Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Black Hawk


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 169
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Stimati tovarasi si pretini!

Pâna sa ne lamurim noi din internet cum e cu zborul avioanelor, elicopterelor, libelulelor si a gândacilor, haideti sa vedem ce se mai întâmpla în lumea profesionistilor în domeniu: https://www.theregister.com/2021/07/19/ba_787_landing_gear_pin_aaib_report/

Ce-nseamna sa nimeresti în alta gaura...

Editat de franzm
Link spre comentariu
Acum 17 ore, Marele Savant a spus:

 Cica vpor fi foarte mirati americanii cind vor afla ca doi stilpi electrici romanesti costa cit trei elicoptere de-ale lor!

 

N-are cum, deoarece aia s-ar sesiza repede, si d'aia banii de shpaga si comision care vor tripla pretul final al stalpilor vor fi pe o factura separata mascati sub forma achizitiei locale a becurilor pentru lampile de iluminat ale stalpilor chiar daca acestia vin deja de la fabricant cu becuri, achizitie facuta prin firma de casa a partidului majoritar care are oamenii sai printre consilieri, ca nu i-a sprijinit si i-a pus acolo doar ca sa dea cu pixu' aiurea pe hartii ci trebuie sa dea cu pixu' in mod inteligent si cu eficienta maxima...

Link spre comentariu
La 20.07.2021 la 6:48, Marele Savant a spus:

adica vid??? chiar exista goluri de aer?

Mai intai e vorba de "finete" asa se traduce acel "glide ratio". Asta ne arata cat de mult planeaza o masinarie, de fapt este proiectia pe orizontala, de la o inaltime H. "Goluri de aer" este o exprimare curenta dar e vorba despre variatii de presiuni si depresiuni (manifestari, "figuri" ale naturii din diferite motive.

Link spre comentariu
La 19.07.2021 la 7:21, icar a spus:

Cit? 100 m? 500 m? Si o parapanta planeaza mai mult! Vorbim de zeci sau sute de km, nu câteva sute de metri, veniti la vale.

Ti s-a explicat mai sus, spunea cineva de finetea de 1:50 adica la 1 metru inaltime planeaza 50. Deci, daca cunosti inaltimea parapantei si finetea ei poti calcula cat a planat.

Acum 23 ore, grosu99 a spus:

Am avut noroc ca Godziloiu n-a picat ca un bolovan ! La 15 m nu poate fi vorba de autorotatie ,planare nici atat ! A mai mers motorul pina la locul prabusirii  !

Dupa unghiul planului rotorului principal cred ca a fost autorotatie. Uita-te de la ce inaltime pica si cu ce viteza, atunci si-a facut "rezerva" pentru aotogiratie.

Editat de gica70
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Cine scrie articolele astea? Cred ca sunt scrise de AI :rade:

 

Aeronava de pasageri va avea o greutate de 14,65 tone și va fi propulsată de doar un motor general electric tip F414. El va fi cu adevărat un nou avion de top din industria aviatică, putând străbate distanța dintre New York și Londra, în doar maximum 3 ore și 40 de minute.

Link spre comentariu



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări