Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sursa nestabilizata cu tensiune variabila


Postări Recomandate

Din seria 218 as pune una de 4A (cam 7.5A continuu pe curba) in primar, ar fi trebuit sa fie 150% maximum(zice datasheetul). Iti va accepta curentul de inrush de aproximativ 15A (considerat cam 8 ori curentul nominal - dupa cum zice Hammond).

 

In secundar as pune una de 8A (cam 16A continuu pe curba), ar fi trebuit sa fie 150% maximum (zice datasheetul).

 

Curba este asta: http://www.littelfuse.com/~/media/electronics_technical/time_curve/fuses/littelfuse_fuse_213_218_time_curve.pdf

 

NB: continuu e definit ca 60 minute minimum pentru aia de 4A si 30 minute minimum pentru cea de 8A.

Link spre comentariu

Eu in secundar am sarma de 1,5mm diametru. Miezul fiind de 460W, ca sa scot 400W pe sarcina trebuie sa trag 5A la 2 x 40Vdc. Daca trag in DC 5A, in secundar am vreo 7,5A RMS. Eu inteleg ca in secundar trebuie sa fie curentul un pic mai mare (ca e tensiunea mai mica) dar nici chiar asa, de la 5 la 7,5A. Sarma mea de 1,5mm suporta doar 4,5A (cu 2,5A/mm2). Deci inseamna ca nu pot sa scot puterea pe care o are trafu ?

Editat de Dudikoff
Link spre comentariu
  • 3 luni mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări