mașină, mai ales un cazan cu urme din sigla unui mare producător de mașini, reprezinta dovada irefutabila ca ei sint cei mai tari. 

Dovada o constituie tocmai faptul ca au apărut manelele și s-au dezvoltat asa de mult în ultimii 20 și de ani. 

 

Oricit am vrea și Oricit am mari autostrăzile și locurile de parcare, pe pământ nu încap și oamenii și mașinile - cite una la fiecare 2-3 persoane. 

Editat de sesebe
Link spre comentariu
1 hour ago, sesebe said:

Dovada o constituie tocmai faptul ca au apărut manelele și s-au dezvoltat asa de mult în ultimii 20 și de ani.

Corectie: de la "si inca nu au disparut in ultimii 20 si de ani".

 

Te mira, pai ce este specific romanului?

1. Ca dusmanii nu mai pot de "binele" lui, toti te "lucreaza";

2. Ca trebuie sa aiba casa mai mare decat a vecinului (in fine, orice altceva se pune de asemenea). Imaginea, bat-o vina!

3. Ca vina este mereu a altuia...

 

si cea mai cea:

 

Numarul 1369813653501 pe lista. Cade drobul de sare, ce ma fac?! Care vii sa mi-l proptesti?

Link spre comentariu
Acum 15 ore, informer a spus:

Pai nu doar alea care se incarca la *priza* is electrice... alea cu hidrogen is la fel de electrice, sursa de curent si modalitatea de *incarcare* nu le fac mai mult sau mai putin electrice... Personal cred ca nici astea cu acumulatoare Li (cel putin variantele curente)  nici cele cu pila de combustie nu-s "ce trebe"... tot astept sa apara ceva nou... cursa-i inceputa si concurenta-i mare... zic io....

 

Cu putin noroc, vin alea cu zahar!

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_battery_types
https://en.wikipedia.org/wiki/Sugar_battery

Link spre comentariu

Sincer sa fiu am citit cred ca cel putin zece articole tehnice ce pareau f. serioase despre noi tipuri de acumulatoare, muuuuult mai bune decat cele cu Li aflate in productie curenta, mult mai fiabile, mult mai sigure, cu densitate energetica incomparabil mai mare etc. etc... numa` ca la faza asta a ramas, n-am vazut sa inunde piata cum m-as fi asteptat daca erau atat de bune si nu valorau greutatea lor in aur.

Asa ca io ma abtin pana ce nu le vad pe piata in cantitati considerabile, NU prototipuri de laborator... :)  

Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări