Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Calculul amplificatoarelor cu tuburi


Postări Recomandate

Practic pun o rezistenta de 1 ohm sau 10 ohm in catod , asa se masoara curentul prin tuburi , ti se pare cunoscut , nu ?

Da, mi se pare cunoscut numai ca in schema asta nu sunt rezistente in catod.Daca vrei poti sa pui rezistente in catod, nu te opreste nimeni.
Link spre comentariu

Schema ruseasca cu ce difuzoare functioneaza (ca impedanta)? Pentru impedante mici 2-8 ohm rezulta multe tuburi pe ramura daca se vrea si eliminarea autotrafului! Din cate am vazut se foloseste si varianta schitata de mine... (nu am un program de desenare, poate imi propuneti unul... free...).

Link spre comentariu

Este identic acelasi lucru cu ce sa discutat anterior,numai reprezentarea in plan este diferita, si se supune aceleasi teorii, ca sa putem specifica impedanta trafului sau impedanta difuzoarelor(sarcini) specificati va rog tipul de lampi folosite(propuse, daca este cazul si numarul lor) si regimul de alimentare.Eu personal folosesc Paint de sub windows pt ca in timp mi_am creat o gramada de simboluri acum utilizez mai mult comanda cat sau copy plus Paste.In felul acesta shemele schitele se pot citi pe orice PC indiferent de programele instalate.Desigur pot fi utilizate orice programe free sau de alta natura.Si cablajele le realizez tot in Paint pt ca lasa la latitudinea mea trseele si conexiunile de masa.

Link spre comentariu

Am facut precizarea in desen, pentru a vedea diferenta de conectare a difuzoarelor de impedanta mica (2-8 ohm) fata de cele de impedanta mare (600-800 ohm)...Deasemenea am vrut sa punctez, sper corect, amplasarea infasurarii de impedanta mica... Ramane intrebarea: ce impedanta se conecteaza la amplificatorul din revista Radio (probabil scrie pe pagina urmatoare...).Referitor la desen este EXTRAORDINAR... nici nu stiu cum se poate face asa ceva, la nivelul asta cu Paint!!!

Link spre comentariu

Parca ceva de genu 4 si 16 ohmi nu detin revista dar poate o sa aflu exact,referitor la infasurarea de impedanta joasa _reprezentare corecta.In PAINT sint lucrate de mina ca pe vremuri la planseta pt. simplul fapt ca nu suport traseele de masa configurate de terte programe (Toate cablajele reprezentate au scara 1:1 dupa printare,formatul postat este gif pt ca depasea cei 500k)cam asa:

Link spre comentariu

Propun sa calculati, de exemplu, un amplificator PP, cu 2xEL84 pe ramura,in final, plecand de la o schema concreta. Ducand calculul de la un cap la altul (incluzand defazorul dar si traful de iesire) ar fi o realizare unica pe acest forum. Dincolo de un exemplu de concretete ar fi si un castig educativ deloc de neglijat...Si poate cineva s-ar apuca sa-l si faca!

Uite eu am venit cu o schita simpla clasica si la indemina orcui fara materiale pretentioase usor de realizat si cu performante mai mult decit satisfacatoare.Rog forumistii sa isi aduca contributia asupra valorilor in schita astfel incit ea sa devina functionala(daca se poate justificat,ma rog si altfel,nu_i bai),o sa caut sa nu intervin sau sa creez dispute.(Cer scuze pt postul succesiv).
Link spre comentariu

Este o balansare usoara cca 10% a tensiunilor de negativare G1 ca si indiciu semireglabilul de acolo are cca 100 ohmi/0,5w rezistentele care il bordeaza ceva mai mici, ansamblul respectiv reprezinta cota parte din rezistenta comuna de catod a lampilor finale.

Link spre comentariu

Da fara condensator de decuplare,pentru simplul fapt ca atunci cind rezistenta de catod este comuna in clasa A cei doi curenti prin catod sint in antifaza mentinind tensiunea constanta in regim dinamic(cind curentul de catod printrun tub creste la celalalt tub scade ,fiind vorba de contratimp ,tensiunea la bornele grupului raminind constanta).Da referitor la borne, ar fi mai sanatos daca nu se dispune de un comutator serios.Referitor la desene am facut proiectare si puneri in functiune de mi saacrit.

Link spre comentariu

Da coane e adevarat ce spui,dar in situatia data nu prea e necesar serios vorbesc!(si nu aduce nici un avantaj,fii un pic atent la ce am spus mai sus referitor la cureti prin catozi lampilor finale).Va astept cu ceva valori pe la defazor,incepeti cu tensiunile pe electrozi lampi va fi mai usor,puteti sa spuneti orice prostie sau lucru adevatat le discutam le analizam toti care vor, poate se lamuresc niste lucruri si poate intradevar o va transpune cineva in practica,tin sa precizez ca eu nu sint BABAU! si cei care stapinesc cite ceva si au curaj(tupeu,nerv,etc)pot sa ii dea drumul. nu conteaza ce vor spune uni si alti(intemeiat sau mai putin intemeiat), treaba e salamurim niste lucruri legate de tub,poate nu toata lumea le_a inteles pe deplin(poate pentru uni va fi de folos).Astept cu interes un START deocamdata treaba e timida.Deschidem in feul asta o "scoala" in format electronic pentru pasionati in tuburi,"unde elevi pot deveni profesori(pe bune!) si profesori pot deveni elevi(tot pe bune!)" lucrurile devin clare, ce ar putea fi mai frumos.Il invit pe "misa" pe "Depanatorul" pe "blue" pe "sebi_c","bogdan 69","felixx","gabriele","feri_visky" si pe toti de altfel in orice ordine, consider ca fiecare va avea ceva de spus argumentat, neargumentat,...

Link spre comentariu

Defazorul repete valoarea tensiunii de excitatie a finalelor ,da ? preamplificatorul trebuie sa ofere nivelul minim de intrare multiplicat cu factorul de amplif. a tuburilor,rezistenta de catod al primului tub este suma a doua rezist.(dat de procentul de reactie negativa) livreaza tensiunea de negativare , care la randu-i determina Ia pt. Ua din sursa, sa continu-i?

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări