Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cine este vinovatul?

Evaluează acest subiect


Postări Recomandate

 Franz.Asta am spus şi eu tot timpul,că e f periculos cu animalele.Poţi frâna brusc şi poţi derapa,cu ieşire în decor.Sau văzut atâtea cazuri.Şi nu neapărat de la "matahale".Ţi se poate întâmpla şi de la un cãine pricăjit...Cel mai bine,la ăştia mici,e să n-ai nicio reacţie în cazul în care apare din scurt!

Link spre comentariu
2 hours ago, franzm said:

La noi nu-s câini, ci mistreti si caprioare. Am vazut o masinuta care, dupa impact, avea doi mistreti în loc de motor, motoru-n portbagaj si doua persoane la reanimare.

Un coleg de munca, ciclist, a împuscat o caprioara cu bicicleta. Dar nu a reusit s-o prinda. Pentru ca ea si-a revenit mai repede din KO decât el.

Ziua sau noaptea s-au intamplat evenimentele?

Autoritatile despagubesc pe cel in belea?

Link spre comentariu
Acum 15 ore, morarul a spus:

Să înțelegem că nu ați dat prioritate în toate cazurile întîlnite?

Care a fost criteriul de selecție?

La cei cărora nu le-ați acordat prioritate de traversare, măcar i-ați claxonat îndelung, pentru a-i avertiza de intențiile d'voastră, vis a vis de intențiile lor?

 

Ați înțeles total greșit, așa că reformulez: de câteva ori (în cariera de șofer)am întâlnit câini vagabonzi care traversau regulamentar pe trecere. Evident că le-am dat prioritate și totodată m-am amuzat. Eu feresc animalele în orice situație, cu atât mai mult când traversează regulamentar.

Acum 16 ore, +_Florin_+ a spus:

 ..... era păcat să nu o fac .....

Aici am făcut aluzie la cei care nu respectă viața animalului, sunt destui care nu-i feresc pentru că nicio lege nu te sancționează dacă lovești un căine chiar și pe zebră.

Link spre comentariu
1 oră în urmă, doru3160 a spus:

Asta ne mai lipsește. :rade:

Normal că ar fi aberantă o astfel de lege :rade:

Dar nici să dai cu mașina peste ei intenționat ori să nu-i ferești atunci când acest lucru e posibil. De ce să iei viața unui animal (ori să-l schilodești) dacă poți evita asta. În plus, te poti alege și cu ceva pagube la mașină.

Stiu un ... (cum să-l numesc?) care îmi e vecin,  aleargă câinii cu mașina pe stradă pe motiv că aceștia se reped să-l muște atunci când vine acasă pe jos! ... :d

 

Link spre comentariu

 Îţi plac,nu-ţi plac câinii trebuie să-i fereşti!În majoritatea cazurilor ating şi deteriorează ceva la maşină,la lovire.

 N-am putut evita o potaie mică,gen şoricar,dar nu l-am lovit mortal.Când ajung acasă văd că nu mai sunt fustele de sub spoiler.Gaură vreo 80-100 de lei la piese originale noi...Mizilic faţă de reparaţia pe care am menţionat-o anterior de 4000 lei!...

Link spre comentariu

În decursul timpului am trosnit și eu câțiva - situații în care chiar n-am avut timp de reacție. Una din ele: câine de talie medie, traversa strada în fața mea la oarece distanță, dacă și-ar fi continuat drumul ar fi avut timp suficient drept urmare n-am călcat frâna, însă ... fără motiv aparent s-a întors brusc reintrând pe banda mea ... n-am avut ce-i face. Pagube minore (spoiler crăpat). 

Si mai "proaste" sunt pisicile, au mereu reacții imprevizibile, de regulă aleg cel mai prost moment pentru a traversa și nimeresc direct sub roți. 

Link spre comentariu
Acum 2 ore, +_Florin_+ a spus:

Normal că ar fi aberantă o astfel de lege :rade:

Dar nici să dai cu mașina peste ei intenționat ori să nu-i ferești atunci când acest lucru e posibil. De ce să iei viața unui animal (ori să-l schilodești) dacă poți evita asta. În plus, te poti alege și cu ceva pagube la mașină.

Stiu un ... (cum să-l numesc?) care îmi e vecin,  aleargă câinii cu mașina pe stradă pe motiv că aceștia se reped să-l muște atunci când vine acasă pe jos! ... :d

 

Intr-un stat civilizat cainii nu au ce cauta pe strada, liberi!

De la granita Romaniei cu Ungaria pana la Atlantic, nu am vazut caini vagabonzi pe strada. Prea multi "iubitori de animale" in tara asta...

Link spre comentariu

 Norad.Ăsta-i bantustanul România,adică statul în care nu se respectă legile.Din câte ştiu cãinii n-au voie pe stradă şi,pentru identificare proprietar,ar trebui să fie toţi microcipaţi.Ba şi vaccinaţi...

 Javrele de primari,la ţară,pentru susţinere la următoarele alegeri,nu i-au nicio măsură de control şi de amendare!!

 Cam cum nu iau măsuri nici când se aruncă gunoaie pe lângă localităţi sau în păduri sau alte locuri.

Link spre comentariu

@norad, sigur că n-au ce căuta pe stradă dar la noi nu e vorba de "iubitori de animale" ci de nepăsare amestecată cu incompetență la nivel local. Nu se iau măsuri.

lar câinii pe care îi aleargă vecinul meu cu mașina nu sunt vagabonzi ci aparțin celorlalți vecini care (tot din nepăsare și nesimțire) lasă porțile deschise. Dacă vine cineva seara pe jos câinii ies din curte și se reped la respectiva persoană. N-au mușcat pe nimeni, dacă te faci că iei o piatră de jos fug de rup pământul ... dar nu e normal să fi nevoit să faci asta, locul câinelui e în curte.

 

Desigur nu e normal nici cum procedează vecinul. Nu animalul e vinovat, ci proprietarul. Acela ar trebui "alergat" puțin (desigur, nu cu mașina!:rade:). 

Însă toată lumea evită conflictele cu vecinii, nimeni nu reclamă pe nimeni că...  nu-i bine să ai dușmani lângă casă. Asta-i mentalitatea generală...

 

Editat de +_Florin_+
Link spre comentariu
Acum 4 ore, +_Florin_+ a spus:

Normal că ar fi aberantă o astfel de lege

Aberanti îs soferii care considera strada ca fiind mosia lor. Gînditi-va ca ar putea fi vorba de un câine utilitar sau politist. De aici si pâna la Saint Bernhardul cu butoiasul de rom la gât nu mai e decât un pas. În tarile cu apa calda, acesti câini sunt protejati prin lege. Exista, de exemplu, persoane handicapate care-si trimit câinii la cumparaturi. Parca-l vad pe CocalarulRomân® cum alearga si calca un asemenea câine cu masina.

Link spre comentariu
Acum 21 minute, franzm a spus:

Aberanti îs soferii care considera strada ca fiind mosia lor. Gînditi-va ca ar putea fi vorba de un câine utilitar sau politist. 

 Ca și cum mulți câini polițiști sau utilitari umbla creanga prin oraș și sunt călcați de șoferi kamikaze, care se arunca disperați sa calce cu mașina potaile nesupravegheate. Mai sunt și oameni cu suflet, mai sunt şi grămadă de maidanezi... poate despre asta e vorba, nu despre Saint Bernhard vagabond. De altfel n-am văzut asa ceva de când ma știu, și e ceva vreme. 

Link spre comentariu
Acum 10 ore, merck a spus:

Ziua sau noaptea s-au intamplat evenimentele?

Autoritatile despagubesc pe cel in belea?

Dimineata devreme. Autoritatile nu despagubesc pe nimeni ci proprietarul animalelor sau a terenului de unde au venit acestea. De regula acesta are contracte cu asociatiile de vânatori din zona si acestia (vânatorii) trebuie sa gospodareasca vânatul care astfel devine proprietatea lor.

Când a avut loc evenimentul (acu vreo 10-12 ani), un coleg de munca, vânator, a fost chemat la fata locului de catre politie pentru a lua la cunostinta de cele întâmplate si a prelua animalele spre valorificare. Mi-a recunoscut masina si m-a oprit ca sa ma întrebe daca nu vreau niste carne de mistret. Ca nu mai era buna de vândut la restaurante. Cel mult la macelarii, pentru carne tocata.

Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări