Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Tic tac tic tac

Evaluează acest subiect


Postări Recomandate

Prin anii "65 se vindeau prin magazine ceasuri RDG-iste UMF niste ceasuri pentru saraci dar nostime (125 lei).Am purtat un electronic cu leduri -1970-(1200 lei), afisa numai la dorinta  , consum mare din baterie. SLAVA cu doua casete arcuri, foarte bun .De foarte mult timp nu-mi mai place sa am ceas la mina.Vad timpul si de la soare cind sint pe cimp.

Editat de NOSTALGIC
Link spre comentariu
1 oră în urmă, Marele Savant a spus:

O foto facuta astazi prin geamul unei vitrine! cu bunavointa se vad si citeva preturi!

 

https://imgur.com/a/sdEyS

 

Nici un diver serios ...

Viata nu le ofera pe toate din prima .

 

Pentru cei ce nu au priceput inca , ceasul de la incheitura mainii stangi trebuie sa fie de tip diver sau nu trebuie sa existe , pur si simplu .

 

Editat de Victor
Corectie
Link spre comentariu

da, am citit in viteza si viind mai obisnuit cu ''driver'' am trecut prea rapid peste cuvint.

oricum este de bine, daca este cu scufundari, am unul pentru adincimi de max. 50 de metri si altul pentru 1oo, deci ma incadrez.

Totusi de ce e obligatoriu, cind sint persoane care nu stiu sa inoate, dar sa calatoreasca la sute/mii de km pentru scufundari??

Link spre comentariu

 

Ceasurile tip " diver " au fost la inceputuri ceasuri pentru scafandri profesionisti .

In prezent sunt doar un fel de standard mai robust , oarecum rezistent la apa salina si oarecum rezistente la socuri mecanice nedorite , dar nu sunt cu adevarat " diver " , cel putin cele sub 1000 Euro . 

Pot fi ceasuri foarte bune pentru aplicatii outdoor  , dar nu neaparat ceasuri pentru scafandri profesionisti .

De altfel nu toti suntem scafandri profesionisti ...

Editat de validae
Link spre comentariu

 

Scafandru nu e pentru mine, cu toate ca moda actuala impune numai ceasuri mari si nici nu as da mai mult de 300-400$ pe un ceas. Astea sunt facute sa le porti si de picat pe ciment pica la fel si alea f. scumpe si alea mai ieftine. Mai nou geamul de pe spate e mai fragil decat cel de pe fata.

Mie imi plac la nebunie ceasurile care nu sunt rotunde si care au bratara metalica si constat ca sunt din ce in ce mai rare (ma refer la cele in preturi rezonabile).

Pe la mine sunt foarte rezonabile la pret si la moda cele marca fossil, dar nu prea pe gustul meu. Port un ME3099, care ar avea mecanism japonez, cu bratara de la FS5346, care are un design decent, dar cam mare, nu gasesc o curea sa-mi placa pentru FS5332, care imi place cel mai mult  si mai am tot de la fossil  un  JR1436 (pomenit anterior), pe care nu stiu de ce l-am luat, ca e cam urat (cred ca vroiam un diver la care sa se invarta si cadranul si mare sa se vada de pe malul apei). Ultimele 3 sunt cu baterie, doua din ele sunt cu curele maro care nu-mi plac. Chestia nasoala la fossil e ca nu-ti vand bratari metalice de la ceasurile lor, cel putin in zona mea. Mai am un seiko tot cu baterie, dar marca asta a ajuns foarte copiata asa ca sunt mari sanse sa cumperi seiko facut in corea din magazine asa-zis oficiale. Mi-ar place un seiko din seria recraft, snkp27, care nu se vinde cu bratara metalica, cu toate ca snkp23 care e albastru se vinde cu bratara si cred ca o sa-l iau cu toate ca review-urile nu sunt chiar incurajatoare.

 

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
17 hours ago, Marele Savant said:

Multam de info, nu stiu de ce imi ramasese in cap ca este cu condensator! Am sa comand o baterie MT621, ma gindeam sa nu fie alt defect, desi intr-adevar, expus la soare functiona! este 20 de lire inclusiv transportul si de restul o schimb singur!

 

Citizen Ecodrive Capacitor Panasonic MT621 f/ E031 E068 E100 E101 E110 E111 E168

 

Condensator, acumulator, nu conteaza. Unele ceasuri au celula solara, altele au un mic dinam.

Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări