Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Problema elvetiana

Evaluează acest subiect


NICA

Postări Recomandate

Eu cred că vă gândiţi aiurea ...când spuneţi de ”măsurile elveţiene”!

Aceste măsuri trebuie introduse în primul rând celor care sunt în formare ..adică copiilor!Că pe un om trecut de o anumită vârstă nu-l mai dai pe brazdă...niciodată!

Odată ce la noi sunt pedepsite orice ar face ca un copil să fie invăţat cu munca ...şi că orice ban primit trebuie muncit !Dece ne-am mai obosi cu astfel de ”măsuri”!? Un om care a fost învăţat să primească totul de-a gata ...în primă fază ,de la părinţi...dece s-ar obosi să muncească pentru a-şi asigura traiul lui şi urmaşilor lui!?

Îmi veţi spune că munca copiilor e învăţatul la scoală.....nimic mai adevărat...dar la noi şi peste tot unde părintele are un pic de ”cheag” copilul e învăţat să lenevească ...”că banii lui tata vorbesc”!

De aici pleacă toate ce le întâmpinăm azi ...lene, corupţie, furt!

În loc să vă uitaţi cu ură la unii care sunt nevoiţi să-şi ducă viaţa în mizerie ...fiind nevoiţi să întindă mâna comunităţii...mai bine v-aţi gândi la ce am spus eu mai sus!

Deşi sunt sigur că îmi veţi spune că vorbesc prostii ...şi că problema nu e acolo...ci altundeva!Acolo unde vă ”macină” pe voi mai mult...că unii trăiesc pe spatele vostru..de parcă nu tot voi, aşa i-aţi învăţat de mici!

Problema nu e a celor care cer ajutor ...ci a sistemului/societăţii care i-a adus în această stare!

În loc să-i marginalizaţi, să-i închideţi în ghetouri,puscării insalubre ....mai bine le-aţi găsi de lucru...şi nu muncă ”moca” cum ar vrea unii...

Pentru că mulţi din ăştia ”indignaţii” sunt cei care se uită cu jind la ăia care stau prin cârciumă şi nu vin să muncească la ei ... pe praful de pe tobă...aşa cum era pe vremurile de dinainte de 2000!Atunci era la modă munca la negru ...pe salarii de mizerie!Acum omul nu mai vine la muncă dacă nu îi sunt plătite toate dările ...mai bine stă pe ajutorul social decât să fie muncit de un patron avar!

Da...ştiu!Banii de ajutor social sunt luaţi de la noi toţi (prin taxe)...dar dacă vreţi oameni buni de muncă...trebuie să-i şi plătiţi corect!

Editat de elmar
Link spre comentariu

Problema elvetiana nu e o problema,e o solutie;in Elvetia traiesc francezi,germani,italieni,care in alt context nu se simpatizeaza in mod deosebit...dar in Elvetia au un statut (nivel de trai,neutralitate,etc.) pe care il apara.

In o localitate din Elvetia aparitia unor persoane straine e semnalata autoritatilor locale imediat,deoarece pot prezenta un potential pericol.

Copiii sunt invatati care e scara de valori,ce e munca ,cum e (ras)platita ...

La fel se intampla in U.S.A. unde copii sunt pusi de parinti sa presteze diverse munci (sa tunda gazonul,sa vopseasca un gard,etc.) pentru a invata ce inseamna munca si cum e rasplatita....acolo sunt vedete care sunt condamnate la munca in folosul comunitatii si se executa,altfel...

In scoli profesorii au datoria de a face o evaluare a elevului ,au discutii cu parintii,in scopul ghidarii acestuia catre o meserie benefica si pentru el si pentru societate.

Acesta e unul din motivele pentru care aceste tari au un statut si un nivel de trai deosebit.

Link spre comentariu

Am mai povestit asta: acum cîţiva ani în piaţă, un tarabagiu de culoare vocifera de supărare că e plină ţara de hoţi şi ne-au făcut de cacao şi pe afară. Dădea exemplul nemţilor (pe atunci erau bine văzuţi) ca ordine şi disciplină, crescuţi de mici aşa. La noi în schimb, zicea el; prima poezie învăţată de copii e ''Căţeluş cu păru' creţ/fură raţa din coteţ...'', la care i-am replicat că la nemţi prima poezie e ''Eins, zwei, polizei... (Un, doi, poliţai...)''. Atunci omul a avut o revelaţie şi amîndoi am ajuns la concluzii comune privind sănătatea republicii. Acuma, nu ştiu exact ce poezie e la modă în lumea germană ptr copii mici, eu aşa am învăţat la şcoală în clasa a doua. :rade:

Link spre comentariu

Hm, acum cîţiva ani, la trecutele lor alegeri erau multe afişe cu trimitere la morţi şi antisemite, adresate partidului cancelarei virgine. Să vedem cu ce ne delectăm de data asta, cînd şi-a sculat juma de Europă-n cap, başca noul binom FR-USA. Prevăd cum se-nvîrte roata... :)

Link spre comentariu

Sint convins ca acele ''conserve de carne'' si alte ''trufandale'' sint dstribuite celor nevoiasi cu putin timp inaite de alegeri (indiferent care). Si uite asa ajung ''cu saci-n caruta'' toti oportunistii, care si-ar vinde si parintii ,pentru a se afla de parte celor cu friele-n mana. Va dati seama ce bafta pe ei? Niste conserve de 2 lei date la momentul oportun!!!!!

Wrong, se distribuie in fiecare an!

Link spre comentariu

Ascultam zilele astea la radio si se spunea ca statul roman a fost prejudiciat cu o jumatate de miliard de euro in urma contractului cu Bechtel pentru autostrada Transilvania. Asta da tun! In contracte de astea e toata invarteala! Cata vreme o sa se fure la o asemenea scara, nu o sa dam niciodat inainte ca tara. E ca si cum ai incerca sa umpli o galeata care are o gaura cat pumnul. Oricata apa ai pune, tot goala va fi pana la urma.

Link spre comentariu

Nu a fost nici primul("tun"),nici nu va fi ultimul...! :nerv Poate urmeaza autostrada Comarnic-Brasov,va fi(daca va fi vreodata) un contract cu multe,multe acte aditionale care vor redirectiona niste fonduri...! :pandaci Elvetia,la cate autostrazi/tuneluri are,oare cata ...mita(spaga) au "utilizat"? Cred ca prea putina,altfel ajungeau ca ...RO ! :dsgfds

Link spre comentariu

Păi dacă e s-o luăm aşa...nici când sînt mari nu mai pot fi obligaţi să facă ce nu le place...adică să muncească!

Deprinderile se învaţă de mic ... că pe urmă e prea târziu!

Ştiu cazuri de copii care au trăit în puf ”pe banii lu tata” ...au ajuns mari ...tot pe relaţiile lui tata...şi când tata a devenit bătrân şi bolnav ...ce credeţi!? Copii l-au lăsat să moară ca un câine ...într-un spital insalubru!

Abia aşteptau să moară ca să îi ia si restul de avere ...

Ăştia sunt copii care vii doriţi!?

Editat de elmar
Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări