Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Discutii "Scheme alimentatoare"


Postări Recomandate

Probabil te referi la partea de Amper-metru, pentru ca un voltmetru merge pus la iesirea oricarei scheme posibile de sursa. Depinde de cum face citirea si interpretarea ampermetrul respectiv, in principiu schema mea ofera o tensiune proportionala cu, si anume, curentul de sarcina, in gama 0-5V, calibrarea putandu-se face cu ajutorul acelui semireglabil de 10k.

Link spre comentariu

:ewryt45w Gand la gand cu bucurie.

 

Speram sa imi dai acest raspuns.

 

Voltmetrul cu C520 are maximum 5V pe intrare, deci pot folosi sctiunea pentru PIC din schema ta si pentru voltmetrul cu C520.

 

Si ca sa pun cireasa pe tort sau bomboana pe coliva :85 , nu poti pune in schema ta si un led care sa indice intrarea in limitarea de curent?, asta mi-as dori si mi-ar place foarte mult.

 

Mii de multumiri Marian.

Link spre comentariu

Stai putin ca vad ca tot insisti pe ideea de "Voltmetru" si trebuie sa te intreb, ce este dispozitivul mai exact? Adica sigur este un dispozitiv de masurat tensiune? sau este pentru curent? Daca este pentru tensiune atunci n-ai ce sa cauti cu el la iesirea regulatorului meu pentru pic, acolo se indica curentul de sarcina, nu tensiunea de pe iesire. In cazul asta conectezi voltmetrul tot pe iesire dar prin intermediul unui divizor rezistiv calculat astfel incat la 30V iesirea maxima, sa ai pe voltmetru 5V, eventual te ajuti de un semireglabil multitura pentru a putea ajusta cu precizie.

 

Cat despre LED care sa indice intrarea limitarii, ai putea inseria un LED cu o rezistenta intre iesirea AO si masa acestuia, adica intre pinii 1 si 4, cu rezistenta calculata in functie de tensiunea de alimentare maxim estimata a fi prezenta la intrarea regulatorului.

Link spre comentariu

Corect.

 

Este vorba despre un voltmetru digital pe care vreau sa il folosesc ca ampermetru.

 

Am inteles ca iesirea din AO LM 358 este un raport direct proportional intre curentul masurat tensiunea de iesire AO, adica pentru 3A masurati iesirea este egala cu 3V (reglabila din acel semireglabil de 10K, am inteles bine?

 

Asa ca nu vad de ce nu as putea lega iesirea pentru PIC la intrarea unui voltmetru digital (cu C520). Adica 3V=3A.

Editat de Eugen Chirila
Link spre comentariu

Corect.

 

Un divizor de tensiune pentru cap de scala 10V si il poti folosi ca ampermetru in schema lui Marian.

 

Cam asa arata voltmetrul si ampermetrul cu C520 in varianta sandwich.

post-238516-0-22452000-1425048822_thumb.jpgpost-238516-0-11570800-1425048830_thumb.jpgpost-238516-0-93838500-1425048836_thumb.jpg

 

Prima varianta a fost monobloc voltmetru ampermetru cu afisoare WQE, dar fiindca nu aveam loc in cutie a trebuit sa le refac in varianta independenta.

 

Cam asa aratau in varianta monobloc sandwich.

post-238516-0-39453900-1425048848_thumb.jpgpost-238516-0-39457000-1425048857_thumb.jpg

 

Pentru doritori, ofer gratuit lay-rile si schema dupa care am lucrat.

Editat de Eugen Chirila
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

...

Cam asa arata voltmetrul si ampermetrul cu C520 in varianta sandwich.

...

 

Arata frumos RexOly felicitari.   :aplauze

 

Am realizat si eu cablajele pentru un Voltmetru si Ampermetru cu C520, tot "sandwitch" dar am folosit rezistente SMD pentru compactarea montajului.

 

Asa mi-au iesit cablajele, dimensiuni 66/27 mm, silkscreenul nu este prea reusit, m-am grabit si nu am stat ca sa-l sterg si sa "calc" alt silkscreen.

 

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări