Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

centrala termica in condensare sau clasica?


Postări Recomandate

Buna seara!

Stie cineva ce este acel reziduu, asemanator piliturii de fier, prezent in condensul eliminat la canalizare de catre o centrala in condensatie?

 Ma lupt de cateva zile cu o problema la scurgerea apei din bucatarie si nu mai stiu cum sa-i dau de capat.

Pe scurt, s-a infundat canalizarea de la bucatarie. In teava de 2 toli de la scurgerea chiuvetei, in podea se inteapa si conducta de 32mm de condens de la centrala in condensatie.

La curatarea tevii de condens am observat cocoloase de marimea unei alune, cu aspect metalic si destul de dure la turtire-distrugere.  In corpul centralei este si acel "gat de lebada" pe unde se elimina condensul in care era cam de-un deget acea "pilitura de fier". 

Nu stiu daca in combinatie cu diverse substante de curatare aceste reziduuri pot forma dopuri consistente. Si mai ales m-ar interesa daca ar putea fi dizolvate cu ceva.

Deja sunt la a doua tentativa de curatare mecanica cu un "sarpe" de 15m....

 

Link spre comentariu
Acum 12 ore, un_razesh a spus:

Buna seara!

Stie cineva ce este acel reziduu, asemanator piliturii de fier, prezent in condensul eliminat la canalizare de catre o centrala in condensatie?

 Ma lupt de cateva zile cu o problema la scurgerea apei din bucatarie si nu mai stiu cum sa-i dau de capat.

Pe scurt, s-a infundat canalizarea de la bucatarie. In teava de 2 toli de la scurgerea chiuvetei, in podea se inteapa si conducta de 32mm de condens de la centrala in condensatie.

La curatarea tevii de condens am observat cocoloase de marimea unei alune, cu aspect metalic si destul de dure la turtire-distrugere.  In corpul centralei este si acel "gat de lebada" pe unde se elimina condensul in care era cam de-un deget acea "pilitura de fier". 

Nu stiu daca in combinatie cu diverse substante de curatare aceste reziduuri pot forma dopuri consistente. Si mai ales m-ar interesa daca ar putea fi dizolvate cu ceva.

Deja sunt la a doua tentativa de curatare mecanica cu un "sarpe" de 15m....

 

Ceva nu este in regula! Eu am de 4 ani si 2 luni o centrala in condensatie si nu a avut nici un fel de problema. Mentionez ca am 18 calorifere legate pe ea. Uneori cand vasul de expansiune nu facea fata se elimina o cantitate de apa de circa 0,5-0,8 litri dar era curata fiindca acolo am pus un vas pe care apoi il goleam. Normal ca dupa ce scadea temperatura presiunea din circuit scadea si trebuia sa completez cu apa. Problema aceasta s-a rezolvat prin montarea unui vas de expansiune suplimentar.

Link spre comentariu

Sigur e pilitura de fier si nu ceva mangan? Caloriferele noi sunt suflate pe interior cu un strat protector de mangan, In timp, apa calda care circula prin calorifere antreneaza si particule mangan.

Chestia este ca manganul nu prea are ce cauta in ciruitul de condens... Se pare ca dvs aveti o problema la vana cu 3 cai (daca modelul dvs de centrala are asa ceva).

Cel mai bine e sa chemati service.

BAFTA! 

Link spre comentariu

Despre ce model de centrală e vorba ? De ce aţi pus aşa ţeavă groasă pe condensat ? Acolo era arhisuficientă una de PPR de 20mm, fiindcă debitul de condensat e foarte mic, picură mai slab ca un cazan de ţuică...

@manolo...întrebarea despre condens cred că e ,,la mişto,, fiindcă nu păreţi un om pe dinafara domeniului.Condensarea apare în interiorul cazanului, aşa cum apare şi pe interiorul coşurilor de fum...nu pe exterior.

Editat de validae
Link spre comentariu

Acele reziduuri nu pot fi nicidecum din calorifer, fiindcă circuitul apei în instalaţie e unul închis, poţi doar să adaugi apă de completare, dar ea nu are treabă cu condensatul, care se formează din umiditatea din aer şi cea rezultată din reacţia dintre gaz şi oxigenul din aer.Poate acel reziduu să provină doar din cazan, de aceea am întrebat ce model de cazan e, unele sunt din aluminiu acoperit cu siliciu, de exemplu unele modele de Saunier Duval....

Editat de validae
Link spre comentariu

Condensarea se face in mare parte in schimbatorul de caldura, apoi apare in orice zona unde fumul intalneste un perete rece (cosul de fum).

Unele schimbatoare de caldura sunt aluminizate sau au alte tratamente.

"gatul de lebada" se numeste sifon. Are scopul de a evita iesirea gazelor arse pe traseul apei condensate.

 

Apa care condenseaza pe cosul de fum si se intoarce inapoi ajunge impreuna cu apa condensata in schimbator deci recolteaza toate mizeriile de pe cosul de fum.

Daca ai depozite de carbon pe cosul de fum, atunci arderea nu e corecta. 

Eu am vazut situatii in care centrala aspira aerul dintr-o incapere-atelier in care se foloseau substante pe baza de clor-fluor acestea prin ardere produceau acizi, care corodau teava de evacuare si apa de condens era verde.

Link spre comentariu

Coşul de evacuare  a gazelor e din plastic la centrale, pentru că o parte a condensatului ce se formează chiar pe coş se întoarce înapoi în centrală, iar condensatul e acid....deci de pe coş nu prea ai ce materiale solide să recuperezi.Nu ar strica să verifice colegul şi asta, dar nu mă aştept să găsească ceva pe coş....dar e important să specifice dacă i s-a făcut în ultimul timp verificarea ISCIR şi dacă a ieşit cum trebuie randamentul arderii.

Link spre comentariu

  Depuneri de culoare gri inchis apar in momentul in care arderea nu este bine reglata ( concentratia dioxidul de carbon CO2 trebuie sa fie in domeniul mentionat in manual ), eu va sfatuiesc sa luati legatura cu o persoana autorizata ISCIR deoarece in curând se vor infunda canalele prin care ies gazele arse din schimbatorul de caldura, depunerile sunt in mare parte particole de cenusa rezultate din arderea substantei de odorizare a gazelor si a altor substante in stare de vapori prezente in gazul natural (gazolina, etc. ).

Link spre comentariu

Centrala in cauza este Intergas HRE 36/30 (rog a nu se confunda cu Immergas). Am ales-o mai ales pentru fiabilitatea crescuta, lipsa vanei cu 3 cai si raportul pret -calitate.

Multumesc tuturor pentru raspunsuri si indeosebi d-lui Barbu Paul. 

Incerc sa si raspund catorva dintre ideile vehiculate ceva mai sus:

- termenul de gat de lebada era mai usor de inteles in locul celui de condensate trap sau sifon de condens

- racordul de eliminare a condensului e de 25mm si nu vad de ce nu as merge pe 32 (usurinta in curatare) si nu unul de 20mm. Mai ales cand conducta de eliminare condens se inteapa in instalatia de canalizare a casei si nu este evacuat condensul direct afara (condens acid, norme europene, etc)

PIF-ul centralei s-a facut in 2013 iar de atunci i-am facut deja 2 curatari a camerei de ardere. Pe deflectoarele de flacara am gasit ceva asemanator calcarului dar de culoare gri metalizat, obturarea fiind de cca 5%. Curatarea am facut-o mecanic, depunerile fiind foarte dure. Functioneaza ireprosabil de 6 ani si ceva!

Autorizatia ISCIR am obtinut-o in 2002. Cu centralele termice m-am ocupat intre anii 1998-2006. Dupa 2006 am ales alt drum... spre instalatii de alta anvergura, pe alte meleaguri. 

Analizorul de gaz l-am predat, evident cand am parasit firma.

Pentru o analiza de gaze arse voi apela la unul din fostii colegi sa vad daca ma inscriu in marja de 3,85-5,6 pentru O2 si 8,6-9,6 la CO2. 

Tare mi-e insa ca sunt mai multi factori implicati, unul fiind si calitatea gazului. In ultima vreme am vazut la aragaz varfurile flacarii rosii-portocalii. Zile intregi e asa.

 

Intrebarea mea se referea la acele reziduuri, la diversele combinatii posibile cu grasimi si detergenti si mai ales la cum pot fi eliminate / dizolvate. Distanta totala intre scurgerea din bucatarie si inteparea in 110-ul din baie fiind de vreo 9m.

Link spre comentariu

Păi dacă condensul acid nu afectează depunerile, nu mai puteţi încerca decât cu acizi concentraţi.Dar nu ştiu cum vor rezista ţevile canalizării la acizi concentraţi...

Interesant conceptul acestei centrale, dar probabil că are un gabarit ceva mai mare din cauza necesităţii a două cazane separate.Însă e mare lucru să nu ai nevoie de vana cu trei căi, la mine asta s-a defectat la fix doi ani de la montarea centralei şi mă aştept să nu ţină mai mult de încă doi ani şi să trebuiască schimbată din nou.

Link spre comentariu

Dom @validae, intradevar vanele cu 3 cai mi-au mancat zilele in cei 8 ani de service. Cand auzeam de Berreta, Vaillant si Bosch fugeam ca de naiba....Vanele motorizate picau des . Le preferam pe cele cu amplificator hidraulic (diafragma) de la Millenium, Arca, Ariston, etc.

In ce priveste problema mea, sincer as cam evita acizii....

Momentan sunt in Bucuresti, mi-am ridicat deja camera endoscopica, asa ca de luni ma apuc de boroscopii si de serpi de desfundat canalizari...

Link spre comentariu
  • 7 luni mai târziu...

Buna ziua. Am cumparat o centrala Arca in aprilie. Am montat-o cu firma autorizată, tot ce trebuia făcut. La nici o săptămână m-am trezit cu căldură în calorifere cand foloseam apa calda. Am chemat firma de service, dar problema nu s-a rezolvat asa ca am cerut schimbarea ei. Dupa lungi certuri si interventii am reusit sa schimb centrala. Am primit una ruginită.... nu mai am cuvinte. Nu recomand deloc. Niste neseriosi, își bat joc de banii nostri

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări