Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cand " conspiratiile " devin realitate....


RST

Postări Recomandate

 RST.Zombielandul american e cunoscut pentru zicala:"unde e multă minte e şi multă prostie"!Problema se pune aşa,cât e procentul de proşti raportat la total populaţie...

 Oricum cealaltă prăpastie,aia dintre vârfurile tehnico-ştiinţifice şi restul populaţiei,e uriaşă şi se adânceşte an de an...

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 729
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

23 minutes ago, BRANCA said:

 Oricum cealaltă prăpastie,aia dintre vârfurile tehnico-ştiinţifice şi restul populaţiei,e uriaşă şi se adânceşte an de an...

Serios? Cand populatia era eminamente rurala, cu un grad foarte ridicat de analfabetism si cand varfurile se scoleau doar in vest, era mai putin adanca prapastia???

Cati vorbitori de franceza, germana si engleza erau in trecut si cati sunt astazi? Astazi, fara cunoasterea temeinica a limbii engleze nu ai cum sa ajungi varf! 

Link spre comentariu
Acum 47 minute, BRANCA a spus:

Oricum cealaltă prăpastie,aia dintre vârfurile tehnico-ştiinţifice şi restul populaţiei,e uriaşă şi se adânceşte an de an...

Unii încă își sapă casa în coasta dealului dar beau cola și se uită la televizorul conectat la satelit. Flecareala la mobil nu se pune. 

 

Vrei să fie jumate din ei cercetători științifici? 

Link spre comentariu
Acum 5 ore, RST a spus:

dar fratelui i s-au propus 3000 lei sa fie bagat la " Covid ". 

unde se fac inscrieri???  astazi de dimineasta a murit soacra unui prieten si 3000 de lei sigur i-ar fi de folos. sau chiar si 2000! sint sigur ca pentru 2-3000 o declara moarta de ce vrea muschii platitorului!

 

oricum, cu chestia asta ne-am lamurit de cit te duce bibilica!

Editat de Marele Savant
Link spre comentariu

Cred că au timp să se gândească la așa ceva toți aia de participă la protestele anti restricții, aia de au intrat la capitoliu, aia cu black lives matter, aia de dorm sub cerul liber sau la cort pe străzile din L.A, aia de au rămas fără locuri de muncă sau locuințe de la început pandemie ...

 

Vreau să spun că și în America (nu doar la noi pe forum) sunt foarte mulți care chiar nu au nimic mai bun de făcut decât să se ducă la baza militara din zona 51, din diverse motive nu au o ocupație utilă și le zburdă mintea doar la tâmpenii.

Link spre comentariu
Acum 4 ore, BRANCA a spus:

aia dintre vârfurile tehnico-ştiinţifice şi restul populaţiei,e uriaşă şi se adânceşte an de an...

Asa si trebuie sa fie!! Mult mai usor dirigaluiesti unul "sarac cu duhul", decit unul care spune "stai bre, ca nu-i chiar asa!"

 

Acum 3 ore, merck a spus:

Cand populatia era eminamente rurala,

Nu cred ca sa trebuie privite lucrurile, la nivel de cunoastere a unei limbi straine. Cum ziceam cu alta ocazie, azi, nici la buda nu te mai poti duce, daca nu ai cont si parola! Taranul stia sa foloseasca uneltele, stia cind sa semene, stia cind sa culeaga. Boierul habar nu avea, el doar stingea in hamber. Era needucat? Care era mai "destept", taranul, care stia cind vine poaia sau boierul, care stia franceza, dar se uda, ciuciultete, la un picnic prost ales? Azi in schimb, tehnologia super sofisticata a patruns in casele multora: masina de spalat inteligenta, laptop, tot felul de dispozitive care mai de care mai microprocesat, la care, eu de exemplu nu ma pricep! Prapastia tehnologica e una, prapastia educationala e alta. Si nu prapastia tehnologica face ca masele sa fie usor manipulate, ci prapastia educationala. Si, in ultima vreme se face tot mai mult tam-tam pe specializarea unidirectionala: da mai, stie omul informatica, programare, la ce-i mai trebuie gramatica? Recent, Florin Calinescu a taxat un tip inteligent pentru ca a facut o greseala gramaticala de neiertat!

Citat

fratelui i s-au propus 3000 lei sa fie bagat la " Covid

Doamne, multa minte le mai trebuie unora!!! De cind, medicul se consulta cu apartinatorul, pentru stabilirea cauzei decesului? Apoi, medicul, de unde are bani de dat, din solda lui? Nu cumva, pina mai ieri, medicii luau bani????!!!! Ups, stai asa, parca se zvonea ca avem mai multi morti de covid,  decit sa declara!!!!! Hai, ca-mi plezneste mintea!! Si cui naiba foloseste sa avem multi bolnavi de covid? Se da vreun premiu la sfirsit??? Ca aia cu "ne da Europa cu atit mai multi bani, cu cit avem mai multi morti de covid", e o gogomanie atit de mare, incit si o gaina s-ar rusina!

 

Acum 2 ore, Stefan a spus:

Știrea e din 2019, nu prea actuală, deci aveau timp să se organizeze.

Da, dar maestrul combinatiilor (de tarie),  a dat abia acum de ea, a suflat-o de praf, a dat-o cu Lunar (ramas de la....) ca sa straluceasca, si ne-a vindut-o de stire calda, ca o jimbla abia scoasa din cuptor.

 

 

Link spre comentariu

@merck trist dar asta e lumea reală. Era oarecum de așteptat să se întâmple și așa ceva ținând cont că densitatea populației în India e de doua ori și ceva față de a Chinei însă la capitolul igienă, măsuri anti pandemie, disciplină și educație sunt ... departe.

Am rămas oarecum surprins să vad o estimare că în anii următori e posibil să depășească populația Chinei, oare ce fac atâția ținând cont că ei încă se.spala la balta deși capul îi duce.

Link spre comentariu

Nasa mea de cununie, respectiv Cardas Mihaela preda intr-o scoala din aia fara staif de la tara unde in general elevii sunt etichetati din start si totusi fara bata  a reusit cu unul din elevi performante ce i-a facut invidiosi pe multi dintre dinozaurii de la scoli cu renume. Dovada ca educatie se poate si fara bata:

Medalie de Aur obținută de o elevă din Darabani - Monitorul de Botoșani (monitorulbt.ro)

 

Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări