Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Dezbatere tehnica despre trafurile de iesire


sesebe

Postări Recomandate

9 hours ago, popa marius said:

Aceiasi poza facuta cu osciloscopul lui @niculian

 

 

 

10k.jpg.2e1cb77c1db9a3c6ef02289342073021.jpg

Cred ca mai mult conteaza amortizarea oscilatiilor decat viteza de crestere in aceasta oscilograma.Altfel, daca vrem sa intelegem cu adevarat proprietatile unui transformator nu ne legam doar de cele negative pe care dorim sa le minimizam ci si de cele pozitive pe care dorim sa le punem in valoare.Din fericire e mai mult de citit pe tema asta decat de spus, insa forumurile ne indeamna mereu sa vorbim mai multe prostii decat sa citim din experienta altora si ajungem sa ne certam de la chestii complet irelevante pe teme studiate in zeci de metri cubi de carti si studii de mai bine de un secol... https://repository.belmont.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1007&context=honors_theses

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 177
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Acum 26 minute, valderama a spus:

Adaug, intrarea Y osciloscop analogic are un reglaj potențiometric amplitudine(Y).

Altfel spus trebuie precizat și în ce poziție se află cursorul potențiometrului reglaj Y numai așa putem aprecia dacă validăm poziția pentru baza Y V/div.

 

Așadar

1. oscilogramă 10KHz-sqw (perioada clară)

2. precizare bază de tensiune lipsă

3. precizare factor divizare sondă lipsă

4. precizare poziție cursor potențiometru Y (în uz, ieșit din uz) lipsă

 

Poftim drăcie, se cere apreciere/aproximare SR în aceste condiții (mare-i gradina ta doamne...).

...''baza de tensiune''....asta e un termen nou ?

Link spre comentariu
Acum 1 oră, Marian a spus:

 ....cutare baza de tensiune, cutare stare la sonda ( 1x/10x/100x, etc ),..

Preluat

(luat din acest citat, folosit ca răspuns la acest fragment citat)

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Acum 3 minute, valderama a spus:

Preluat

Incearca sa folosesti termenii corecti, ca n-ai osciloscop de ieri. Daca @Marian, cand a scris pomelnicul ala a gresit nu specula asta. La fel cum la Mos-Fet, terminalul de comanda se numeste Gate si nu Grila ca la tuburi, hai sa folosim termenii corecti.

Link spre comentariu

Eu am folosit termenul "baza de tensiune" si mi-l asum, l-am folosit in multe sectiuni si n-a fost contestat decat acum si aici. Ok, atunci "reglaj/setare tensiune", este mai corect asa?

 

10 minutes ago, der_doktor said:

Daca @Marian, cand a scris pomelnicul ala

Am facut-o pentru a arata echidistanta si obiectivitate explicand fiecaruia ce era in neregula, asta nu se poate face in 2 randuri, dar daca tii neaparat pot fi si foarte scurt, direct sanctiuni acolo unde calcati stramb, fara pic de explicatie sau justificare, va prindeti fiecare ce si cum ati gresit.

E mai bine asa?

Zau asa, chiar trebui comentat orice?

 

 

Link spre comentariu

         Propun daca se poate sa trecem la obiectul topicului :<Dezbatere tehnica despre trafurile de iesire> si sa analizam comportamentul unui transformator de iesire,transformator care face parte din categoria transformatoarelor speciale si care trebuie sa "faca fata" ca adaptor de impedanta,unui transfer de energie primar/secundar cu un randament cat mai mare dar si intr-o banda de frecvente din gama acceptata in audio frecventa: 20Hz-20KHz.

         Sa nu uitam ca un transformator este o masina electrica reversibila dar nici prea reversibila(!!!),parerea mea.Cand proiectam un transformator indiferent de ce fel de transformator este vorba mai intai definim care este primarul si care este secundarul pentru ca bobina primara va fi intotdeauna excitata de un generator care are si el niste caracteristici proprii printre care si rezistenta interna.

   Pe schema de mai jos ce fel de reactante va "vedea" generatorul Vin la: 20Hz,1000Hz si 20.000Hz?

 

  

OT IDEAL.png

Editat de OLIMPIU
Link spre comentariu

Transferul energiei intr-un transformator intre primar si secundar nu este o chestie esoterica ci una fizica, clar exprimata prin formule si simulari . Modelul prezentat este unanim acceptat iar concluziile sunt clare. Evident, pentru electronisti. 

Am realizat cateva amplificatoare si sunetul imi placea! Apoi am incercat sa le "pictez". Oribil!

Am renuntat sa mai pictez...

Editat de gheo23
Corectie gramaticala
Link spre comentariu
Acum 9 ore, OLIMPIU a spus:

        

         Sa nu uitam ca un transformator este o masina electrica reversibila dar nici prea reversibila(!!!),parerea mea.

 

  

 

Ce argumente aveti sa afirmati ca un transformator ''nu prea este reversibil'' ? 

Link spre comentariu
Acum 34 minute, der_doktor a spus:

Ce argumente aveti sa afirmati ca un transformator ''nu prea este reversibil'' ? 

 Atentie!

  Am spus:" nici prea reversibila",adica este o diferenta intre ce am spus eu si ce intrebati dv.: ''nu prea este reversibil'' 

asta pentru ca NICI este o conjunctie negativa,adica un fel de: "nici alb dar nici negru nu este",pe cand NU construieste forma negativa a verbului indreptandu-l catre o negatie categorica.

     Cred ca intrebarea dv. este oarecum retorica pentru ca sunt foarte sigur ca stiti la ce ma refer,am explicat mai sus

citez:

"  Sa nu uitam ca un transformator este o masina electrica reversibila dar nici prea reversibila(!!!),parerea mea.Cand proiectam un transformator indiferent de ce fel de transformator este vorba mai intai definim care este primarul si care este secundarul pentru ca bobina primara va fi intotdeauna excitata de un generator care are si el niste caracteristici proprii printre care si rezistenta interna."

Link spre comentariu

Transformatorul este perfect reversibil, in cazul banal 1:1 pierderile se vor regasi indiferent de sensul de conectare, pentru alte rapoarte de transformare conservarea puterilor si a pierderilor urmeaza aceleasi reguli

Link spre comentariu
Acum 4 minute, OLIMPIU a spus:

 Atentie!

  Am spus:" nici prea reversibila",adica este o diferenta intre ce am spus eu si ce intrebati dv.: ''nu prea este reversibil'' 

asta pentru ca NICI este o conjunctie negativa,adica un fel de: "nici alb dar nici negru nu este",pe cand NU construieste forma negativa a verbului indreptandu-l catre o negatie categorica.

     Cred ca intrebarea dv. este oarecum retorica pentru ca sunt foarte sigur ca stiti la ce ma refer,am explicat mai sus

citez:

"  Sa nu uitam ca un transformator este o masina electrica reversibila dar nici prea reversibila(!!!),parerea mea.Cand proiectam un transformator indiferent de ce fel de transformator este vorba mai intai definim care este primarul si care este secundarul pentru ca bobina primara va fi intotdeauna excitata de un generator care are si el niste caracteristici proprii printre care si rezistenta interna."

Aduceti argumente ca trafo este o masina electrica  ''nici prea reversibila''...poftim, sa ma exprim cum vreti dvs.

Sunt foarte interesat de subiectul asta si n-am vazut afirmatia asta in nici o carte.

Acum 5 minute, popa marius a spus:

Transformatorul este perfect reversibil, in cazul banal 1:1 pierderile se vor regasi indiferent de sensul de conectare, pentru alte rapoarte de transformare conservarea puterilor si a pierderilor urmeaza aceleasi reguli

@popa marius, domnule...asa am invatat si eu ca este reversibil. In schimb, domnul inginer Lazaroiu afirma ca NU PREA este reversibil. Astept, cu sufletul  la gura, sa vad de ce ''nu prea'' e reversibil.

Link spre comentariu
Acum 27 minute, popa marius a spus:

Transformatorul este perfect reversibil, in cazul banal 1:1 pierderile se vor regasi indiferent de sensul de conectare, pentru alte rapoarte de transformare conservarea puterilor si a pierderilor urmeaza aceleasi reguli

     Exemplul dv. cu 1:1  nu este un caz banal ci unul particular,parerea mea!

"Cand proiectam un transformator indiferent de ce fel de transformator este vorba mai intai definim care este primarul si care este secundarul pentru ca bobina primara va fi intotdeauna excitata de un generator care are si el niste caracteristici proprii printre care si rezistenta interna."

  Asta este unul dintre argumente,in plus am si afirmat ca este parerea mea!

Ce parere aveti: transformatorul din imaginea de mai jos este reversibil,caz ipotetic dar poate fi real?

********************************************************************************************

Sunt curios daca ati intalnit in experienta dv. un transformator industrial reversibil!?

 

trafo de cuplaj.png

Editat de OLIMPIU
Link spre comentariu
Acum 1 minut, OLIMPIU a spus:

     Exemplul dv. cu 1:1  nu este un caz banal cu unul particular,parerea mea!

 

...este exemplificarea cea mai simpla si intuitiva care sustine reversibilitatea transformatorului ca masina electrica

Link spre comentariu
Acum 8 minute, popa marius a spus:

...este exemplificarea cea mai simpla si intuitiva care sustine reversibilitatea transformatorului ca masina electrica

Da Marius. Este exemplul teoretic, al transformatorului ideal , cu capacitati uniform distribuite si rezistente 0. Este un exemplu de ,,manual,, si in niciun caz unul real. Dealtfel afirmatia ca transformatorul este o masina reversibila provine dintr-un manual( nu mai stiu din ce clasa) si nu isi gaseste corespondentul in lumea reala. Dar tu stii deja asta. 

Link spre comentariu
Acum 12 minute, OLIMPIU a spus:

     Exemplul dv. cu 1:1  nu este un caz banal ci unul particular,parerea mea!

"Cand proiectam un transformator indiferent de ce fel de transformator este vorba mai intai definim care este primarul si care este secundarul pentru ca bobina primara va fi intotdeauna excitata de un generator care are si el niste caracteristici proprii printre care si rezistenta interna."

  Asta este unul dintre argumente,in plus am si afirmat ca este parerea mea!

********************************************************************************************

Sunt curios daca ati intalnit in experienta dv. un transformator industrial reversibil!?

 

Domnule inginer, cu parere de rau, va marturisesc ca nu am intalnit un transformator ireversibil. Toate transformatoarele sunt reversibile. Va recomand, cu caldura, manualul de fizica clasa a-7a. Daca sustineti afirmatia asta ar trebui sa si demonstrati ca aveti dreptate si toate manualele si cartile scrise de la Faraday incoace contin erori. Aveti, deja, sansa sa intrati in istoria electronicii.

Astept sa vad un transformator, chiar si industrial (poate ca alea functioneaza dupa alt principiu), ireversibil.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări