Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Pret pistol de lipit


Ovidanie

Postări Recomandate

MLR ... asa o denumeau cei de la TIAB . Probabil vreo corcire lingvistica locala ... Am beneficiat de 2 sticlute , le - am pastrat multi ani . Mai bine le foloseam , la cutremur au cazut cu dulapul unde tineam una - alta ... Tin minte ca dupa amestec ( si inainte ) miroseau extrem de urat ... lucru constatat (si) la finalul carierei celor doua recipiente . Trebuiau amestecate energic , vreo 10 minute ... , " priza " era garantata . Meseriasii de santier foloseau un fier indoit , montat in mandrina bormasinii electrice ... , stramosul amestecatoarelor de astazi .

Editat de gauss
Link spre comentariu

Opt lei nu a fost niciodata. Un letcon de 60W, prin 1970 costa 125 de lei. Destul de scump, avind in vedere salariile vremii. Din ce-mi aduc aminte, pistolul de lipit era peste suta de lei. Nu le-am folosit niciodata in montaje electronice, nu m-am inteles deloc cu ele. Defapt nu am avut unul al meu, aveam unul, pe inventar, de la institut. Am preferat acel letcon micut, cred ca avea 35 W, de la Cooperativa Radioprogres, pe care il mai am si acum.

Link spre comentariu

Un letcon din ala mi-am facut în scoala generala. Se gasea peste tot rezistenta ca piesa de schimb. Desi era cam greu, l-am folosit multi ani. Am si acuma unul din comert (si câteva rezistente de rezerva) la care i-am pus mâner din textolit. Cel de lemn s-a ars de mult. Am trecut pe letcon pentru ca am început sa lucrez cu MOSFET-uri (DICI) si circuite CMOS.

Link spre comentariu

Letconul ( ca cel din foto ) a fost si in dotarea trusei de electronist tip I , cea cu geanta de vinilin . Eu il am si acum ... a avut ( si are ) cablu alb , cu stecher la fel . Turnat , ca cele de la veioze ... si la unele serii de pistoale de lipit .  Se monta ce era in aprovizionare , cabluriule erau facute de alte intreprinderi . Era renumit pentru rezistenta proasta de izolatie ... aprinde creionul de tensiune lejer . Cine are , poate verifica . Eu am facut - o acum zeci de ani , pe zeci de bucati ( letcone ) . 

Link spre comentariu

Buna

Poi hai sa zic si eu ceva.

Un pistol Radioprogres era in '74 180 lei.De atunci este al meu.

Apoi a fost "scumpit",costa 188 lei(nu stiu anul).

Unul original(nerebobinat,cutie, factura,adica bon,carcasa originala,

in stare ireprosabila)valoreaza cel mai probabil o suma apropiata.

Nu pot spune acelasi lucru despre pistolul meu.E rebobinat de 2 ori si 

cere o noua rebobinare,a schimbat cel putin 7 sau 8 carcase,dar.....

Nu poate fi vandut.

Spor

Alex

P.S.As dori sa cumpar si eu unul,carcasa cu gauri rotunde si 110/220v.

Poate apare pe undeva

 

Link spre comentariu
Acum 2 minute, -Atlas- a spus:

E rebobinat de 2 ori si cere o noua rebobinare,

Inseamna ca ori e folosit abuziv, foarte abuziv, ori nu l-a bobinat cine trebuie. Si al meu a fost abuzat ani la rand, dar cu masura, pana cand m-am invrednicit si am cumparat mai multe, insa cel putin 10 ani a fost calul de bataie, si incepator fiind, a rezistat cu stoicism la toate magariile la care l-am supus.De fapt, n-am stat sa le numar, cred ca se aduna 4...5 bc, dar nici unul n-a fost rebobinat. 

Link spre comentariu
Acum 3 minute, doru3160 a spus:

Inseamna ca ori e folosit abuziv, foarte abuziv, ori nu l-a bobinat cine trebuie. Si al meu a fost abuzat ani la rand, dar cu masura, pana cand m-am invrednicit si am cumparat mai multe, insa cel putin 10 ani a fost calul de bataie, si incepator fiind, a rezistat cu stoicism la toate magariile la care l-am supus.De fapt, n-am stat sa le numar, cred ca se aduna 4...5 bc, dar nici unul n-a fost rebobinat. 

Buna

Adevarul este ca a fost utilizat la greu,uneori era fierbinte,ca nu puteam sa-l tin in mana.

Acum intradevar am mai multe si le folosesc alternativ.

Spor

Alex

Link spre comentariu

Apropo de incalzire, mai pe departe... :)  in ultimii ani, cum am avut de cateva ori nevoie sa fac cate o "mica productie", m-am obisnuit sa am permanent un ventilator (gen sursa de PC) care sa indeparteze "fumu`" rezultat in urma topirii fludorului in directia opusa fata de mine. Cu ocazia asta am gasit avantaju` colateral ca punand pistolu` undeva pe directia fluxului asta de aer, am impuscat doi iepuri... ;)

Link spre comentariu
6 hours ago, gauss said:

MLR ... asa o denumeau cei de la TIAB . ...

MLR era o rasina bicomponenta care se folosea la impregnarea trasnformatoarelor de inalta tensiune folosite la generatoarele de radiatii X. Am lucrat cu asa ceva. Avea proprietati dielectrice deosebite, ganditi-va ca tuburile pentru RX (de ex. Balteau) aveau anodica de 250kV. Sarma de bobinaj era de 0,07mm.

Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări