Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Receptor VLF


Mark S

Postări Recomandate

  Firma la care lucrez are in dotare un echipament care utilizeaza 2 "geofoane" (geophon) unul omnidirectional pentru ultrasunete (40 ... 100 KHZ), si unul 3D (directional)  pentru vibratii de joasa frecventa, ambele sunt construite cu microfoane specializate, ce pot sa iti spun este faptul ca nu sun influentate de campuri EM.

Link spre comentariu
Acum 20 minute, Felix. a spus:

Iar au aparut papagalii astia...

Copii, suferiti de mania persecutiei ? Sunteti dependenti ca cineva sa-si arunce mucii pe voi in fiecare zi ? Gasiti-va o ocupatie si un loc in societate. 

 

Rog un moderator sa elimine gunoaiele astea. Postarile lor de fapt. 

Sau daca se considera ca i-am jignit fara motiv....asta e, eu tot aia fac in realitate, cu sau fara topic. Am vazut ca mai sunt si oameni care se pricep in domeniu, e singurul motiv pentru care am mai continuat. 

 

Acum 20 minute, Felix. a spus:

Iar au aparut papagalii astia...

Copii, suferiti de mania persecutiei ? Sunteti dependenti ca cineva sa-si arunce mucii pe voi in fiecare zi ? Gasiti-va o ocupatie si un loc in societate. 

 

Rog un moderator sa elimine gunoaiele astea. Postarile lor de fapt. 

Sau daca se considera ca i-am jignit fara motiv....asta e, eu tot aia fac in realitate, cu sau fara topic. Am vazut ca mai sunt si oameni care se pricep in domeniu, e singurul motiv pentru care am mai continuat. 

Perfect, pina la urma se vor plictisi de propria lor sporovaiala si vor bantui alte sectiuni din forum, revenind , intrarea in receptorul ELF este simetrica sau asimetrica, izolata galvanic sau nu ?

Link spre comentariu
1 oră în urmă, Felix. a spus:

 Nu mai am nevoie sa dezmembrez telefoane...pot face unul dintr-un rezonator ceramic...galben si frumos, cu 2 cracisori ce pot fi manevrati fara probleme. 

Are masa mica si din cauza asta si sensibilitatea mica. Va trebui "adaptat" oleaca: placuta galbena se lipeste cu un adeziv neelastic pe un tarus sau o placa metalica. Pe fata cealalta se lipeste o greutate, de ex. un disc de plumb. În felul asta îi creste sensibilitatea si scade frecventa de rezonanta. Pentru amplificarea semnalului se foloseste un JFET cu capacitati mici gen 2SK208, BC264, etc., cuplat direct, cu un rezistor de valoare mare de la poarta la masa (>=10M). Merge si BF245 sau 244 (SMD BC545).

Daca aveti cumva microfoane piezo de la tensometrul AMPA 300 produs la AEM, acestea se pot deschide si modifica (JFETul si rezistorul din poarta sunt incluse în capsula). Au avantajul ca sunt încapsulate într-o carcasa de otel, care se poate atasa de tarusul sau placa mentionata mai sus cu ajutorul unui magnet. Sau de armatura de beton a unei constructii din beton armat.

Editat de franzm
Link spre comentariu
La 22.08.2020 la 14:42, Felix. a spus:

Nu inteleg de unde 1mm.

Ecranarea electrica si magnetica la tuburile de osciloscop si la generatoarele RF se face cu tabla din fier de 1,5 mm. La senzori merge si de 1 mm.

La frecvente foarte joase, 3 - 30 Hz in ELF si 30 - 300 Hz in ULF, trebuie captate deplasari ale pamantului, nu sunete prin aer. Senzorul trebuie sa aiba o frecventa de rezonanta mecanica apropiata de cea a semnalelor de interes si sa fie putin amortizat pentru a avea o banda mai larga. Doza piezo de picup (mono) este facuta sa urmareasca deplasarea orizontala a acului pe disc. Elementul piezo este un traductor forta-tensiune, iar un traductor deplasare-forta este realizat de niste elemente elastice dintr-un fel de cauciuc. In locul acului se va pune o mica greutate care sa dea dozei o frecventa de rezonanta mecanica adecvata sau mai mica. Doza piezo stereo are un ac si doua elemente piezo perpendiculare si doua iesiri ce urmaresc deplasarea acului pe doua directii perpendiculare, pe cele doua flancuri ale santului discului. Se poate folosi pentru a urmari deplasarea pamantului pe doua directii perpendiculare.

Link spre comentariu

Doza piezo dădea o tensiune cu atât mai mare cu cât acul presa mai tare pe disc. 

Doza magnetică necesita o forță mai mică de apăsare pe disc, iar tensiunea de ieșire creștea odată cu viteza de rotație a discului.

Cel puțin așa îmi amintesc, de pe vremea când mai foloseam și pick-up pe lângă obișnuitul casetofon.

 

Link spre comentariu
3 hours ago, Felix. said:

... Clar ca semnalul vine din subteran. 

 

.... "Ozeneul" e numai in zona mea, sau e de fapt o hidrocentrala, sonde etc ?

Ramane sa sapi pana dai de el, de "ozeneu". Timp ai, ca esti pensionar. Dorinta ai, e clar. Spor la treaba!

Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări