Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Automobile electrice

Evaluează acest subiect


maxente

Postări Recomandate

Acum 30 minute, Усилитель a spus:

ce m-a deceptionat a fost ca este făcut pe baza unei masini chinezesti....... N-am nimic cu ei, numai asteptam sa fie dezvoltare franceza mai ales ca au ceva experienta cu electrice..... 

Masina in cauza e Renault City K-ZE. Are in comun cu China cit are Dacia Logan in comun cu Romania, adica acolo a inceput productia. Dacia Spring e aia chinezeasca, de fapt o platforma Renault-Nissan, cu dungi portocali si pret mai mare.

https://en.wikipedia.org/wiki/Renault_City_K-ZE

Editat de d2134
Link spre comentariu
Acum 2 ore, Sharky a spus:

Prevad discutii:

Dacie electrica noua vs cazan(deloc cazan) sh.

La 15mii iei masina de masina sh. Nici la 10k nu iei jafuri si restul ii tii pt reparatii.

La 15 mii de euro iei doua masini din clasa Daciei Spring si le iei nou-noute. Asa ca nu prea vad ce discutii sa se nasca...

Link spre comentariu
Acum 3 minute, Ion_Bumbu a spus:

Nu va fi pacaleala, asta e trend-ul.

Daca dau ceva din partea statului, aia 10KE atunci chiar asa cu 200Km resursa o sa fie bataie pe ele.

Un "plin" ar fi in jur de 15lei pentru 200Km, echivalent a 1,5l/100Km.

Alo, alo .... da ce faci dom'le??? Mai faci multe calcule??? Vrei sa raman cu buza umflata??? :rade:

Stai intai sa imi cumpar eu si apoi ... poti face calcule cate vrei! :scarpin

Link spre comentariu

Ei, nu se potrivesc toate calculele, la asta statul nu da 10000E ca`i mai mult decit jumatate din masina, ca urmare cred ca e pe la 8KE prima de la stat, deci mai creste pretul, la baterie mai sint si pierderi la incarcare asa ca o ajunge pe la 30KWh deci cam 18 lei...

Deci mai e loc si pentru dumneata!

:d

 

P.S. cind o cumperi sa ne faci un review, pls...

Editat de Ion_Bumbu
Link spre comentariu

La 30kwh 18 lei iese echivalent intre 1.8 si 3.6 la suta. Nu e deloc rau!

De ai garaj cu curent e mana cereasca.

Si cand ti e frica ca te lasa bateria: olx...

Cu 200km autonomie te dai toata ziua in oras, iti ajunge.

Ca nu isi da nimeni filme cu drumuri lungi cu asa ceva. Nu are rost sa rasdiscutam asta.

Editat de Sharky
Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări