Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cine este vinovatul?

Evaluează acest subiect


Postări Recomandate

Nu a fost dorinta lui, doar ca fiind unul din soferii aia care nu folosesc oglinzile laterale ci sunt invatati numai sa "iti ia fata" accelerand blana nu prea se descurca intr-un scenariu necunoscut. Si ala cu duba a tras stanga de volan "complicand un pic situatia". Daca in locul dubei ar fi fost o masina cu Lane Assist + Adaptive Cruse Control as zice ca evita accidentul. 

 

Link spre comentariu

Majoritatea accidentelor se întâmplă cu pătrundere pe contrasens. De asta, pt mine cel puțin, regula de aur este sa stai cât mai puțin pe contrasens (indiferent din ce motiv te afli acolo) sau chiar deloc, doar ca asta ar fi idealul. Omul asta, îmi pare rău pt el și ceilalți implicați, parca a cautat-o cu lumânarea. 

Link spre comentariu
20 minutes ago, doru3160 said:

 pt mine cel puțin, regula de aur este sa stai cât mai puțin pe contrasens (indiferent din ce motiv te afli acolo) sau chiar deloc, doar ca asta ar fi idealul.

Altii simt ca nu traiesc daca nu stau cat mai mult pe contrasens desi indicatoarele in portiunea de drum le interzic asta:

Soferi-kamikaze-pe-soselele-patriei-%E2%

 

Soferi-kamikaze-pe-soselele-patriei-%E2%

 

 

28 minutes ago, sesebe said:

Nu cred că-l evita și chiar dacă îl evita se izbea în autoturismul ce venea în spatele dubei. 

Pai daca te uiti la film ai sa vezi ca duba nu merge pe mijlocul benzii, deja are portiuni cand cu rotile de pe stanga este pe contrasens. Cand s-a apropiat berbecul ala a tras stanga de volan intrand si mai mult pe contrasens (ceea ce a dus la un impact frontal 100%  si ma indoiesc ca s-a "cantarit pe pedala de frana" - vorba lui @ratza :57

Soferul dubei nu poate fi acuzat de nimic, insa daca ar fi avut alta inspiratie poate denodamantul nu era asa tragic. 

Editat de merck
Link spre comentariu
Acum 1 oră, merck a spus:

Soferul dubei nu poate fi acuzat de nimic, insa daca ar fi avut alta inspiratie poate denodamantul nu era asa tragic. 

Trebuie sa te pui in pielea lui...mergi linistit pe banda 2 si te trezesti cu taunul in fata ta. Si nu dintr-o depasire, ca sa-l vezi de departe. Iese tintit de pe margine si se infige in tine. Cata inspiratie poti sa ai? E ca reactia portarului la lovitura de la 11m. Daca se nimereste pe traiectorie, de bine, daca nu, tot de bine. Nimeni nu poate avea reflexe de formula 1 ca sa evite 100% cazuri din astea. Stiu, se vor gasi zmei care sa spuna ca daca erau ei acolo, faceau rahatul praf. Nimic nu te pregateste pt o astfel de situatie, si da, e doar chestiune de noroc daca poti evita sau nu. Si daca am fi toti asa norocosi, ar da faliment aia de la loto.

Link spre comentariu

Sincer să fiu nu prea e bine să ,,mergi liniştit,, pe banda 2, aia fiind destinată de obicei depăşirilor.E bine a se folosi banda 1 pentru mers şi 2 pentru depăşiri sau viraj la stânga.Sunt destui care se încăpăţânează să meargă doar pe banda 2 şi dacă vine unul din spate cu viteză mai mare, trebuie să-i dea flashuri cu farurile ca să se dea la o parte.Am văzut de două ori nişte imbecili, un bătrân (cam senil cred) şi o femeie începătoare, care nu s-au dat la o parte nici când au fost semnalizaţi cu farurile, a trebuit să-i depăşim pe banda 1.Când am depăşit maşina bătrânului, l-am şi claxonat ca să-i atrag atenţia, dar omul parcă avea ochelari de cal, nici nu a întors capul.

 

Link spre comentariu

Cit timp merg cu maximul vitezei legale, defapt chiar puțin peste, eu nu ma voi da la o parte la flash-uri  și claxoane. Dacă este o mașină de ambulanta, pompieri sau politie, ii fac loc chiar dacă nu are sirene si/sau girofaruri aprinse. 

Cind voi circula pe autostrada va fi alta treaba dar deocamdată în Moldova nu avem decit drumuri expres cu maxim 1.5 benzi pe sens iar eu nu sint dispus sa merg cu 100+ km/h pe acostament (ca cel din film). 

Link spre comentariu

Eu vorbesc de drumuri cu două benzi pe sens, nu o bandă şi acostament.Cine confundă acostamentul cu o bandă de mers nu prea are ce căuta în trafic..

Cei despre care povesteam nu aveau ce căuta pe banda doi, rulând cu viteză mai redusă şi fiind nevoie să-i depăşim ca pe tramvai, prin dreapta...
 

Link spre comentariu
Acum 20 minute, validae a spus:

Sincer să fiu nu prea e bine să ,,mergi liniştit,, pe banda 2, aia fiind destinată de obicei depăşirilor

E bine sa fii consecvent...E85 are 2 benzi pe sens, sau una?

Si apoi, eu prin linistit nu inteleg sa merg cu 30km/h. Daca am limita la 110 si merg cu 120, iar tu imi dai flashuri, e strict problema ta daca vrei sa-ti rupi gatul mergand cu 180, desi nu am facut pe caposul niciodata si le-am facut loc, fara sa ma stresez din cauza lor. Daca ai frecventa E85 atunci ai sti ca banda aia de-i zice uneori acostament, alteori banda 1 e ca valurile Dunarii, si ai sanse sa gasesti toate alea aruncate de la roti pe acolo.  De asta prefer sa merg linistit, asa cum am explicat ce inseamna pt mine linistit, pe banda de la ax, si care vrea mai mult, nu are decat. Nu pot sta in calea fericirii lor vesnice.

Link spre comentariu
7 hours ago, Ion_Bumbu said:

Cinstit, fiind linie intrerupta chiar nu mai stii ce este, banda de urcgenta sau chiar banda 1...

D-aia in alte tari alba e linia de delimitare intre benzi, si galbena intre sensuri. Macar stii ca daca e galbena in stanga, esti pe sensul bun :rade:

Edge-Line-Pavement-Markings.jpg?resize=5

In UE e totul alb. 

Editat de Mircea
Link spre comentariu
1 hour ago, doru3160 said:

Trebuie sa te pui in pielea lui...mergi linistit pe banda 2 si te trezesti cu taunul in fata ta. Si nu dintr-o depasire, ca sa-l vezi de departe. Iese tintit de pe margine si se infige in tine. Cata inspiratie poti sa ai? E ca reactia portarului la lovitura de la 11m. Daca se nimereste pe traiectorie, de bine, daca nu, tot de bine. Nimeni nu poate avea reflexe de formula 1 ca sa evite 100% cazuri din astea. Stiu, se vor gasi zmei care sa spuna ca daca erau ei acolo, faceau rahatul praf. Nimic nu te pregateste pt o astfel de situatie, si da, e doar chestiune de noroc daca poti evita sau nu. Si daca am fi toti asa norocosi, ar da faliment aia de la loto.

Am zis clar ca nu-i i se poate reprosa nimic soferului dubei, doar ca daca ar fi avut alta inspiratie (exact ca portarul la loviturile de la 11 metri cum ai spus si tu) poate altul era deznodamantul. 

Pentru mine ordinea vinovatilor este:

- berbecul cu golful care a parcat in refugiul de pe contrasens

- berbecul care depasea pe marginea drumului  (si o facea voiniceste, nu anemic)

 

Ca am inceput sa discut despre soferul dubei este pentru ca ceilalti doi erau clar vinovati si prosti cu acte in regula, deci nu mai este nimic de comentat in privinta lor. 

 

@validae asta este E85 (care nu are doua benzi pe sens):

Capture-d-e-cran-2021-07-12-a-22-24-51.p

 

Capture-d-e-cran-2021-07-12-a-22-20-11.p

 

Deci in corzi ar incapea 2 tiruri pe margine si pe mijloc doua autoturisme, dar daca unul e mai slab de inger si nu tine bine volanul .... ori intra in tir ori intra in cel care vine din sens opus. 

 

 

 

Link spre comentariu
Acum 12 minute, Mircea a spus:

D-aia in alte tari alba e linia de delimitare intre benzi, si galbena intre sensuri. Macar stii ca daca e galbena in stanga, esti pe sensul bun :rade:

Edge-Line-Pavement-Markings.jpg?resize=5

In UE e totul alb. 

Da, si daca este o singura galbena continua ai dreptul sa treci cu rotile din partea ei peste, daca este dubla n`ai voie sa o calci.

 

Link spre comentariu
4 minutes ago, Ion_Bumbu said:

Da, si daca este o singura galbena continua ai dreptul sa treci cu rotile din partea ei peste, daca este dubla n`ai voie sa o calci.

In nici un caz nu o treci, altfel poti orice cu riscul amenzii corespunzatoare. 

Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări