Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

sfat achizitie invertor


Postări Recomandate

La 13.09.2021 la 21:37, sesebe a spus:

Stau și ma gindesc dacă nu ar ajuta ca generatorul sa aibă o sarcina permanenta de vreo 2000W 

 

 

Poate un bec de 1000w care sa stea aprins doar cand nu sudezi cred car fi suficient sa preia acel soc cand se intrerope arcul datorita rezistentei mici la aprindere.

protectie invertor generator.jpg

Editat de c_anicai
Link spre comentariu

Nu ajuta cu nimic incarcarea suplimentara a generatorului, grneratorul este o sursa de tensiune cu rezistenta interna mai mare decit teoreticul 0.

AVE-ul se chinuie sa compenseze caderea de tensiune pe rezistenta aia, fix ca la o sursa de tensiune reglabila, deosebirea este timpul de revenire care este mare, inductanta mare a rotorului.

La un gen de 7-7KVA deja se poate suda destul de sigur cu aparate normale.

Probleme fac alea de 3-4KVA incarcate aproape la maxim.

La alea de 15KVA poti suda fara probleme pina pe la 130-150A pe electrod.

Ma rog, unele AVR-uri au reglaj de tensiune precum si de eficienta a reglajului, la alea se poate da tensiunea spre 210Vac si eficienta reglajului la minim, asa nu mai dau virfuri atit de mari la deconectare.

Se poate incerca un limitator de tensiune, care sa taie virfurile peste 250Vac, pina acolo rezista cam orice aparat de sudura.

Link spre comentariu

Ce inseamna ca nu prea are nevoie de bobina de iesire daca e fullbridge ?  De ce in topologie fullbridge nu ar avea nevoie ?

 

Nu intreb cu tendinta, chiar vreau sa stiu. Am un Jasic, "complet", este fullbridge cu doua module IGBT, are si bobina pe iesire babana. Adevarat, bobinata cu bara de aluminiu pe miez de tole, probabil fier-siliciu. Functioneaza foarte fain si arcul e linistit. L-am testat cu electrod de la 2 la 5mm.  In schimb Un alt fullbridge, marca stahlwerk, "saracut" in interior, fara bobina de iesire, capacitatea de filtraj... 9 condensatoare cu polipropilena de 4.7uF la...parca 630V, destul de putin. In fine, din 4 invertoare, doua sunt fara bobina de iesire si arcul e cam imprastiat. La stahlwerk am comandat ce am considerat ca lipseste , cu timpul stau rau...

Link spre comentariu
Acum 11 ore, BossGG a spus:

Ce ati alege intre:

- Stahlwerk ARC 200 ST

- Jasic ARC 200 CEL (Z247)

- Jasic ARC 200 PRO (Z209)

- PROWELD ARC500e

 

As alege Proweld MMA 300i sau chiar Proweld MMA 400i

 

Inca se mai gasesc la niste preturi de nerefuzat. Cred ca niciunul din cele de mai sus, enumerate de tine, de productie destul de recenta cred, nu au bobina pe iesire. Ce am recomandat eu, au. Sunt in semipunte, functioneaza foarte fain cu oricare electrod. Din pacate, sunt trifazate.

Editat de digioptic
Link spre comentariu

CITAT:       

Postat 27 minute în urmă

Ce inseamna ca nu prea are nevoie de bobina de iesire daca e fullbridge ?  De ce in topologie fullbridge nu ar avea nevoie ?

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>..

Pai forward are conductia max 45% (sa zicem) ceea ce corespunde la punte/ semipunte 90%. Pauzele mai mici de conductie fac sa ajunga inductanta cablurilor de sudura intro oarecare masura. Scoase din "burta", nu din experienta sau documantatie.

Link spre comentariu
1 hour ago, digioptic said:

 

As alege Proweld MMA 300i sau chiar Proweld MMA 400i

 

Inca se mai gasesc la niste preturi de nerefuzat. Cred ca niciunul din cele de mai sus, enumerate de tine, de productie destul de recenta cred, nu au bobina pe iesire. Ce am recomandat eu, au. Sunt in semipunte, functioneaza foarte fain cu oricare electrod. Din pacate, sunt trifazate.

Din pacate nu am trifazic...

Link spre comentariu
Acum 45 minute, dumitrumy a spus:

 

Pai forward are conductia max 45% (sa zicem) ceea ce corespunde la punte/ semipunte 90%. Pauzele mai mici de conductie fac sa ajunga inductanta cablurilor de sudura intro oarecare masura. Scoase din "burta", nu din experienta sau documantatie.

  Pana la cabluri, eu ma simt mai "in siguranta" cu bobina montata. Am luat de la TME doua toruri cu pulbere de fier cam de diametrul trafului de putere al stahlwerk-ului, o sa-i trag cateva spire cu cablu de sudura de 25mm2 (cate incap...) si gata. 

 

una de asta :

https://www.tme.eu/ro/details/t300-26/inel-de-ferita/micrometals/

si una de asta:

https://www.tme.eu/ro/details/t300-26d/inel-de-ferita/micrometals/

Bobinez una sau alta sau una peste alta, sa vad cum merge...

 

 

Acum 1 minut, BossGG a spus:

Din pacate nu am trifazic...

 

Da, mare pacat, desi sunt aparate ieftine, din categoria de pret hoby, pe langa casa, sunt extrem de "strong" lucrate. Am destule invertoare, dar parca nu ar strica sa iau si Proweldul MMA 400i...:rade:

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări