Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Dezbatere tehnica despre trafurile de iesire


sesebe

Postări Recomandate

Acum 1 minut, der_doktor a spus:

Domnule inginer, cu parere de rau, va marturisesc ca nu am intalnit un transformator ireversibil. Toate transformatoarele sunt reversibile. Va recomand, cu caldura, manualul de fizica clasa a-7a. Daca sustineti afirmatia asta ar trebui sa si demonstrati ca aveti dreptate si toate manualele si cartile scrise de la Faraday incoace contin erori. Aveti, deja, sansa sa intrati in istoria electronicii.

Astept sa vad un transformator, chiar si industrial (poate ca alea functioneaza dupa alt principiu), ireversibil.

  Cred ca undeva nu ne intelegem si ca sa ma trimiti pe mine la clasa a-7-a iar este o mojicie din partea d-tale,asadar daca un transformator se va proiecta pentru un scop anume si numai asa va trebui folosit,nu inseamna ca d-ta nu il poti folosi cum te indeamna ratiunea,daca spui ca este reversibil si acesta prin reversibilitate isi pastraza toti parametrii initiali.Din acest motiv  am spus ca este reversibil dar nici prea reversibil,nu este vina mea ca d-ta nu intelegi limba romana!

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 177
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Acum 1 minut, gheo23 a spus:

Termenul reversibil se refera strict la transferul de energie . Atat.

  Foarte corect!

...colegul Stefan este prea inrait sa poarte meciuri cu mine si din acest motiv nu poate intelege ce am vrut eu sa spun.

    Un transformator se proiecteaza/calculeaza pentru un scop anume,punct!

Editat de OLIMPIU
Link spre comentariu
Acum 9 minute, gheo23 a spus:

Da Marius. Este exemplul teoretic, al transformatorului ideal , cu capacitati uniform distribuite si rezistente 0. Este un exemplu de ,,manual,, si in niciun caz unul real. Dealtfel afirmatia ca transformatorul este o masina reversibila provine dintr-un manual( nu mai stiu din ce clasa) si nu isi gaseste corespondentul in lumea reala. Dar tu stii deja asta. 

Corect, insa daca un transformator este bobinat pentru primar si secundar cu acelasi numar de spire si acelasi diametru de conductor va transfera reversibil energia in cele doua sensuri inclusiv pierderile se vor regasi la fel pentru cele doua sensuri

Link spre comentariu

Cred ca se vorbeste despre randamentul trafului in cele 2 situatii... alimentat in primar cu sarcina nominala in secundar si invers... daca consideram un traf cu primarul la 230v si secundarul la 23v si un curent nominal de 10A (cu sarcina rezistiva montata) atunci in primar curentul va fi de 1A plus ceva care ceva va fi dictat de randamentul trafului.... si aici intra calitatile miezului magnetic, variante constructive care permit o racire mai buna sau nu, etc... in practica, daca alimentam invers traful - cu 23v in secundar si cu sarcina rezistiva care sa permita 1A in primar, puterea ceruta de la sursa in aceasta situatie este ceva mai mare cu 1 pana la 5 procente fata de varianta normala.... nu trebuie sa ma credeti pe cuvant, se pate incerca si masura! 

Link spre comentariu
Acum 4 minute, OLIMPIU a spus:

  Cred ca undeva nu ne intelegem si ca sa ma trimiti pe mine la clasa a-7-a iar este o mojicie din partea d-tale,asadar daca un transformator se va proiecta pentru un scop anume si numai asa va trebui folosit,nu inseamna ca d-ta nu il poti folosi cum te indeamna ratiunea,daca spui ca este reversibil si acesta prin reversibilitate isi pastraza toti parametrii initiali.Din acest motiv  am spus ca este reversibil dar nici prea reversibil,nu este vina mea ca d-ta nu intelegi limba romana!

Domnule inginer, hai sa o luam ca la clasa a-7a. Daca un transformator se alimenteaza in primar cu 220Vac si in secundar scoate 6Vac, in momentul in care se va alimenta secundarul cu 6Vac va scoate in primar 220Vac? sau nu?

Ori dvs nu cunoasteti ce semnifica termenul de reversibilitate ori, cu parere de rau, trebuie sa marturisesc ca am pierdut atatia ani citind aberatii.

 

Link spre comentariu
Acum 4 minute, popa marius a spus:

Corect, insa daca un transformator este bobinat pentru primar si secundar cu acelasi numar de spire si acelasi diametru de conductor va transfera reversibil energia in cele doua sensuri inclusiv pierderile se vor regasi la fel pentru cele doua sensuri

   Exact cum am spus,este vorba de un caz particular de transformator separator cu raportul 1:1

si cu asta inchei aceste discutii ,vad ca @der_doktorcontinua cu jignirile la adresa mea fara argumente tehnice clare!

Link spre comentariu
Acum 4 minute, popa marius a spus:

Corect, insa daca un transformator este bobinat pentru primar si secundar cu acelasi numar de spire si acelasi diametru de conductor va transfera reversibil energia in cele doua sensuri inclusiv pierderile se vor regasi la fel pentru cele doua sensuri

Draga Marius , hai sa fim logici( cum te vad), un transformator  care sa se comporte asa cum zici tu ar trebui sa aibe , fizic, infasurarile dispuse in acelasi loc geometric. Ce zici?

Link spre comentariu
Chiar acum, OLIMPIU a spus:

   Exact cum am spus,este vorba de un caz particular de transformator separator cu raportul 1:1

si cu asta inchei aceste discutii ,vad ca @der_doktorcontinua cu jignirile la adresa mea fara argumente tehnice clare!

Domnule, nu cred ca te-am jignit prin faptul ca ti-am sugerat sa citesti manualul de fizica. Dumneata faci aici niste afirmatii nefondate, cum ca transformatorul ''nu prea este reversibil'' , fara sa aduci nici un argument tehnic si in final te victimizezi.

Astept, inca, un argument tehnic care sa sustina afirmatia dvs cum ca trafo este ireversibil.

Link spre comentariu
1 hour ago, OLIMPIU said:

Sunt curios daca ati intalnit in experienta dv. un transformator industrial reversibil!?

Quote

 Several precautions need to be taken for reverse connection of some smaller transformers. These would include:
Dealing with higher current inrush which can cause nuisance tripping.

HammondPowerSolution transformers under 6kVA three-phase and 3kVA single-phase, there is a “turns ratio compensation” on the low voltage winding. When backfed the turns compensation actually reduces the output voltage.

Daca nu deranjeaza inconvenientele ... merge si asa. 

11 minutes ago, Ion_Bumbu said:

Luati un traf cu 2 coloane, U+I, puneti pe fiecare coloana cite o bobina identica cu cea de pe cealalta coloana  si apoi hotariti care`i primarul si care`i secundarul.

:d

Cate trafuri ai vazut bobinate astfel? In mod normal carcasa este fara galeti si se bobineaza suprapus. 

Asa arata majoritatea carcaselor:

images?q=tbn:ANd9GcSwssU61Rys6CcRX1kAtCh

Editat de merck
Link spre comentariu
Acum 23 minute, der_doktor a spus:

Domnule inginer, hai sa o luam ca la clasa a-7a. Daca un transformator se alimenteaza in primar cu 220Vac si in secundar scoate 6Vac, in momentul in care se va alimenta secundarul cu 6Vac va scoate in primar 220Vac? sau nu?

Ori dvs nu cunoasteti ce semnifica termenul de reversibilitate ori, cu parere de rau, trebuie sa marturisesc ca am pierdut atatia ani citind aberatii.

 

   Daca va referiti stric la raportul de transformare sigur ca asa este,categoric dar daca acel transformator este proiectat pentru un scop anume sa zicem 6V~/10A si primarul de 220V~ este calculat pentru puterea din secundar de 60W cu pierderi cu tot sa zicem 62W,va garantez ca daca injectam in secundar de la o sursa AC care sa asigure 6V~/10A  in primar care acum va fi secundar nu vom avea aceeasi putere de 60W intrucat pierderile in sarma pentru cei 220V vor fi mai mari datorita faptului ca rezistenta interna de data aceasta va fi mult mai mare comparativ cu a retelei de 220V~ care este aproape zero,din acest motiv am spus ca este reversibil dar nu prea reversibil,intelegeti?

Editat de OLIMPIU
Link spre comentariu
Acum 20 minute, gheo23 a spus:

Draga Marius , hai sa fim logici( cum te vad), un transformator  care sa se comporte asa cum zici tu ar trebui sa aibe , fizic, infasurarile dispuse in acelasi loc geometric. Ce zici?

Este foarte simplu, transformatorul C-core cu doua carcase sau  cel de tip R-core, infasurarile sunt perfect simetrice una fata de cealalta, fiecare poate fi secundar sau primar pentru situatia de 1:1

Link spre comentariu
Acum 4 minute, OLIMPIU a spus:

   Daca va referiti stric la raportul de transformare sigur ca asa este,categoric dar daca acel transformator este proiectat pentru un scop anume sa zicem 6V~/10A si primarul de 220V~ este calculat pentru puterea din secundar de 60W cu pierderi cu tot sa zicem 62W,va garantez ca daca injectam in secundar de la o sursa AC care sa asigure 6V~/10A  in primar care acum va fi secundar nu vom avea aceeasi putere de 60W intrucat pierderile in sarma pentru cei 220V vor fi mai mari datorita faptului ca rezistenta interna de data aceasta va fi mult mai mare comparativ cu a retelei de 220V~ care este aproape zero,din acest motiv am spus ca este reversibil dar nu prea reversibil,intelegeti?

Domnule, dumneata glumesti?

Pierderile in cupru sau fier vor fi aceleasi, nu se schimba nimic fizic daca alimentezi in primar sau secundar. Cum poti sa spui ca pierderile in sarma vor fi altele cat timp e aceeasi sarma?

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări