Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sursa nestabilizata cu tensiune variabila


Postări Recomandate

Mi-a sosit multimetrul si am masurat. Acum imi arata cat trebuie. :) Corespunde ce-i dau de la tastatura cu ce am la iesire (cu toleranta de 1V ca mai joaca priza).

La maxim am 94,6V DC, proveniti din 70,2V AC. Asta inseamna ca radicalul din 2 la mine la priza e 1,356... E normal ?

Link spre comentariu

Nu stiu ce se intampla dar scala voltmetrului pare cam neliniara. Daca reglez la jumatea tensiunii (50V) sa am aceeasi tensiune si pe multimetru si pe voltmetrul meu, la tensiuni mici imi arata cu -0.3V mai putin si la tensiuni mari cu +0.7V mai mult. :26 Credeam si eu ca o sa fac ceva ca lumea dar... incet incet se alege praful de tot...

Link spre comentariu

Bine ai venit intr-o noua ramura a electronicii ! AMC-urile si metrologia.

Nu am stat sa citesc cele 11 pagini care s-au strans la voltmetru cu PIC dar am retinut ca referinta este TL431 ..

La cat ai setat referinta ? Rezistentele din divizor ce toleranta au ? dar mai critit ce drift termic ?

Link spre comentariu

Referinta e reglata exact la cat trebuie 4.092V.

Rezistentele din divizor nu conteaza ce toleranta au ca oricum am pus semireglabil. Drift termic... nustiu. Am pus ce am gasit prin cutia cu fiare. Sa fie asta problema, ca se incalzesc si isi schimba valoarea ? Chiar asa de mult sa se schimbe ?

Link spre comentariu

probabil ca vrei sa spui 4.096 deci o valoare de 4mV / LSB. Pune te rog schema completa a voltmetrului. Si pana atunci potzi pregati o referinta ieftina dintr-un Tl431 setat la 2.5V alimentat de preferat dintr-o baterie.

 

Ps... Nici un voltmetru NU se calibreaza la mijloc de scala.

Editat de djvas
Link spre comentariu

4.092V nu 4.096V pentru ca sint 1023 de samples nu 1024. E de la 0 la 1023 dar 0 nu se pune.

 

Nu am schema desenata. E un divizor cu 25 care are rezistenta de jos de 10K si cea de sus variabil in jur de 240K. De la mijlocul lor intra direct in ADC-ul PIC-ului, care are o referinta de 4.092V cu TL431.

 

Edit:

 

Am facut alte masuratori. Am masurat tensiunea de dupa divizor in raport cu ce arata ADC-ul. Si am asa:

 

IN: 0,230V - ADC: 52 Raport: 22,8x

IN: 0,976V - ADC: 239 Raport: 24,5x

IN: 2,000V - ADC: 496 Raport: 24,8x

IN: 3,777V - ADC: 943 Raport: 24,96x

 

Vref: 4,092V - ADC: 1023 Raport: 25x

 

Dupa cum se vede se pare ca ADC-ul masoara neliniar... N-am mai pomenit asa ceva... :84

Editat de Dudikoff
Link spre comentariu

Fa o referinta de 2.5V cu un tl 431( eventual sortat din mai multe bucati sa ai 2.500V ) alimentat cu o baterie de 9V. Conecteaza voltmetrul cu pic la acesta referinta, in paralel la mijlocul divizorului si multimetrul. Ar trebui sa citesti pe multimetru 100mV. Calibrezi PIC-ul sa citeasca si el 100mV. Dupa calibrare il pui la treaba si revii cu rezultatele.

Link spre comentariu

Total deacord. neliniaritatea este mai mica de 10 LSB. Totusi .... esti sigur de valorile masurate ? Adica esti sigur ca tensiunea de 0.230V nu este de fapt 0.226 de ex ??? sau ca referinta este 4.092 si nu 4.086 (desi mai putin relevant) ?

Link spre comentariu

Doameee, deci chiar este ceva normal ca ADC-urile sa fie neliniare ??? :qetrwe

Eu n-am stiut treaba asta pana acum. Am crezut ca legile fizicii nu sint aceleasi la mine in oras fata de restul lumi si d-aia se intampla asa. Pentru ca, presupunand ca ADC-ul se comporta ideal, nu ar mai ramane nimic din cauza caruia sa apara acea neliniaritate.

 

O sa incerc sa ajustez din soft. S-ar putea sa se poata...

 

P.S: o avea aceeasi neliniaritate pe toate canalele ?

Editat de Dudikoff
Link spre comentariu

Sint 700mV ! Cam conteaza...

 

Daca e normal sa aiba neliniaritatea asta e in regula, m-am linistit ! Pe mine ma innebunea gandul ca legile fizicii erau incalcate, iar asta e ceva ce ma scoate din minti si nu pot sa accept.

 

Asa de curiozitate... ce ADC-uri serioase mi-ati recomanda ?

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări