Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Receptor VLF


Mark S

Postări Recomandate

Dacă înţelegi principiul microfonului cu cărbune, poţi să-ţi dai seama cum ar putea capta două şurubelniţe înfipte-n pământ vibraţii mecanice.Orice contact imperfect se poate comporta ca un microfon, în anumite domenii de frecvenţă.Ca să inventezi sau să descoperi ceva nou, trebuie mai înainte să te documentezi despre descoperirile altora, altfel reinventezi mersul biped....

Editat de validae
Link spre comentariu

Nu trebuie neglijata influenta vantului si a copacilor, ale caror radacini transmit "bubuituri" in pamant la fiecare rafala. In '80 am vizitat un mare observator seismic pe Muntele Rosu, aproape de DN2A  (acolo am vazut noua aparatura primita cadou din Japonia dupa cutremurul din '77). Tot dealul era defrisat cu grija.

Unde seismice pe 50 Hz transmit si si transformatoarele de mare putere (sute de MW) din statiile electrice de 220 kV. Cand treceam pe langa unul simteam vibratia in talpi.

Link spre comentariu
Acum 16 minute, Felix. a spus:

toate razna in exact acelasi mod si pe exact aceleasi frecvente, e nula. 

Toate functioneaza dupa acelasi principiu, deci te astepti sa aiba aceleasi hibe si hachițe.

2. - Semnalele nu sunt de natura a se transmite prin firul retelei.

- nu stiu ca tuful vulcanic sa contina metale in cantitate atit de mare, incit sa devina antena. Tuful contine, fie foarte mult bioxid de siliciu, fie mult carbonat de calciu.

- bubuiturile pot fi semnale seismice sau propagari de zgomote de joasa frecventa, de aiurea. Chestii cu ventre si noduri.

3. - efectul microfon cu carbune, e valabil si de jos in sus.

- daca e asa pe ambele  "antene", cu naturi diferite de "receptie", cauza e in aparatura sau natura cauzei este de genul care sa afecteze senzori atit de diferiti. E ca si cum ai zice ca o cutare "radiatie" ar da semnal intr-o fotocelula si un microfon piezo.

4. -Uiti de diferenta de propagare in aer si solide.

- vintul poate bate in alte parti.

Sondele si mineritul pot genera zgomote ritmice sau aleatorii, ce se propaga la distante mari.

Eu zic ca ce faci e interesant, dar trebuie studiat cu atentie si asiduu. Din citeva experiente, nu poti trage o concluzie. Am nai spus povestea cu pestisorul.

Link spre comentariu
Acum 49 minute, Felix. a spus:

implicit conductor

Asta ar exclude efectul piezo, care s-ar descarca local, cu efecte minore. Apoi, din ce stiu, nisipul sau varul, nu au efect piezo.

 

Acum 50 minute, Felix. a spus:

Efectul microfonului cu carbune e contrazis de antena bobinata

 Inca o data, sunt senzori ca raspund la unde diferite. Incearca sa analizezi prin prisma asta.

In cazul frecventelor joase, aoroape/departe este peiorativ.

Link spre comentariu
31 minutes ago, Vasile said:

pentru ca ai blocare continut, daca nu vezi nici o reclama dece ai mai scris ? 

Nu am blocare continut activat. Cand il aveam vedeam pe fata aia de facea cu ochiul.

 

LE: Postul de mai sus de pe un S4. 

https://imgshare.io/images/2020/08/20/Screenshot_2020-08-20-10-34-09.png

 

 

Postul asta de pe Huawei vede tot felul de reclame. 3 la numar. Prima e la GitLab. 

Editat de Mircea
Link spre comentariu

Trebuie aflata, totusi, natura unui anumit semnal cu senzori exclusivi. Pentru unde electrice, antena electrica in aer. Pentru unde magnetice, cadru ecranat pe pamant. Pentru curenti telurici, electrozi infipti in pamant. Pentru unde elastice, microfon inertial ingropat, ecranat electric si magnetic. Ultimul se poate face dintr-un difuzor cu membrana scoasa, doar bobina si centraj incarcate cu o mica contragreutate. Carcasa vibreaza o data cu solul, iar bobina ramane in urma datorita inertiei. Poate mai exista undeva difuzoare TV cu bobina de 750 ohmi. Eu am aruncat unul cu doi ani in urma (avea membrana sparta, mai bine il faceam microfon inertial). Se poate face ceva bun si dintr-o doza piezo de picup cu o contragreutate in loc de ac.

Unii senzori sunt directivi si s-ar putea stabili directia din care vine semnalul (minimul la receptie). Daca sursa este destul de aproape, i se poate afla si locul prin goniometrare.

Link spre comentariu

La noi la firma s-au aruncat vreo suta de accelerometre; cu domenii de masurare între 10 µg si 5000 g (g=9,81 m/s²). Eu le folosesc pentru a evalua vibratiile peretilor incintelor acustice dar ar merge si pentru miscarile rapide ale soartei terestre.

Editat de franzm
Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări