Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Tic tac tic tac


Postări Recomandate

 Sa fi trecut pe mina mea citeva ceasuri de la ei si dupa citiva ani le-am donat ca ma plictisisem de model. Nici unul nu s-a stricat si dupa o luna de zile nu devia cu mai mult de un sfert de minut. Apreciez ceasurile bune de renume dar eu nu as avea cum sa dau citeva sute de euro sau mii pe unul. Din fericire exista si brandul acesta pentru oameni obisnuiti ca mine.

Link spre comentariu

Cele mai performanțe ceasuri chinezești sunt realizate de chinezi :) .

Desugur , chinezii fac mecanisme de ceasuri de foarte mult timp , au o marcă proprie foarte celebra  la nivel planetar , Sea Gull .

Evident , ma refer doar   la mecanismele automatice , nu la cele tip quarț .

Sea Gull sunt calibre foarte bune , probabil la egalitate cu cele japoneze ( celebra tripletă Seiko , Orient , Miyota etc  ) sau cu cele elvețiene  ( ETA , Ronda , ISA etc ) .

A , faptul că marketingul " unora " nu poate accepta acest adevăr , e altă treabă .

Unii ( pe net )  susțin că grupul elvețian Swatch cumpără componente la greu de la Sea Gull ...

 

 

 

 

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

Eu am un ceas similar, tot de la Casio, cumparat cam acum 6 ani. L-am tavalit cit am putut, in apa sarata, in apa cu sulf, in apa radioactiva, la taiat lemene, l-am scapat pe jos. Singurele daune sunt "geamul" zgiriat si "putrezirea" curelei care era din material textil.

Editat de icar
Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...
La 10.04.2018 la 11:23, BibanuBibi a spus:

Niste excroci patentati .

Preturile de la acel "  mol " sunt ultramegasuperterraevaluate ca fiind din aur extraterestru , din ala de 50 carate fata de cele normale  :

https://meranom.com/en/amphibian-classic/420/vostok-watch-amphibian-classic-420307.html

Editat de Victor
Adaugire
Link spre comentariu

Diferenta dintre cele doua ceasuri este aceea ca cel mai scump este fabricat in Vilnius, iar al doilea in China.
Vostok colaboreaza cu SII Japan si MB-microtec, ceasurile produse de ei sunt foarte bune, iar preturile sunt pe masura.
In Germania ceasurile Vostok au preturi aproximativ egale cu cele vandute in Romania.

 

Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări