Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ce cărţi mai citim şi merită citite


Postări Recomandate

Marynka s-a nascut in secret In zona Cernobil in iunie 1999, parintii au tinut secret nasterea , si faptul ca se afla acolo.Doar la 7 ani a plecat la scoala ,dar in vacante s-a intors la parinti.Este normala ,sanatoasa ,acum are 21 ani, cu toate ca a baut lapte de vaca  pascuta in zona radioactiva ,mancat peste din apa infestata ,etc .Locuinta era la cateva zeci de Km de locul reactorului.

0_PAY-Mariyka-13-east2west-news.jpg

0_PAY-Mariyka-7-east2west-news.jpg

Actual : ( ultimul loc de munca a fost la un bar in Kiev...)

mareyka-1.jpg

 

 

Link spre comentariu

Dacă mai și naște copii sănătoși, fără mutații, înseamnă că toată povestea cu iradierea nociva organismului e o făcătură. 

Acum 2 ore, Усилитель a spus:

Marynka s-a nascut in secret In zona Cernobil in iunie 1999..Este normala ,sanatoasa ,acum are 21 ani, cu toate ca a baut lapte de vaca  pascuta in zona radioactiva 

 

 

Link spre comentariu

Screenshot-2022-03-31-at-07-31-10.png

 

13.jpg

August 1989: Demonstrators in Kiev demand that the government makes public the secret Chernobyl documents. One banner reads: “We demand a Nuremberg trial for Chernobyl.” Many of the regions affected are represented by their national flags, such as the green flag of Belarus, the blue and yellow flag of the Ukraine and Russian tricolor Photograph: Igor Kostin/Corbis

 

Screenshot-2022-03-31-at-07-33-46.png

 

gettyimages-51420779.jpg

Oxana Gaibon (right), 17, and Alla Kozimierka, 15, both victims of the disaster, receive infrared radiation treatment in Cuba in December 1986. 

 

NationalGeographic_999805_4x3.jpg

 

2.jpeg

This unlocated picture shows a disabled child playing on Aug. 4, 1992. Some 150,000 people, including 60,000 children, were affected by radioactive dust from the Chernobyl power plant accident, according to a report presented to the European Parliament in 1992. 

 

3.jpeg

 

Link spre comentariu

Daca tot suntem la capitolul " ce carti merita citite" la care s-a adaugat un paragraf despre dezastrul de la Cernobil, vin si eu cu niste recomandari:

1) Svetlana Alexievici - Rugaciune pentru cenobil (este o carte interesanta care cuprinde marturii ale oamenilor a caror viata a fost afectata/distrusa de aceasta tragedie si se pot  trage multe concluzii referitoare la amploarea reala a dezastrului) 

2) Adam Higghinbotham - Cernobil in miez de noapte ( o care care analizeaza cauzele care au dus la aparitia tragediei, ofera detalii despre inceputurile programului nuclear al URSS, analizeaza modul in care a fost manageriata aceasta tragedie precum ai consecintele acesteia) 

Ambele carti sunt non-fictiune si merg foarte bine citite dupa vizualizarea serialului de pe HBO (serialul cu rol de introducere in atmosfera catastrofei). 

 

Inceea ce priveste situatia actuala, celor care sunt interesati le mai recomand:

3) Francois Thom - Putin si Putinismul (o carte  foarte interesanta care descrie trasaturile societatii sovietice, precum si ale regimului instaurat de Putin) 

4) Mark Galeotti - Hai sa vorbim despre Putin (in curs de citire, un portret al lui Vladimir Putin, usor de citit care completeaza recomandarea anterioara) 

 

Si cateva recomandari referitoare la situatia din ultimii doi ani:

 

5)Ludmila Ulitkaia - A fost doar ciuma ( o carte in care eate descris modul in care politia politica a URSS a ajutat, prin mijloacele apecifice de urmarire si opresiune a populatiei, la stoparea raspandirii unei epidemii de ciuma in Moscova, prin anii 1930)

 

Pentru cei care citesc in engleza, recomand:

 

6) Richard Preston - The hot zone

7) Richard Preston - Crisis in the red zone

 

Sunt doua carti care descriu descoperirea, evolutia si controlul unor epidemii cauzatee de virusul Ebola. Prima este extrem de captivanta si se citeste foarte usor; te tine cu sufletul la gura. A doua este cu actiune ceva mai lenta, dar se pot identifica, in ea, notiuni care au fost in prim an si pe perioada pandemiei actuale. 

 

7) Frank Ryan - Virusphere ( in curs de lectura - o carte pe intelesul tuturor despre fascinanta lume a virusurilor) 

 

Si, nu in cele din urma

 

8) Carl Sagan - Lumea si demonii ei ( o carte despre stiinta si despre teoriile conspiratiei) 

 

... Si cam atat momentat, desi mai sunt si altele din raftul meu de carti citite. 

 

 

Link spre comentariu

Nu stiu daca merita citite si nici nu zic asta

 

 

Gandire rapida, gandire lenta...Daniel Kahneman

 

Cum functioneaza mintea... Steven Pinker

si

Omul in cautarea sensului vietii...Viktor FranKl

 

Nu conteaza ordinea, parerea mea.

Io le-am trecut aleatoriu(toate tri dor ...ca si in aia cu „te doare mintea, nu altceva” :-)

Link spre comentariu
  • 6 luni mai târziu...
  • 4 luni mai târziu...

 merck.Îmi ieşişi la intersecţie...Ştii unde-i Cernobîlu şi cine butona la centrala nucleară?Deci cine e responsabil de dezastru,ruşii sau bravii arieni din UA?

 Numai că aici şi-au tăiat singuri creanga de sub picioare...Nu m-aş mira ca astăzi să susţină că ai de la Moscova au provocat totul şi nu ei!

Editat de BRANCA
Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări