Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Dezbatere tehnica despre trafurile de iesire


sesebe

Postări Recomandate

Tocmai, ca nu sunt. Cei care ma cunosc personal pot confirma asta. In alta ordine de idei, n-am absolut nici un interes material, scriu pe aici doar ca sa mentin, atat cat pot, balanta intre adevar si aberatii in audio. Intotdeauna am raspuns unor afirmatii cu documentatii din carti consacrate si nu din auzite. In momentul in care contrazici pe cineva, chiar daca documentezi asta, o sa fii catalogat ca inganfat, ca vezi doamne tu le stii pe toate. Daca taci, si te faci ca nu vezi, iar esti vinovat. Si, serios acum, nu e prima data cand ma gandesc sa parasesc forumul asta si sa impartasesc experientele mele altora, chiar daca sunt straini.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 177
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

 

3 hours ago, popa marius said:

amplificator cu semiconductori de 30-50w si la care se stie ca rezistenta de iesire este foarte mica in jur de 0,15-0,2 ohm

Daca tot sustinem adevarul tehnic atunci este bine sa nu uitam ca la amplificatoarele tranzistorizate impedanta de iesire este de fapt mult mai mica de atat datorita reactiei negative globale, un amplificator bun poate avea o impedanta de iesire de ordinul miliohmilor.

 

3 hours ago, popa marius said:

este necesar ca amplificatorul sa aibe o banda de frecvente de minim 10Hz-100Khz

La Mosfet400 al meu am masurat limita inferioara undeva pe la 5hz ( parca ) si pe cea superioara pe la 250khz, cu cea mai simpla forma de compensare ( cu compensari mai performante se duce mult mai sus ).

Adica ideea este ca nu prea mai este demult o problema banda aceea ( 10hz-100khz ) pentru un amplificator tranzistorizat.

 

Stiu ca-s offtopic dar era o replica pe care am considerat-o necesara, oricum e un topic in care divagatiile ponderate pot fi tolerate ( si au fost ).

 

Editat de Marian
Link spre comentariu
Acum 1 oră, popa marius a spus:

@sesebe la cat apreciezi slewrate-ul acestui transformator oscilografiat la 10Khz ?

 

Pune domnule o imagine de rezoluție acceptabilă dacă  tot ceri aprecieri... unuia !

Tu vezi/aproximezi acum viteza de tranziție de la un palier la altul ?! sau trebuia să mai precizezi și valoarea pentru A ?

 

Pentru întrebarea din citat evident Nu putea răspunde sesebe în lipsa valori A.

Ce diferență ai de la un palier la altul 10V-100V-1000V-xV ?  în oscilograma asta.

Aproximare-viteza-de-tranzitie.jpg

 

Ce ai scris în tabel pe hârtia aia ?!

pentru 19Hz  -1db

pentru 44Hz -3db

Tu ce ai măsurat ? , ansamblu răspuns Kuroda + răspuns OT(ot montat reversibil).

 

20200225_152034.jpg.ad56fa21f0abd31b02b447e24a8fca77.jpg

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Acum 11 minute, valderama a spus:

Pune domnule o imagine de rezoluție acceptabilă dacă  tot ceri aprecieri unuia !

Tu vezi/aproximezi acum viteza de tranziție de la un palier la altul ?! sau trebuia sa mai precizezi și valoarea pentru A ?

 

...parca se vede osciloscopul pe 0.5V/div pe Y daca vad eu bine????....poate gresec,insa poate preciza autorul toate aceste date si intr-adevar,o poza cu rezolutie mai buna ne-ar putea conduce la un raspuns cat mai aproape de adevar.

Editat de OLIMPIU
Link spre comentariu
Acum 44 minute, Marian a spus:

 

Daca tot sustinem adevarul tehnic atunci este bine sa nu uitam ca la amplificatoarele tranzistorizate impedanta de iesire este de fapt mult mai mica de atat datorita reactiei negative globale, un amplificator bun poate avea o impedanta de iesire de ordinul miliohmilor.

 

La Mosfet400 al meu am masurat limita inferioara undeva pe la 5hz ( parca ) si pe cea superioara pe la 250khz, cu cea mai simpla forma de compensare ( cu compensari mai performante se duce mult mai sus ).

Adica ideea este ca nu prea mai este demult o problema banda aceea ( 10hz-100khz ) pentru un amplificator tranzistorizat.

 

Stiu ca-s offtopic dar era o replica pe care am considerat-o necesara, oricum e un topic in care divagatiile ponderate pot fi tolerate ( si au fost ).

 

Intradevar, amplificatoarele cu tranzistori indeplinesc foarte usor conditia de largime de banda si rezistenta de iesire scazuta si de acea sunt foarte bune pentru asemenea masuratori, utilizez un amplificator Kuroda construit de mine la sugestia lui @der_doktor

Link spre comentariu
Acum 20 minute, OLIMPIU a spus:

...parca se vede osciloscopul pe 0.5V/div pe Y daca vad eu bine????....poate gresec,insa poate preciza autorul toate aceste date si intr-adevar,o poza cu rezolutie mai buna ne-ar putea conduce la un raspuns cat mai aproape de adevar.

Aceiasi poza facuta cu osciloscopul lui @niculian

 

 

 

10k.jpg.2e1cb77c1db9a3c6ef02289342073021.jpg

Link spre comentariu

Sesebe Clar Nu poate aproxima slew rate pentru această situație prezentată aici de popa marius fără diferența de amplitudine de la un palier la altul (marcată A în imagine).

Cerința/întrebarea(aproximare slew rate) lansată de popa marius în baza acestei oscilograme clarifică pregătirea deținută de popa marius în domeniu. 

 

Sesebe poate aproxima doar timpul în care se face saltul de la un palier la altul cunoscând perioada.

 

Aproximare-viteza-de-tranzitie.jpg

Editat de Vizitator
Nu folosim litere de-o schioapa, cele standard sunt deajuns.
Link spre comentariu

Valderama...nu o mai face pe inocentul, stii foarte bine despre ce traf e vorba  https://www.elforum.info/topic/141118-amplificator-se-cu-300b-si-4p1l/#comments ai facut destul circ si acolo. Reciteste topicul si gasesti destule poze cu oscilograme unde vezi clar cati V sunt pe diviziune si la ce frecventa.

 

Editat de Vizitator
Nu mai poci nume te rog!
Link spre comentariu

Dece vrei ca eu sa apreciez slew-rate-ul? Crezi ca am glob de cristal ca să ghicesc ceea ce nu se vede? 

Știi ca nu ma interesează tuburile aproape deloc și deci nici amplificatoarele pe tuburi. 

Nu ma interesează nici ce construiți voi decit doar tangențial dar nici nu pot sta sa ma uit fără sa comentez atunci cind se postează timpenii. 

Cit timp nu se por posta înflorituri pt fraierii haudiofili care nu pot diferenția curentul de tensiune, eu voi sta cuminte pe margine și voi citi doar. 

Link spre comentariu

Nu va inteleg...

Sunteti toti veterani in electronica si totusi nu puteti sa va contraziceti fara intepaturi?

Pe bune?

@popa marius sa incercam sa evitam caracterizari pe viitor, nu-i treaba ta sa decizi cine este penibil aici.

@der_doktor nu mai pocim numele interlocutorilor, este o chestie de bun simt si respect elementar. In plus de asta l-ai tot tintit si pe @sesebe desi nu te-a provocat si aici si la amplificatoare ( ca doar pentru ca nu mai postez nimic acolo nu inseamna si ca nu urmaresc ), aici ai meciuri aparent vechi cu domnii Valderama si Olimpiu, deci rogu-te pentru ultima oara, abtine-te, ramai strict tehnic.

@valderama o sa va rog sa folositi caractere standard, nu ne impunem mai mult punand litere de-o schioapa, calitatea unui argument tehnic nu poate fi niciodata decisa de forma si aspectul textului in care acel argument este exprimat.

 

Considerati postarea asta un ultim avertisment amical pentru toti, de azi orice scapare se va lasa cu pauze de la forum.

Daca disciplina nu vine de la sine o sa fie impusa.

____________________________________________________________________________________________________________________________

 

Revenind la subiect.

@popa marius de principiu nu se pun oscilograme fara a se preciza conditiile in care au fost extrase, in principal setarile osciloscopului. Chiar si la cele de la osciloscoape digitale, pentru redundanta si pentru a nu pune interlocutorii sa se tot uite prin poze dupa parametri, spui ca ai cutare baza de timp, cutare baza de tensiune, cutare stare la sonda ( 1x/10x/100x, etc ), masuratoare luata in cutare loc si in cutare conditii. 

Apoi SR_ul se masoara cu zoom ( sunt convins ca stii dar o spun de dragul redundantei ) pe o singura tranzitie, se marcheaza pozitiile aproximative de 10% si 90% din amplitudinea acelei tranzitii, si se verifica diferenta de amplitudine si timp dintre cele 2 puncte, rezultatul va fi o anumita variatie de tensiune intr-un anumit timp, apoi se stabileste raportul acelui timp fata de 1uS, si variatia de tensiune gasita se imparte la acel raport si se obtine valoarea xV/1uS.

 

Din prima poza era imposibil sa se estimeze SR-ul pentru ca nu se cunostea valoarea tensiunii per diviziune, e drept ca se putea observa ca butonul de la canalul A cu care s-a facut masuratoarea parea sa fie pe 0,5V dar nu se stie daca sonda e pe 1x sau 10x, deci...

 

A 2-a poza cu osciloscopul digital e mai utila pentru ca ne spune ca baza de tensiune e 5V si ca sonda e pe 1x, si baza de timp 25uS. Fara zoom e greu sa se faca o estimare cat de cat corecta datorita rezolutiei slabe pe orizontala, dar ma risc eu si apreciez ca as observa acolo o variatie de poate ceva mai mult de 10V pe aproximativ o subdiviziune, adica 5uS, asta inseamna un SR aproximativ de 10/5, adica 2V/uS. Daca eroarea estimarii mele este serioasa, asta e, am spus deja ce trebui facut pentru o masuratoare corecta. 

 

Zi buna tuturor.

Editat de Marian
Link spre comentariu
1 hour ago, Marian said:

... cutare baza de tensiune, cutare stare la sonda ( 1x/10x/100x, etc ),...
 

Adaug, intrarea Y osciloscop analogic are un reglaj potențiometric amplitudine(Y).

Altfel spus trebuie precizat și în ce poziție se află cursorul potențiometrului reglaj Y numai așa putem aprecia dacă validăm poziția pentru baza Y V/div.

 

Așadar

1. oscilogramă 10KHz-sqw (perioada clară) osciloscop analogic

2. precizare bază de tensiune lipsă

3. precizare factor divizare sondă lipsă

4. precizare poziție cursor potențiometru Y (în uz, ieșit din uz) lipsă

 

Editat de Vizitator
Tocmai ce-am zis sa ramanem strict tehnici...
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări