Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator SARA 2016 detalii despre constructie


Postări Recomandate

Snubbere pe traf se vor pune, multumesc pentru sugestie. 

 

Nu e bai nici ca 470uF sa creasca in valoare, sunt destule piese prin sertar, deja platite @sesebe.

 

Partea de mica putere se face pe cablaj, restul in aer. E loc berechet de modificari. 

 

As vrea sa vad cum riplul de la intrarea stabilizatorului are influenta importanta la valoarea intrarii in saturaratie a tranzistoarelor interne. Eu cred ca subestimam stabilizatorul. O sa folosesc un LM4562, deci o sa lucreze binisor la 15V, chiar alimentat nestabilizat. Poate ma insel. 

 

Tizule @Mircea Crisan, ca de obicei vorbesti putin, chiar si cand ai ceva de spus. Daca ai de facut o sugestie concreta, fa-o, altfel nu ajuta la nimic sa vopsesc in rosu traful. 

Link spre comentariu

Poti vopsi acel traf si in cacaniu in dungi da' tot vei avea zgomot.

Arunca un ochi la varianta de alimentare a lu' Dorin.

De ce crezi ca a optat pentru doua trafuri de 300W? Crezi ca e zgarcit? Putem chiar sa-l intrebam sa vedem ce spune.

Te focusezi pe prostioare. Spunea cineva pe aici ca mai repede ghicesi numere de la 6 din 49 decat sa poti ghici valorile din snubber.

Snubberele le pitrocesi practic nu tai cu septarul.

Apropos! Sunt oerationale care se duc in +/- 22V la TI prinse in programul de monstre.

Link spre comentariu

Ca lumea e de acord sau nu este cu desavarsire neimportant fata de realitate.  Nu o va schimba in nici un fel.

Daca ai fi citit prin topicurile vechi ai fi gasit si pdf-urile cu explicatii - academice, si masuratori si oscilograme despre snubberele de pe traf (adica dinainte de punte) si chiar discutii si controverse care pana la urma au ajuns la consens.

Link spre comentariu
1 hour ago, kh9005 said:

E greu sa găurești aluminiul.

Presupun ca aici esti sarcastic, altfel nu ma prind...

 

1 hour ago, kh9005 said:

Și mai greu e sa filetezi găurile

Deloc.

Din propria experienta zic.

Singurele mele probleme apar atunci cand am mai multe gauri de filetat si ma apuca graba si mai crapa cate un tarot fix unde nu trebui, atunci ma apuca o criza de nervi ce n-ai vazut :rade:

 

Scuze daca sunt offtopic, se poate sterge.

Link spre comentariu

Este important ca la fiecare trecere cu tarodul 1,2,3 sa se sufle spanul si sa se unga tarodul. Eu pulverizez intr-un dop wd40 si spal tarodul la fiecare trecere. Gaura o suflu cu sprai cu aer comprimat pt a scoate spanul, mai ales daca e gaura infundata. Cheia aia mare care vine in orice trusa nu mi se pare adecvata pentru M3 . Riscul de a se rupe este mai mare pentru ca nu prea simti cuplul la mana. Mai bine se foloseste o mandrina mica . Intre timp am mai lucrat la partea de iluminare. D8050443-832-F-4297-A792-9-EB6-CFFF0517.

24-DCFAFE-1-B06-4-AB5-BC1-D-4-BA3-CC480-

741352-B1-2-CBC-4-BAB-B887-3-BF1-F56525-

7-D089-B11-041-E-48-BB-A332-0445-B406058

Editat de Mihai85
Link spre comentariu

Daca si in aluminiu e greu sa faci un amarat de filet, ce sa mai vorbim de celelalte metale mult mai tari.

Nu te pune nimeni sa dai gaura si sa faci apoi filet in gaura aia direct pe radiatorul cel bun. Poti lua o alta bucata de aluminiu gros, cel putin cat radiatorul, sa ai o rezerva de spirale plus tarozi si te apuci sa exersezi acolo cat vrei pana prinzi miscarea.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări