Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cine este vinovatul?

Evaluează acest subiect


Postări Recomandate

Acum 26 minute, merck a spus:

 

@validae asta este E85 (care nu are doua benzi pe sens):

 

Deci in corzi ar incapea 2 tiruri pe margine si pe mijloc doua autoturisme, 

Fix ala e, și majoritatea camioanelor merg asa cum se vede, cu o roata peste linia de demarcație. Nu se încumetă sa folosească la maxim banda de la margine, pt ca asa cum am spus, nu e prea sigura și îți poate oferi surprize, dar ar încape fix un camion. Chiar dacă încapi cu mașina mica pe lângă, dacă ai benzile ocupate pe contrasens, e bine sa nu te aventurezi. Niciodată nu știi ce gânduri are cel de pe banda de la ax, sau când ii poate pocni o guma și îți baga motorul peste picioare. Eu am prins E85 și înainte de modernizare. Era jale pana reușeai sa depășești ceva pe o singura banda de mers. Chiar și cu bucățică aia de acostament ce îl iau toți drept banda, se simte mult mai lejer traficul. Doar ca acum din ce în ce mai putini șoferi au cei 7 ani de acasă, și asta se simte mai abitir decât lipsa unei benzi de mers. 

Link spre comentariu
Acum 6 minute, doru3160 a spus:

Eu am prins E85 și înainte de modernizare. Era jale pana reușeai sa depășești ceva pe o singura banda de mers.

Erau si multi plopi plantati pe marginea drumului. La o iesire in decor luai plopul in brate.

Link spre comentariu

Sa adaug info:

 

1. Daca drumul are 2 benzi pe sens, linia galbena e simpla sau dubla (zone de pericol crescut: poduri, tunel, etc) si nu o treci niciodata. Acolo unde ti se permite facutul la stanga, se creeaza o banda temporara de facut stanga (de regula pentru ambele sensuri). Acea banda temporara este una singura si folosita de ambele sensuri, deci cu bun simt. 

906739ed-0d9d-497c-8c74-75267cb58223?t=1

 

2. Daca drumul are o singura banda pe sens, linia galbena poate fi simpla sau dubla (aceeasi regula cu periculozitatea), insa cea simpla poate fi intrerupta cat sa permita depasirea sau facutul la stanga. 

Link spre comentariu
Acum 10 ore, Mircea a spus:

D-aia in alte tari alba e linia de delimitare intre benzi, si galbena intre sensuri. Macar stii ca daca e galbena in stanga, esti pe sensul bun :rade:

Edge-Line-Pavement-Markings.jpg?resize=5

In UE e totul alb. 

In UE marcajele galbene sunt marcaje temporare. La fel si indicatoarele.

Culoarea galbena se mai foloseste si cind se schimba regimul de circulatie (prioritate, viteza sens etc.) ca sa bage de seama cei care circula des in zona si nu prea mai sunt atenti la indicatoare si marcaje fiindca "le stiu". Dupa doua-trei saptamini se trece la culoarea alba.

Link spre comentariu
Acum 23 minute, d2134 a spus:

ca sa bage de seama cei care circula des in zona si nu prea mai sunt atenti la indicatoare si marcaje fiindca "le stiu".

La noi e mai simplu...baga semnul, si planteaza organul care da amenzi pt nerespectare. Cateva zile pica in plasa cativa fraieri, dar pe urma merge vestea si afla toti. La noi inca nu s-a inventat preventia, avertismentul. Te lasa sa calci pe bec, sta ca paianjenul la panda, te ciufuleste de bani si organul e multumit.

Link spre comentariu

 Aia de la Medgidia?Zicea un şofer,din ăi tamponaţi,că mergea cu 100-110 km la oră.Pe ceaţă?!!!

 E o boală "universală" în RO,circulatul în curu maşinii din faţă!Indiferent de viteză...Mă mir că nu sunt mai multe accidente din cauza asta.

Link spre comentariu

Doar prin zonele alea se practica.

PRin ardeal tiristii sau soferii de dube. LE mai fac o surpriza ca retrogradez 2 trepte, sa vezi cum se sperie, ca nu se aprind becurile.

 

Imi mai da unu prin statie ca de ce franez sii raspuns, colegu n-am franat, am lasat pedala, lasa si tu distanta daca ai emotii...

 

MA gandesc ca pe urmatoru bizon care imi da flashuri de la 1m de masina mea la 140 la ora, o sa incetinesc la 100 si ma plantez dupa un camion, si in timp ala n-are decat sa incetineasca si el.

Link spre comentariu

https://www.gandul.ro/actualitate/accidente-autostrada-soarelui-victime-copii-cel-putin-40-de-masini-implicate-19661691#brid_cp_Brid_25574752

 

Quote

17 persoane au fost accidentate în urma evenimentelor rutiere din această dimineață, de pe A2. Printre acestea se află și cinci copii, anunță ISU Dobrogea. Peste 40 autoturisme au fost implicate, vineri dimineață, într-o serie de accidente în lanț, pe Autostrada A2, pe sensul dinspre București către Constanța, între km 182 și km 184. Echipe de intervenție ale ISU din patru județe intervin pe Autostrada A2, începând cu km 182 până la km 184. La nivelul judeţului Constanţa au fost activate Planul Roşu de intervenţie, dar şi Planul Alb, care se referă la organizarea activităţii în cadrul spitalului în cazul unei situaţii cu multiple victime.

 

Autostrada și accidentul, vineri, în România. După carambolul de pe A2, un șofer a murit pe A10 după impactul cu un TIR

 

https://www.gandul.ro/actualitate/un-sofer-a-murit-dupa-impactul-cu-un-tir-pe-a10-in-judetul-cluj-19661851#brid_cp_Brid_25574752

 

https://www.gandul.ro/wp-content/uploads/2021/07/WhatsApp-Video-2021-07-16-at-13.49.09.mp4

 

Editat de merck
Link spre comentariu
Acum 2 ore, BRANCA a spus:

 Aia de la Medgidia?Zicea un şofer,din ăi tamponaţi,că mergea cu 100-110 km la oră.Pe ceaţă?!!!

 E o boală "universală" în RO,circulatul în curu maşinii din faţă!Indiferent de viteză...Mă mir că nu sunt mai multe accidente din cauza asta.

 

Circul la distanta recomandata (jumătate din viteza +5m, în metri distanta) și numai flash-uri și claxoane primesc din spate, ca să ce?!? Ca sa se bage între mine și mașina din fata ca doar e spatiu destul. 

Am pățit asta de nenumărate ori. Cum las un pic de spațiu vine unul să-l ocupe.

Dar lasă că nu pun eu mina pe un cazan de rabla ca sa frinez fără resentimente de fiecare data cind, chiar mergind și peste viteza legala, ma trezesc cu flash-uri și claxoane. 

Editat de sesebe
Link spre comentariu

Pot să pun pariu (cu sansă cam 99%) că cei care au produs accidentul de pe A2 au cel putin trei proprietăti :
1. nu sunt vaccinati

2. se uită la TV la Haznaua3 si/sau Fugarul-TV.

3. sparg seminte in casă si cojile le ramân pe părul de pe piept (sub nelipsitul maieu).
 

Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări