Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sursa nestabilizata cu tensiune variabila


Postări Recomandate

Neliniaritatea ADC-ului din PIC nu cred să fie atât de mare . Tu vorbești de 1V adică 1% din cap de scală . Ar tebui să fie cel mult 0,1-0,2% .

Dar :

1. Referința trebuie să fie de 4.096V . Ai 1024 de intervale , un interval = 4mV. Ia imaginează-ți un ADC de 2 biți . Ca să ai , să zicem , 0,5V rezoluția , cât pui referința ? Îți spun eu = 2V . La cod 00 ai 0V, la cod 01 ai 0,5V la cod 10 ai 1,0V iar la cod 11 ai 1,5V . E clar ?

2. Neliniaritatea unui ADC se definește după ce s-au corectat erorile de offset și de full scale . Deci, mai întâi te convingi că la 0,00V arată 000.

Dacă la 0,00V arată , să zicem , 2 scazi valoarea asta prin soft .

Dar, atenție , offsetul la unele ADC ( nu mai rețin cu ce PIC lucrezi ) poate fi și negativ ! Asta nu înseamnă ca arată ceva negativ la ieșire (nu ar fi posibil ) ci că la 0,00V arată 000 dar și la 0,01V arată tot 000 , etc . De aceea e bine să verifici offsetul nu chiar la 0,00V ci la o valoare peste offsetul maxim dat în DS . Acesta nu depășește 3 LSB adică la tine 0,3V deci ”fă” offsetul pe la 0,500V.

După ce ai făcut asta du-te la o valoare apropiată de maxim - în cazul tău 100V și fă-l din semireglabil să indice cod 1000 ( adică 100 pe afișaj ) .

Editat de UDAR
Link spre comentariu

TL431 ( fără A sau B în coadă ) are , în condițiile standard , între 2,44 și 2,55 V Deci se poate găsi . Acu' nu știu care e dispersia produselor din piață.

Dar nu e important cât are TL-ul . El reglează , cum am spus mai sus , să obțină 100V la cap de scală .

 

În ceea ce privește fuga cu temperatura , TL-ul are câteva zeci de ppm/°C . E posibil să-i fugă rezistențele mai mult . Dacă folosește SMD-uri thick film , acestea pot fugi și cu 200ppm/°C deși nu se prea întâmplă în jurul temperaturii camerei .

 

Totuși , aici vorbim de o neliniaritate . Deci , după ce face corecțiile care i le-am indicat mai sus , vedem ce rămâne ca neliniaritate a PIC-ului .

Depinde și cu ce compară , multimetrele au și ele neliniaritatea lor și erori de cap de scală de la un domeniu la altul .

Editat de UDAR
Link spre comentariu

Gata, l-am adus la +/-0.1V liniaritate ! :dans: UDAR a avut dreptate, de la offset era... De unde era sa stiu ca ADC-urile au offset daca nu prea am lucrat cu ele. Asta e prima aplicatie de voltmetru serios pe care vreau s-o fac.

Editat de Dudikoff
Link spre comentariu

E genul lui Dudi, se scriu romane, dar se discuta tehnic, se descopera greseli, se da cu basca de pamant, se jura omul ca se lasa de electronica... dar tot duce proiectul la sfarsit.

 

Eu zic ca topicele lui sunt in spiritul unui forum tehnic. Spre deosebire de topicele de orgolii de pe alta sectiune.

 

@Dudi, pune un motor si da-ne de veste cum merge voltmetrul. E curiozitatea mea.

Link spre comentariu

Voiam sa vad cum se comporta schema facuta de Radu. Adica ce intelege PIC-ul. Ma astept sa fie saltareaţa valoarea de pe display. Cat? Ramane de vazut.

N-am nicio contribuție la schema voltmetrului . Am participat doar puțin la debbuging . Nici nu știu dacă la momentul ăsta softul include sau nu medierea sugerată pentru rejecția 50Hz . Dar și eu aștept cu interes rezultatele reale.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări